Zamknij

Premium lepsze od karm podstawowych. Nie tylko z nazwy

09:11, 31.12.2021 | materiały partnera

Naturalne karmy premium dla papug – czy faktycznie są potrzebne? Na czym naprawdę polega ich wyższość nad karmami podstawowymi i czy karmione nimi ptaki będą zdrowsze i szczęśliwsze od tych na pokarmie podstawowym?

Cudów nie ma. Ale jest blisko!

Na początek warto wyjaśnić sobie jedną rzecz: czasem karmy premium są przedstawiane jako sposób na idealne zdrowie pierzastych przyjaciół i ich bezproblemowy rozwój. To oczywiście twierdzenia na wyrost, bo choroby nie biorą się tylko z kiepskiego odżywiania, choć oczywiście karma premium, zawierająca inne proporcje składników odżywczych, przyczynia się do poprawy ogólnego stanu zdrowia papug, o ile jest odpowiednio dobrana do potrzeb konkretnego gatunku.

I to również nie tak, że dzięki lepszej karmie zmniejszy się na przykład zapotrzebowanie na stymulację przez zabawę – oba czynniki są tak samo istotne i żadnego nie można zaniedbać. Odpowiednie karmienie na pewno jednak pozwoli zapobiegać wystąpieniu pewnych problemów rozwojowych u ptaków.

Czy karma podstawowa to zło?

To nie tak, że karmy podstawowe są złe. Po prostu premium są lepsze. I jest tak z bardzo konkretnych powodów: o ile karma podstawowa odpowiada w szerokim zakresie wszystkim gatunkom papug, o tyle dla żadnego prawdopodobnie nie jest idealna. Segment premium to karmy skomponowane z nieco innych składników w konkretnych ilościach, żeby w pełni zaspokoić potrzeby konkretnego gatunku lub bliżej ze sobą spokrewnionych gatunków o podobnych wymaganiach. Karmy podstawowe mogą wymagać uzupełniania diety, karmy premium stanowią pełne i kompleksowe rozwiązanie.

Jeśli od czasu do czasu podasz swoim papugom karmę podstawową, to nic złego się nie stanie, ale to dokładnie tak samo, jak z jedzeniem na Twoim talerzu: jeśli od czasu do czasu pozwolisz sobie na zjedzenie czegoś niezdrowego, to nie ma wielkiego problemu, ale na co dzień należy odżywiać się racjonalnie.

Naturalne znaczy lepsze

Naturalne karmy, które można kupić na https://parrotplanet.pl/pl/c/Premium-Parrot-Food/241, mogą mieć ważną przewagę nad przemysłowymi. Produkuje się je z nasion i surowców uprawianych metodami organicznymi. Często oznacza to, że takie nasiona są mniejsze, rośliny rosną wolniej, ale jednocześnie ich skład jest bardziej zróżnicowany i lepiej odpowiada temu, z czym papugi mogłyby się stykać na wolności. O ile poziom zanieczyszczeń w karmach podstawowych jest kontrolowany i nie stanowi dla ptaków zagrożenia, o tyle nadal karmy naturalne powinny być czystsze, a więc jeszcze bezpieczniejsze.

Dostępność licznych wariantów karm premium pozwala dobrać je idealnie dla ptaków różnych gatunków, w różnym wieku czy w różnym stanie zdrowia – nawet jeśli jest to tylko jedna z wielu cegiełek wpływających na zdrowie i dobre samopoczucie papug, to nadal jest to cegiełka ważna, a że ceny nie są wygórowane, każdy powinien poważnie zastanowić się nad wyborem takiej karmy.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%