Zamknij

Ważne zapisy w umowie pożyczki online. Musisz je sprawdzić

14:13, 13.05.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:05, 16.09.2020

Pożyczka to zobowiązanie, w którym dwie strony zawierają między sobą umowę, zobowiązując się do pewnych czynności. Pożyczkodawca pożycza pieniądze na określonych warunkach, a pożyczkobiorca musi je zwrócić w konkretnym terminie wraz z określonymi odsetkami i opłatami. Zanim podpisze się taką umowę, należy zwrócić uwagę na jej najważniejsze zapisy.

W Polsce najpopularniejszym produktem kredytowym jest karta kredytowa – ma ją aż 41% konsumentów. Dużym zainteresowaniem cieszy się również kredyt gotówkowy (26%) i ratalny (25%). Polacy korzystają także z pożyczek od rodziny (16%), z kredytów odnawialnych (16%) oraz zaciągają zobowiązania w firmach pożyczkowych (10%).

Ponad połowa konsumentów (54%) korzystających z usług finansowych określa swoją sytuację materialną jako średnią. Tylko co 4 osoba deklaruje wyższy status materialny, a 22% Polaków twierdzi, że żyje skromnie.

Nasi rodacy podchodzą ostrożnie do zaciągania zobowiązań, sięgają po nie tylko wtedy, gdy potrzebują gotówki na nagły wydatek (62%) lub muszą zaspokoić niespodziewaną potrzebę finansową (29%), a także w sytuacji, gdy skusi ich atrakcyjna oferta w sklepie (25%).

Konsumenci w Polsce najczęściej pożyczają pieniądze na remont (34%), leki/leczenie (22%), wyposażenie mieszkania (22%), zakup samochodu (22%) lub sprzętu AGD (21%) i RTV (17%). Decydując się na zaciągnięcie pożyczki, Polacy zwracają uwagę przede wszystkim na niskie oprocentowanie (51%), wysokość raty do spłaty (39%), łączny koszt pożyczki (34%), zrozumiałe warunki (33%), wiarygodność pożyczkodawcy (30%) oraz na to, czy można otrzymać pożyczkę od ręki (24%).

Źródło: Federacja Konsumentów

– Pożyczka to zobowiązanie, które możemy przeznaczyć na różne cele. Mogą to być większe zakupy, remont, wymianą sprzętu domowego lub mebli w mieszkaniu. Decydując się na pożyczenie gotówki od pożyczkodawcy, musimy podpisać umowę, która finalizuje i reguluje transakcję finansową – mówi przedstawiciel www.hapipozyczki.pl. – Dokument taki jest wiążący dla obydwu stron, dlatego należy się dobrze zastanowić, zanim zgodzimy się na warunki w nim zawarte. Istotne jest to, aby przed podpisaniem umowy zapoznać się przynajmniej z najważniejszymi zapisami. Każdy pożyczkobiorca powinien wiedzieć, na jakich warunkach pożycza gotówkę od pożyczkodawcy. To może go uchronić przed poważnymi problemami – podkreśla ekspert. 

Co powinna zawierać umowa pożyczki?

Umowę pożyczki online lub offline regulują przepisy Kodeksu Cywilnego i Ustawa o Kredycie Konsumenckim. Dokument, który podpisuje pożyczkobiorca i pożyczkodawca, powinien zawierać wiele ważnych informacji i szczegółowych zapisów. Do najważniejszych należą m.in. miejsce i data zawarcia umowy, strony umowy, czyli ich dane osobowe, a w przypadku instytucji prawnej – pełna nazwa firmy, adres siedziby, numer KRS, NIP oraz REGON. Dodatkowo w umowie muszą się znaleźć zapisy określające kwotę pożyczki, okres jej spłaty, koszty, oprocentowanie oraz warunki zwrotu zobowiązania. W dokumencie pożyczkodawca musi również sprecyzować warunki odstąpienia od umowy. Ostatnim ważnym aspektem potwierdzającym zgodę na warunki określone w umowie są podpisy obydwu stron, czyli pożyczkobiorcy oraz instytucji pożyczkowej (dopuszczalna jest elektroniczna akceptacja umowy). 

Ważne zapisy w umowie pożyczki 

Pożyczka na raty online czy zaciągana w placówce stacjonarnej? To nieistotne. W obu przypadkach umowa jest dokumentem wiążącym obydwie strony do wypełnienia warunków w niej zawartych. Jednak pełną moc prawną umowa zyskuje dopiero w momencie podpisania przez pożyczkobiorcę oraz pożyczkodawcę. Bardzo ważne jest, aby pożyczający przed złożeniem podpisu zapoznał się z warunkami zawartymi w dokumencie. Dzięki temu może uniknąć problemów związanych z niewłaściwymi lub niekorzystnymi dla siebie zapisami.

Czytając umowę pożyczki, należy zwrócić szczególną uwagę na wysokość oprocentowania i kosztów. Powinny być zgodne z wcześniejszymi ustaleniami. Dodatkowo należy sprawdzić, czy pożyczkodawca nie doliczył do pożyczki opłat, o których nie wiedzieliśmy wcześniej, np. opłata administracyjna, przygotowawcza itp.

Jeśli w dokumencie są zapisy, których nie rozumiemy lub nie są jasne koszty zobowiązania, powinniśmy to wyjaśnić z instytucją pożyczkowa jeszcze przed podpisaniem umowy. Ważne są także zapisy określające warunki wcześniejszej spłaty pożyczki, wydłużenia terminu spłaty oraz konsekwencje związane z opóźnieniem w spłacie zobowiązania. Obowiązkiem pożyczkodawcy jest również poinformowanie pożyczkobiorcy o możliwości odstąpienia od umowy. Z takiego prawa może skorzystać każdy klient w terminie 14 dni od podpisania dokumentu. W tym celu trzeba złożyć odpowiedni wniosek. Jego wzór powinien zostać dołączony do umowy. Odstąpienie od umowy wiąże się ze zwrotem pożyczonego kapitału wraz z naliczonymi kosztami za okres korzystania z pieniędzy. 

Umowa pożyczki to dokument, który ma chronić prawa pożyczkobiorcy oraz pożyczkodawcy. Od chwili jego podpisania obydwie strony są zobowiązane do przestrzegania warunków w nim zawartych. Z tego właśnie powodu jest ważne, aby wiedzieć, na co się zgadzamy, składając swój podpis na umowie pożyczki.


Pożyczkodawcą jest IPF Polska Spółka z o.o. z siedzibą w Warszawie. RRSO oznacza Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. RRSO wynosi 9,72% . Produkt "Pożyczka dla Nowych Klientów" dostępny jest od 24.04.2019 r. wyłącznie dla konsumentów nieposiadających pożyczki w IPF Polska Sp. z o.o. w dniu złożenia wniosku. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej konsumenta. Ostateczne warunki pożyczki uzależnione są od poziomu wiarygodności kredytowej konsumenta. Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Więcej szczegółów w regulaminie na hapipozyczki.pl.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%