Zamknij

Kredyt dla firm. Co trzeba zrobić, aby go dostać?

artykuł sponsorowany + 14:47, 16.12.2022 Aktualizacja: 14:47, 16.12.2022

Kredyt to jeden z najpowszechniejszych sposobów, który pozwala na finansowanie dla firm. Dzięki niemu przedsiębiorcy mogą poprawić bieżącą płynność, zapewnić sobie dodatkowe wsparcie lub przyspieszyć rozwój firmy. Jednocześnie na drodze do uzyskania kredytu można napotkać wiele pułapek. Wymaga to analizy dziesiątek różnych ofert na rynku bankowym. Czy można dostać kredyt na samym początku działalności?

Kto może się ubiegać o kredyt dla firm?

Kredyt dla firm to produkt finansowy, który może być przyznany jedynie osobom, które prowadzą działalność gospodarczą. Kluczowym warunkiem jego uzyskania jest posiadanie rejestracji w CEiDG oraz udokumentowanej historii firmy.

Instytucje finansowe niechętnie dają kredyty dla firm, które dopiero rozpoczęły swoją działalność. Jest to uzasadnione, ponieważ większa część z nich zwykle nie funkcjonuje dłużej niż jeden rok. Dzieje się tak z wielu powodów. Jednocześnie można spotkać też banki oferujące kredyty dla świeżo upieczonych przedsiębiorców. W takiej sytuacji mogą wymagać przedstawienia biznesplanu lub szczegółowych analiz na temat prowadzenia działalności w danej branży.

Istnieje jeszcze kilka aspektów, które mocno wpływają na szanse uzyskania kredytu dla firm. Należą do nich:

  • posiadanie zdolności kredytowej – pod tym względem banki traktują firmy na równi z osobami prywatnymi. Analitycy bankowi dokładnie prześwietlają finanse firmy, aby dowiedzieć się, czy dany podmiot nie będzie miał problemów ze spłatą zobowiązania,
  • pozytywna historia kredytowa – pracownicy bankowi sprawdzają też, czy potencjalny klient korzystał już z innych form finansowania. Chcą zobaczyć, czy jest wiarygodnym partnerem, który wywiązuje się ze swoich umów,
  • zabezpieczenie finansowania kredytu – jest wymagane w przypadku zaciągania kredytów przez spółki z o.o. W tym wypadku niezbędna jest pisemna zgoda na nowe zobowiązanie ze strony wszystkich członków zarządu.

Warunki udzielenia kredytu mogą różnić się w zależności od polityki kredytowej banku. W niektórych instytucjach wymagane jest udostępnienie kont lub rachunków firmowych, w innych to może być przedstawienie aktualnych dokumentów księgowych - bilansu, rachunku zysków i strat lub raportu o przepływach finansowych firmy.

Typy kredytów dla przedsiębiorstw

Banki posiadają w swojej ofercie różne kredyty dla przedsiębiorców, które różnią się celem kredytowania oraz możliwościami spłaty. Na rynku można spotkać kilka rodzajów kredytów dla firm:

  • leasing – stanowi formę finansowania środków trwałych, z których korzysta przedsiębiorca. Firmy najczęściej używają auta w leasingu i co miesiąc spłacają je, oddając bankowi część wypracowanych zysków,
  • kredyt gotówkowy - stanowi pożyczkę, którą przedsiębiorca może przeznaczyć na różne cele firmy,
  • kredyt obrotowy – jest przeznaczony na prowadzenie bieżącej działalności - np. na zakup towarów dla firmy handlowej lub na pokrycie pilnych wydatków,
  • kredyt odnawialny – pozwala na bieżące korzystanie z kredytu i jego ponowne wykorzystanie w ramach potrzeb firmy. Zazwyczaj taki instrument posiada pewne ograniczenia w dostępie do gotówki,
  • kredyt inwestycyjny - dzięki niemu można kupić nowe maszyny lub licencje, niezbędne do dalszego rozwoju przedsiębiorstwa.

Przed zaciągnięciem kredytu każda firma powinna dokładnie prześwietlić ofertę kredytu. W wielu przypadkach nazwa produktu bankowego może nie pokrywać się z jego przeznaczeniem. Niektóre oferty mogą być zwykłym chwytem marketingowym, dlatego zawsze warto sprawdzić szczegóły lub znaleźć wiarygodny ranking kredytowy.

Jakie mogą być koszty kredytu dla firm?

Wybór typu finansowania dla firm nie jest jedynym zagadnieniem, na które powinien uważać przedsiębiorca. Jednym z kluczowych aspektów zaciągania zobowiązań jest sprawdzenie wszystkich kosztów, które mogą wpływać na całkowitą kwotę, jaką należy oddać bankowi. Każdy kredyt dla firm jest obarczony różnymi opłatami, które wpływają na jego wysokość:

  • opłata za weryfikację wniosku – obejmuje różne działania, które mają na celu analizę zdolności kredytowej, sprawdzenie poprawności formularza oraz innych dokumentów, które wymagają banki,
  • prowizja za przywrócenie limitu – dotyczy sytuacji, w której przedsiębiorca spłacił poprzednie zobowiązania i potrzebuje nowego zastrzyku gotówki. Za każdym razem bank ponownie sprawdza zdolność kredytową, co wiąże się z dodatkowymi kosztami,
  • koszt zmiany limitu - może występować w związku z obniżeniem lub podwyższeniem limitu kredytowego. Wysokość tej opłaty zależy przede wszystkim od wielkości kredytu i występuje również, gdy firma wypowiada bankowi umowę przed zakończeniem jej wygaśnięcia.

Wysokość każdej opłaty może być uzależniona od stażu firmy na rynku. W przypadku kredytu dla firm działających poniżej 12 miesięcy mogą występować wyższe opłaty niż dla bardziej rozwiniętych podmiotów. Może się również zdarzyć, że bank, chcąc przyciągnąć nowych kredytobiorców, będzie stosował bardziej liberalne zasady niż dla dotychczasowych klientów. To zależy od sytuacji rynkowej, polityki banku centralnego czy też od wysokości stóp procentowych.

Więcej przydatnych informacji z zakresu firmowych kredytów znajdziesz w serwisie WspieramyFirmy.pl

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%