Zamknij

Czym się zajmuje notariusz?

R.C + 11:24, 14.06.2021 Aktualizacja: 11:24, 14.06.2021
Skomentuj

Notariusz to urzędnik państwowy, w którego kancelarii każdy z nas prawdopodobnie pojawi się przynajmniej raz w życiu. Czy wiesz, w jakich sprawach możesz zwrócić się do notariusza? Poniższy tekst na pewno dostarczy Ci podstawowych informacji na ten temat.

Czym zajmuje się notariusz?

Notariusz w Katowicach to zawód zaufania publicznego, regulowany ustawą z dnia 14 lutego 1991 roku Prawo o notariacie. Zajmuje się on sporządzaniem poświadczeń notarialnych, dokumentów związanych ze sprawami spadkowymi, umowami sprzedaży i kupna nieruchomości, ale też intercyzą.

Umowa sprzedaży nieruchomości

Każdy zakup lub sprzedaż domu, mieszkania, działki czy samochodu nie może odbyć się bez wizyty w kancelarii notarialnej. Notariusz, jako urzędnik państwowy, ma za zadanie sprawować pieczę nad obrotem aktami prawnymi i tytułami własności. Jest też odpowiedzialny za sporządzanie aktów notarialnych, których treść musi zostać odczytana na głos w obecności obu stron. Co więcej, u notariusza można również podpisać umowę przedwstępną, na przykład wtedy, gdy nabywa się mieszkanie od dewelopera (z rynku pierwotnego).

Intercyza – rozdzielność majątkowa

Te osoby, które wstępują w związek małżeński, a którym zależy na uzyskaniu rozdzielności majątkowej, powinny udać się do notariusza, aby w jego obecności podpisać intercyzę. W chwili podpisania dokumentu każdy z małżonków jest w posiadaniu swojego własnego majątku, którego nie dzieli z drugą stroną. Intercyza to forma rozdzielności dostępna zarówno w przypadku osób, które planują ślub, jak też par, które weszły już w związek małżeński. To warta rozpatrzenia forma zwłaszcza w sytuacji, gdy jedna z osób prowadzi biznes. Wówczas w przypadku pojawienia się kłopotów finansowych druga strona ma zabezpieczony majątek.

Sprawy spadkowe – je również załatwisz u notariusza

U notariusza można sporządzić zarówno testament, jak też notarialne poświadczenie dziedziczenia. W przypadku tej drugiej sprawy konieczne jest złożenie wizyty w kancelarii notarialnej wszystkich spadkobierców danego spadkodawcy. Nie zawsze jednak notariusz jest w stanie pomóc. W wybranych sytuacjach nieodzowne stanie się złożenie wniosku do sądu. Może się tak zdarzyć, gdy podczas powstawania protokołu dziedziczenia w notariacie nie byli obecni wszyscy spadkobiorcy (ustawowi lub testamentowi). W sytuacji, gdy podczas sporządzania dokumentów w kancelarii nie jest obecny ani małżonek spadkodawcy, ani też jego krewni, a cały majątek jest przekazywany na rzecz Skarbu Państwa bądź gminy.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%