Zamknij

Z czego budować mały dom jednorodzinny?

08:27, 08.06.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:27, 08.06.2022

W obecnych czasach wiele osób zadaje sobie pytanie, z czego zbudować dom jednorodzinny, żeby nie zbankrutować? Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej oraz zapoznać się z najczęściej wykorzystywanymi materiałami i technologiami.

Ceramika tradycyjna

Wśród różnych rodzajów materiałów, które są wykorzystywane podczas budowy obiektów mieszkalnych, można wskazać ceramikę tradycyjną. Najczęściej występuje ona w postaci cegieł oraz pustaków wytwarzanych z gliny z dodatkiem piasku. Ceramika tradycyjna obejmuje zarówno elementy pełne, jak i drążone. Główną zaletą takiego wyboru jest wysoki poziom zdolności do akumulacji ciepła, a także dobra paroprzepuszczalność. Oprócz tego ceramika tradycyjna odporna jest na działanie ognia, a także uznaje się ją za w pełni bezpieczną dla użytkowników oraz środowiska naturalnego. Z ceramiki tradycyjnej najczęściej powstają przegrody o dwóch lub trzech warstwach. Nie jest to najkosztowniejszy materiał, który może być wykorzystywany podczas budowy domu.

Ceramika poryzowana

Kolejnym materiałem, który doskonale sprawdza się podczas budowy domu, jest ceramika poryzowana. Obejmuje ona pustaki wytwarzane z gliny połączonej wraz z wodą oraz mączką drzewną. Po wypalaniu pustaków w wysokiej temperaturze powstają w nich pory powietrza, które sprawiają, że materiał ten charakteryzuje się dość wysoką izolacyjnością cieplną, a także izolacyjnością akustyczną. Oprócz tego ceramika poryzowana jest odporna na ściskanie, a także odporna na działanie zróżnicowanych czynników zewnętrznych, takich jak na przykład warunki atmosferyczne. Materiał jest paroprzepuszczalny oraz odporny na ogień. Można także uznać, że tworzenie ścian z tego tworzywa nie jest skomplikowanym procesem i przebiega dość sprawnie.

Beton komórkowy

Polecanym materiałem do budowy obiektu mieszkalnego jest także beton komórkowy, który występuje w formie pustaków stworzonych z naturalnych surowców. Materiał cechuje się doskonałymi parametrami cieplnymi, co sprawia, że gwarantuje wysoką termoizolacyjność. Oprócz tego jest odporny na ogień, co jest jego dodatkową zaletą. Wśród głównych korzyści wynikających ze stosowania tego rozwiązania można wskazać bardzo łatwy sposób obróbki, a także możliwość szybkiego oraz sprawnego murowania ścian. Wymiary poszczególnych pustaków są dość spore w porównaniu do innych materiałów, dlatego charakteryzują się one wysoką wydajnością.

Silikaty

Silikaty stanowią kolejny materiał, który może być wykorzystywany podczas stawiania obiektu mieszkalnego. Jest to materiał ekologiczny, a korzystanie z niego ma szereg zalet. Wśród nich można przede wszystkim wskazać wysoką zdolność do akumulacji ciepła, a także dość przystępną cenę. Dlatego w obecnych czasach coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z tego rozwiązania. Oprócz tego silikaty są odporne na działanie ognia, mrozu, a także uszkodzeń powodowanych przez czynniki zewnętrzne. Materiał jest łatwy w obróbce i podczas murowania. Można z niego tworzyć zarówno ściany o dwóch, jak i o trzech warstwach. Silikaty charakteryzują się także wysokim poziomem izolacyjności akustycznej.

Keramzytobeton

Domy parterowe z powodzeniem mogą być także budowane z takiego materiału jak keramzytobeton. Występuje on w formie pustaków betonowych, do których dodane zostało kruszywo keramzytowe. Materiał ten doskonale akumuluje ciepło, a także jest odporny na ściskanie oraz działanie ognia. Oprócz tego charakteryzuje się również dość wysokim poziomem izolacyjności termicznej oraz niską nasiąkliwością. Materiał taki jak keramzytobeton łatwo się obrabia, muruje, a nawet tynkuje. Dlatego prace z jego zastosowaniem przebiegają niezwykle szybko i sprawnie.

Materiał a zastosowania technologia

Wybór konkretnego materiału do budowy obiektu mieszkalnego zależny jest w dużej mierze od zastosowanej technologii. Ściany w budynkach mieszkalnych mogą się składać zarówno z jednej warstwy, jak i dwóch lub trzech warstw. Ściany jednowarstwowe powinno się tworzyć z materiałów, które charakteryzują się wysokim poziomem odporności oraz trwałości. Wśród nich można wskazać między innymi bloczki z betonu komórkowego, a także pustaki ceramiczne. Natomiast ściany o dwóch lub trzech warstwach z powodzeniem można tworzyć z takich materiałów jak pustaki ceramiczne, pustaki keramzytobetonowe, a także bloczki stworzone z betonu komórkowego. Jeśli stawiamy dom na podstawie projektu domu taniego w budowie możemy już nawet na budowie zamienić materiały na tańsze (takiej zamiany może dokonać kierownik budowy), jeśli okaże się, że koszty inwestycji nas przerosły.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%