Zamknij

Jakie kwalifikacje powinien mieć instruktor jogi? Kluczowe aspekty szkolenia

Artykuł sponsorowany + 09:53, 26.03.2025 Aktualizacja: 09:54, 26.03.2025
Skomentuj
Dla wielu osób pierwsze spotkanie z jogą oznacza początek nowego życia. Krok po kroku, wdech po wdechu, odzyskujemy panowanie nad naszym życiem, harmonię i spokój. Nasze ciała, umysły i dusze ponownie uczą się komunikacji. Zaczynamy działać spójnie i świadomie, co przekłada się na towarzyszące nam stale poczucie sensu, szczęścia i spełnienia. Część joginów uważa, że takim dobrem należy się dzielić ze światem. W tym celu podejmują oni stosowne kroki, aby otrzymać uprawnienia nauczycielskie, potwierdzone stosownym certyfikatem. Chcesz dołączyć do społeczności instruktorów jogi? A może po prostu zastanawiasz się, jakie umiejętności posiada Twój nauczyciel? Oto podstawowe aspekty szkolenia instruktorów jogi.

Wiedza teoretyczna

Choć joga jest praktyką intuicyjną, to jednak nad opracowaniem jej zasad pracowały całe pokolenia nauczycieli, modyfikujących i rozbudowujących praktyki, tworzących nowe szkoły odpowiadające zróżnicowanym potrzebom kursantów. Joga ma zatem również swoją podbudowę teoretyczną, którą muszą poznać przyszli instruktorzy.

Na nauczycielskim kursie jogi poznasz historię praktyki i jej podwaliny fizjologiczne oraz filozoficzne. Zaznajomisz się z podstawami anatomii, co pozwoli Ci lepiej zrozumieć wpływ asan czy mantr na poszczególne ośrodki ludzkiego ciała. Poznasz nazwy asan i mudr, nauczysz się intonowania, znaczenia oraz użytkowania mantr, dowiesz się, jak budować własne krije.

Praktyka własna

Nikt nie zostanie dobrym instruktorem czegokolwiek bez własnej praktyki. To dlatego dobre szkoły jogi online, takie jak https://agabera.com/, za jeden z warunków otrzymania certyfikatu przyjmują konieczność dokumentowania własnych praktyk.

Może się to odbywać w bardzo różnorodny sposób. Kursant powinien oczywiście codziennie poświęcać czas na indywidualne lub grupowe sesje jogi – w końcu będzie on dawać przykład swoim uczniom, więc nie powinien szukać wymówek. Bardzo pomocne okazuje się prowadzenie własnego dziennika jogi. Przyszły nauczyciel zapisuje w nim intencje na dany dzień czy tydzień, aktualnie odbywaną praktykę, ale także wszystko to, co uzna za ważne – np. afirmacje albo spostrzeżenia dotyczące jogi.

 

Praktyka grupowa

Jogi nie nauczy nas żadna sztuczna inteligencja. To właśnie pierwiastek ludzki jest niezbędny, aby uzyskać potrzebne w jodze połączenie z kursantami. To dlatego żaden porządny kurs nauczycielski jogi nie może mieć formy 100% online. Nawet jeśli wiedzę praktyczną kursant zdobywa przez platformę e-learningową, to jednak musi przynajmniej kilka razy wziąć udział również w praktyce grupowej.

Nie jest to z resztą żaden przymus – osoby praktykujące jogę i chcące dzielić się swoimi doświadczeniami, chętnie przebywają w otoczeniu innych joginów. Dzielą się spostrzeżeniami, udzielają sobie wsparcia a przede wszystkim czerpią ogromną radość z bycia tu i teraz wraz z ludźmi, którzy również wybrali jogiczny styl życia i emanują dobrą energią.

Doświadczenie w prowadzeniu zajęć

To kolejny warunek otrzymania certyfikatu potwierdzającego gotowość do nauczania jogi. Kluczowym momentem całego szkolenia jest ten, kiedy kursant przeprowadza zajęcia z grupą. Tylko w ten sposób może sprawdzić się w roli nie ucznia, ale nauczyciela.

Zarówno podczas samodzielnych zajęć, jak i po nich, kursant może liczyć na wsparcie swojego mentora, który udzieli mu rad i podpowie, co jeszcze poprawić. Dopiero tak przygotowana osoba uzyskuje możliwość prowadzenia zajęć z jogi.

Umiejętności dodatkowe

Joga nie jest monolitem – istnieje wiele jej odłamów (które z resztą wcale z sobą nie rywalizują – każdy wybiera tę praktykę, która jest najbliższa jego sercu). To dlatego osoby, które ukończyły różne kursy, będą różnić się pod względem pewnych charakterystycznych umiejętności, jakie nabyły.

Trochę inaczej będzie prowadził swoje zajęcia nauczyciel po kursie nauczycielskim jogi kundalini, a inaczej instruktor po kursie nauczycielskim jogi Iyengara. Część osób decyduje się na jeszcze dalej idące specjalizacje – np. joga z elementami akrobatyki, joga dla dzieci, joga dla seniorów, joga dla kobiet w ciąży.

Aby rozpocząć kurs nauczycielski, przyszły instruktor powinien dysponować już niezłym warsztatem – czyli być osobą zaawansowaną. Nie obawiaj się jednak – nikt nie będzie od przyszłego nauczyciela wymagać perfekcji. Kurs jest również po to, aby skorygować błędy i doradzić indywidualne możliwości rozwoju. Część osób decyduje się na wzięcie udziału w kursie nauczycielskim właśnie ze względu na jego wpływ na własną praktykę, a nie dlatego, że chcą zostać instruktorami.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%