Zamknij

Od czego zależy kolor oczu i czy można go zmienić?

14:24, 14.12.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:27, 14.12.2021

Kontakt wzrokowy jest ważną częścią komunikacji niewerbalnej. W procesie porozumiewania się z innymi ludźmi poprzez spojrzenie możemy przekazać wiele informacji, a także wpłynąć na uczucia drugiej osoby. Przyglądając się oczom można naprawdę wiele powiedzieć o człowieku. Podobno ludzie o określonym kolorze oczu mają pewne cechy charakteru. Naukowcy od lat badają związek pomiędzy barwą tęczówek a tendencją do chorób. Większość z nas nie zastanawia się zapewne, dlaczego ma taki a nie inny kolor oczu. Tymczasem jest to naprawdę ciekawy temat, którym warto się zainteresować.

Od czego zależy kolor oczu?

Kolor oczu jest jedną z cech, które dziedziczymy po przodkach. Barwa tęczówki jest „pozostałością” po dalszych lub bliskich krewnych. Jak pamiętamy z lekcji biologii, geny dziedziczymy nie tylko po rodzicach, ale i innych przodkach: dziadkach, pradziadkach itd. Wielu rodziców oczekujących na dziecko zastanawia się, jaki kolor oczu będzie miało. Tymczasem genetyka potrafi zaskakiwać: jeżeli np. oboje partnerów ma niebieskie tęczówki, to wcale nie jest pewne, że ich potomek będzie miał takie same oczy. Niezwykle istotne jest również to, czy poszczególne geny są dominujące, czy recesywne. Zgodnie z zasadą dziedziczenia dwa geny recesywne nie mogą dać genu dominującego. Jednak nie tylko dziedziczenie wpływa na barwę tęczówek. To, jaki kolor mają nasze oczy, jest uzależnione również od rodzaju i ilości pigmentów obecnych w tęczówce – kolorowym pierścieniu otaczającym źrenicę. Tęczówka jest częścią przedniego odcinka błony naczyniowej (środkowej warstwy gałki ocznej, znajdującej się między twardówką a siatkówką). Barwa oczu jest ściśle związana z melaniną, barwnikiem występującym również w skórze i włosach, oraz zmienną proporcją pigmentu eumelaniny do feomelaniny. Poziom melaniny jest uzależniony m.in. od miejsca pochodzenia, dlatego np. większość mieszkańców Afryki ma ciemne tęczówki, charakteryzujące się większą odpornością na oddziaływanie promieniowania słonecznego. Jak zapewne wiesz, większość dzieci rodzi się natomiast z błękitnymi, granatowymi lub szarymi oczami – jest to związane z niskim poziomem melaniny zaraz po narodzinach. O kolorze oczu decyduje również zagęszczenie komórek w obrębie zrębu tęczówki.

Jakie kolory oczu może mieć człowiek?

Ponieważ na kolor oczu ma wpływ kilka genów, występuje szereg różnych odcieni tęczówek. Najpopularniejszym kolorem oczu wśród ludzi jest brązowy. Szacuje się, że ma go około 70-90% ludzi w zależności od miejsca zamieszkania. Najpopularniejsze kolory oczu wśród Słowian to szary i niebieski. Oprócz brązowych, szarych i niebieskich występują jeszcze oczy zielone (choć to niezwykła rzadkość, bo ma je jedynie 1% społeczeństwa na całym świecie!), często pojawiają się też mieszanki, np. brązowego z zielonym. Zdarza się też tak, że w wyniku braku pigmentacji tęczówki oczy przyjmują zupełnie niespotykane kolory, jak czerwone czy fioletowo-niebieskie u albinosów. Co ciekawe, nie każdy człowiek ma tęczówki tej samej barwy. Oczy w różnych kolorach, czyli heterochromia, to rzadko spotykana cecha, która może być wynikiem mutacji. Dwukolorowe oczy nie są chorobą, dlatego określenie, że ktoś „cierpi” na heterochromię nie jest właściwe. Większość osób posiadających tęczówki w różnych kolorach nie odczuwa z tego powodu żadnych dolegliwości i traktuje dwubarwność oczu po prostu jako oryginalną cechę urody.

Czy da się zmienić kolor oczu?

Kolor oczu to z całą pewnością element dodający uroku. Z drugiej strony marzeniem wielu osób jest zmiana naturalnej barwy tęczówek. Chyba każdy z nas choć raz zastanawiał się, jak wyglądałby po takiej metamorfozie. Żeby zmienić kolor oczu wcale nie potrzeba operacji (choć oczywiście taka możliwość również istnieje). Zamiast tego wystarczą zwykłe soczewki kontaktowe – a właściwie to nie takie znów „zwykłe”, bo kolorowe. Nowoczesne szkła umieszczane bezpośrednio na powierzchni rogówki to najlepszy sposób na chwilową odmianę wyglądu. Kolorowe soczewki mogą być również fantastycznym pomysłem na podkreślenie naturalnej barwy tęczówek i wydobycie z nich głębi. Co ważne, takie szkła mogą nosić też osoby, które mają wadę wzroku. Aby codziennie zachwycać nowym spojrzeniem można stosować takie szkła jednocześnie z okularami korekcyjnymi. Ciekawe modele oprawek, dzięki którym wyraziście podkreślisz swój styl i osobowość, znajdziesz m.in. w sklepie wOkularach.pl. Kolorowe soczewki zerówki można też nosić z okularami przeciwsłonecznymi.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%