Stoisz właśnie przed wyborem oferty internetu do swojego domu i zastanawiasz się, jaka szybkość łącza będzie odpowiednia? Aby niepotrzebnie nie przepłacać, warto rozważyć, czy faktycznie będziesz wykorzystywać wszystkie możliwości najdroższego pakietu. Pomożemy ci wybrać ofertę najlepiej dopasowaną do twoich potrzeb.
Prędkość pobierania (download) to parametr określający maksymalną ilość danych, jakie komputer może pobrać w trakcie każdej sekundy użytkowania internetu. W praktyce: im wyższa wartość downloadu, tym pliki pobierają się szybciej, a także krótszy jest czas oczekiwania na wczytywanie się stron WWW czy multimediów. Operatorzy oznaczają prędkość pobierania w megabitach – posługując się skrótem Mb/s.
Obok szybkości pobierania istnieje również inny parametr, określany jako prędkość wysyłania (upload). Mówi o tym, ile danych można wysłać w czasie każdej sekundy z komputera użytkownika do sieci internetowej. Zazwyczaj wartość uploadu (Mb/s) jest kilkukrotnie niższa niż downloadu. Wysoka prędkość wysyłania będzie istotna zwłaszcza dla tych użytkowników, którzy często wgrywają pliki do internetu – np. chcą dzielić się ze znajomymi filmami czy zdjęciami. Im wyższy upload, tym szybciej zostanie również dostarczony do odbiorcy e-mail z załącznikami. Parametr ten ma ponadto spore znaczenie dla osób prowadzących na żywo transmisje video.
Jeszcze innym istotnym wskaźnikiem, zwłaszcza dla graczy komputerowych, jest PING, mierzący opóźnienia w przekazie.
Zalecana szybkość internetu zależy od tego, w jakich celach użytkownik zamierza korzystać z internetu. Przedstawiamy optymalne prędkości z podziałem na trzy kategorie – niską, średnią oraz najwyższą.
Niska prędkość
Korzystanie z internetu w podstawowym zakresie nie wymaga opłacania abonamentu na szybki internet światłowodowy. Już średnia prędkość 10 Mb/s powinna wystarczyć do odbierania poczty, przeglądania stron internetowych, korzystania z mediów społecznościowych czy oglądania filmów w przeciętnej jakości. Warto zdawać sobie przy tym sprawę, że operatorzy w swoich ofertach wskazują maksymalną prędkość internetu. Z powodu różnych czynników nie zawsze jest ona jednak możliwa do uzyskania. Chcąc być pewnym, że szybkość łącza pozwoli komfortowo korzystać z sieci, najlepiej wybrać internet o prędkości 300 Mb/s.
Średnia prędkość
Łącze o średniej szybkości, np. 600 Mb/s, będzie potrzebne, jeżeli użytkownik często zamierza korzystać z różnych multimediów w wysokiej jakości – np. chce oglądać filmy 4K czy transmisje na żywo w telewizji internetowej. Taka prędkość pozwoli być spokojnym świetnego oddania najmniejszych detali obrazu. Jednocześnie przekaz nie powinien się w żadnym momencie zacinać. Łącze minimum 600 Mb/s jest także zalecane tym osobom, które chcą pobierać dużych rozmiarów pliki z internetu – filmy, programy itp.
Najwyższa prędkość
Operatorzy oferują również szybki internet światłowodowy 1 Gb/s. Taką prędkość docenią zwłaszcza użytkownicy grający w gry online oraz zajmujący się streamowaniem. Nie mogą sobie oni pozwolić na opóźnienia w transmisji, dlatego łącze 1 Gb/s świetnie spełni ich oczekiwania, np. zwiększając szansę na zwycięstwo w rywalizacji z innym graczami.
Jeżeli nie zamierzasz grać w gry online ani streamować, wtedy najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie wybór łącza o prędkości 600 Mb/s. To szybkość, która w pełni zadowoli zdecydowaną większość użytkowników. Można więc zaoszczędzić, decydując się na taki wariant zamiast 1 Gb/s. Internet 600 Mb/s ma w swojej ofercie m.in. Netia. Jak pokazują wyniki testu prędkości speedtest.pl, w 2020 roku Netia zapewniała najwyższe średnie prędkości pobierania spośród operatorów ogólnopolskich. Jej klienci w cenie abonamentu na internet otrzymują stacjonarny router Wi-Fi. Na blogu Netii możesz też znaleźć wiele porad, pomocnych m.in. w wyborze internetu i jego przyśpieszeniu.