Zamknij
REKLAMA

Wózki do kompletacji zamówień - wybieramy najlepsze!

15.36, 15.02.2022 . Aktualizacja: 15.38, 15.02.2022
Skomentuj

Kompletacja zamówień to proces, na powodzenie którego składa się wiele czynników. Jednym z nich jest zastosowanie odpowiednich, wydajnych a jednocześnie ekonomicznych urządzeń, które w sprawny sposób poradzą sobie z dotarciem do odpowiednich ładunków, ich zgromadzeniem oraz przekazaniem do dalszej wysyłki. Tak właśnie działają wózki do kompletacji zamówień.

Kompletacja zamówień

Na początek przyjrzyjmy się samemu procesowi kompletacji zamówień. Jest on zależny bezpośrednio od kilku zmiennych. Należą do nich:

 • sposób składowania ładunków,
 • rodzaj i wielkość składowanych towarów (a także ich szczególne preferencje - np. produkty o krótkim terminie ważności, produkty mrożone, produkty sypkie),
 • stopień zautomatyzowania magazynu oraz wykorzystywane na co dzień wózki do kompletacji zamówień.

Biorąc pod uwagę powyższe składowe (a także wiele innych dodatkowych - jak choćby powierzchnia magazynowa, kapitał firmy, ilość pracowników itp.) wybiera się najwygodniejszy i najtrafniejszy sposób kompletacji zamówień.

Wózki kompletacyjne - popularne rodzaje

wózki kompetacyjne

Do kompletacji wykorzystać można zarówno wózki widłowe, jak i wózki paletowe. Do najbardziej popularnych urządzeń należą te z napędem elektrycznym, gdyż mogą być wykorzystywane zarówno wewnątrz budynków, a także na zewnątrz - w trakcie przekazania zamówień do dalszej wysyłki. Przy czym różne pojazdy są wybierane do kompletacji poziomej, a inne do pionowej.

Wózki, wykorzystywane w kompletacji poziomej to m.in:

 • wózki paletowe ręczne,
 • wózki paletowe elektryczne,
 • wózki widłowe terenowe,
 • a także widlaki o niewielkiej wysokości podnoszenia, przeznaczone wyłącznie do transportu ładunków w odległe miejsca.

Wózki do kompletacji pionowej to przede wszystkim:

 • wózki paletowe elektryczne z masztem,
 • wózki widłowe wysokiego składowania,
 • wózki widłowe elektryczne o dużej wysokości podnoszenia.

Jak wybrać odpowiedni wózek do kompletacji?

Co jest najważniejsze, gdy wybiera się wózki do kompletacji? Liczy się kilka aspektów:

 • Urządzenia powinny być dostosowane do warunków w jakich mają się poruszać - jeśli praca odbywa się na zewnątrz - warto wybrać pojazdy spalinowe, z kolei jeśli w budynku - lepiej sprawdzą się maszyny z napędem elektrycznym. Ale to nie wszystko. Koniecznie trzeba pamiętać także o rozmiarach wózków - czy zmieszczą się w wąskich korytarzach, czy w magazynie znajdują się podjazdy/ progi itd., które trzeba będzie pokonywać? A na koniec - czy drogi transportowe pozwolą na przemieszczanie się zarówno wózków, jak i pieszych.
 • Poza tym oczywiście - parametry - czyli udźwig oraz wysokość podnoszenia. Wózki do kompletacji zamówień muszą poradzić sobie z obsługą ładunków rozmieszczonych na różnej wysokości regałach. Przed zakupem urządzeń warto sprawdzić jaka jest standardowa waga ładunków, które będą miały być transportowane oraz wysokość regałów, z których należy je pobierać.
 • Trzecim, bardzo istotnym parametrem jest oczywiście bezpieczeństwo - ważne, aby wybrane wózki do kompletacji pochodziły od sprawdzonych producentów, były przystosowane do pracy w magazynach a ich stan techniczny pozwalał na ich eksploatację. Jest to szczególnie istotne w przypadku zakupu używanych wózków widłowych.
  Wybierając urządzenie, które ma być wykorzystywane w nietypowych warunkach - takich jak np. miejsca zagrożone wybuchem czy chłodnie - należy uwzględnić te specjalne wymagania i znaleźć odpowiednie rozwiązanie.

Najlepsze wózki do kompletacji zamówień

Najlepsze wózki do kompetacji zamówień

Które wózki do kompletacji będą najlepsze? Czy te, które cechuje większa wydajność, czy te zapewniające maksymalny komfort operatorowi czy też te, które są najbardziej ekonomiczne w użytkowaniu?

Wózek do kompletacji powinien być dopasowany przede wszystkim do parametrów, o których wspominaliśmy w poprzednim paragrafie (warunki magazynowe, waga ładunków, wysokość regałów, specjalne zastosowania), a także zapewniać bezpieczeństwo. Poza tym, jak każdy sprzęt magazynowy, także i wózek do kompletacji powinien charakteryzować się:

 • wysoką wydajnością,
 • ekonomiczną eksploatacją,
 • dobrą jakością wykonania oraz trwałością elementów,
 • a także łatwym, intuicyjnym sterowaniem.

Te wszystkie cechy łączą w sobie wózki do kompletacji zamówień Toyota. Dzięki nim transport oraz składowanie towaru staje się szybsze i łatwiejsze, a czas pracy zdecydowanie krótszy.

Inne urządzenia, które warto wykorzystywać do pracy w magazynie to magazynowe wózki widłowe Manitou. Szeroki wybór urządzeń w tej kategorii, daje każdemu z klientów możliwość skorzystania z wózków, które przeznaczone są stricte do prac magazynowych, jednak charakteryzują się różnymi parametrami i możliwościami.

W magazynie bardzo ważne jest, aby pamiętać nie tylko o składowaniu wysokim, ale również o zapewnieniu wózków, które pomogą w przetransportowaniu towarów zgromadzonych podczas kompletacji do dalszej wysyłki - często w tym celu wystarczy posłużyć się łatwo dostępnymi i niedrogimi elektrycznymi wózkami paletowymi.

Podsumowanie

Wózki do kompetacji podsumowanie

W powyższym artykule przedstawiliśmy rodzaje wózków widłowych do kompletacji zamówień z uwzględnieniem podziału na przemieszczanie się pojazdów w pionie i poziomie, a także inne ich specjalne możliwości.

Wózki do kompletacji są niezbędne w każdym magazynie. Zarówno tym, który zajmuje się bezpośrednią wysyłką produktów do klientów, jak i dystrybucyjnym, który rozdziela towary do dalszych magazynów.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%