Zakup pierwszego auta to wyjątkowe przeżycie: dreszczyk emocji, duża odpowiedzialność oraz frajdy, którą daje pierwsza jazda samochodem, ale też mnóstwo formalności do załatwienia. Najpierw jednak trzeba podjąć decyzję – co wybrać? Jaki sposób finansowania? Kupno za gotówkę? A może leasing, albo jeszcze inaczej – wynajem? Każda opcja ma swoje zalety i wady, które warto rozważyć w kontekście budżetu i indywidualnych potrzeb. Sprawdź, która forma finansowania będzie dla Ciebie najlepsza i zacznij swoją przygodę za kierownicą!
Zakup auta za gotówkę to jedna z najstarszych i najbardziej tradycyjnych form finansowania, która jednak wciąż cieszy się popularnością, lecz przeważnie wśród osób, które zupełnie nie znają zalet i pojęcia leasingu. Decydując się na ten sposób zakupu, stajesz się właścicielem pojazdu od razu po uregulowaniu należności, lecz także wydajesz na to zdecydowanie największą część ze swojego budżetu. Czy gotówka to zawsze najlepsze rozwiązanie?
Pełna własność i swoboda użytkowania. Kupując samochód za gotówkę, od razu stajesz się jego właścicielem. Oznacza to, że możesz dowolnie modyfikować pojazd, udostępniać go innym osobom, korzystać z dowolnych ubezpieczeń oraz sprzedać go w dogodnym momencie.
Brak odsetek i dodatkowych opłat. Kupując samochód za gotówkę, płacisz dealerowi dokładnie tyle, ile wynosi jego cena: bez dodatkowych kosztów związanych z oprocentowaniem, prowizji czy opłat manipulacyjnych.
Szybszy proces zakupu. Kupujesz aut za gotówkę? Nie musisz oczekiwać na decyzję banku lub leasingodawcy – sam sobie jesteś szefem. Nie musisz martwić się o kompletowanie dokumentacji czy przechodzenie przez formalności związane z weryfikacją zdolności finansowej.
Wysoki koszt początkowy i zamrożenie kapitału. Największą wadą zakupu pierwszego auta za gotówkę jest oczywiście konieczność posiadania odpowiednio dużej sumy pieniędzy i potrzeba ich wydania „od razu”.
Utrata wartości pojazdu. Samochody, szczególnie nowe, bardzo szybko tracą na wartości, co oznacza, że inwestycja w drogie auto za gotówkę nie jest opłacalna w dłuższej perspektywie. Już po kilku latach wartość pojazdu może spaść nawet o 50%, tym samym pieniądze wydane na jego zakup nigdy się nie zwrócą.
Ograniczony wybór pojazdów. Masz ograniczony budżet? To niestety możesz być zmuszony do kompromisów przy wyborze samochodu i odrzucić te, które go przekraczają choćby minimalnie. W praktyce oznacza to rezygnację z lepszego wyposażenia, młodszego rocznika czy lepszej, bardziej prestiżowej marki.
Potencjalne problemy techniczne w autach używanych – niestety jest także kolejny, bardzo duży problem, przez który wiele osób traci zarówno swoje oszczędności, jak i mobilność. Problemów może być wiele; zużyte sprzęgło, nieprawidłowości w układzie elektronicznym, zatajone awarie jednostki napędowej, a nawet błędne działanie kosztownej automatycznej skrzyni biegów.
Koszty dodatkowe – musisz mieć też świadomość tego, że zanim odbędzie się Twoja pierwsza jazda samochodem, to będziesz także musiał opłacić ubezpieczenie, przerejestrować auto i, jeśli będzie to koniecznie, przeprowadzić pierwszy serwis.
To teraz leasing samochodu – jedna z najpopularniejszych i najbardziej polecanych form finansowania pojazdów w Polsce i za granicą, na którą decydują się także początkujący kierowcy. To rozwiązanie polega na użytkowaniu auta przez określony czas w zamian za miesięczne raty płacone leasingodawcy, który pozostaje formalnym właścicielem pojazdu aż do czasu zakończenia umowy i wykupu przedmiotu leasingu lub jego zwrotu.
Ciekawą alternatywą jest wynajem długoterminowy samochodu, który różni się od typowego leasingu operacyjnego tym, że wynajmowanego auta nie można wykupić, ale płacisz tylko kwotę odpowiadającą spadkowi jego wartości. To oznacza, że miesięczne raty są wprost minimalne.
Minimalne angażowanie kapitału własnego. Jedną z największych zalet leasingu jest możliwość użytkowania samochodu bez konieczności zamrażania dużych kwot własnych środków. Wysokość opłaty początkowej może wynosić nawet 0%!
Przewidywalne koszty. Raty leasingowe, wysokość opłaty początkowej oraz wartość auta na koniec trwania umowy są precyzyjnie wyszczególnione, dzięki czemu możesz się na nie przygotować.
Dobry stan samochodu – leasingodawcy, czyli firmy podejmujące się sfinansowania Twojego zakupu, z reguły oferują to rozwiązanie wyłącznie w przypadku samochodów fabrycznie nowych lub pochodzących z kilku ściśle wyselekcjonowanych źródeł. W ten sposób finansujący zabezpiecza siebie, jak i Ciebie.
Brak własności pojazdu w trakcie trwania umowy. Do momentu wykupu samochodu to leasingodawca pozostaje jego właścicielem, a nie użytkownik. Nie możesz sprzedać auta w trakcie trwania umowy, nie możesz także go modyfikować i np. serwisować poza Autoryzowaną Stacją Obsługi.
Obowiązkowe ubezpieczenie i dodatkowe opłaty. Leasingobiorca jest zobowiązany do wykupienia pełnego pakietu ubezpieczeń, w tym OC, AC i NNW, które spełnia tylko kilka wyselekcjonowanych przez leasingodawcę Towarzystw Ubezpieczeniowych.
Większy całkowity koszt finansowania. Wybierając leasing operacyjny, możesz co prawda uniknąć jednorazowego wydatku, lecz całkowity koszt użytkowania pojazdu będzie jednak sporo wyższy niż przy zakupie za gotówkę. Raty leasingowe obejmują nie tylko spłatę wartości auta, ale również marżę leasingodawcy oraz koszty wynikające z oprocentowania.
Pierwsza jazda samochodem to najważniejszy etap dla młodego, ale jak wybrać odpowiedni model? Skieruj swój wzrok na pojazdy o niewielkiej mocy silnika. Samochody z mocą znacznie przekraczającą standard potrafią być nieprzewidywalne, szczególnie dla osób bez doświadczenia, wywoływać podsterowność i nadsterowność. Mocniejsze auta wymagają bowiem precyzyjnej kontroli nad pedałem gazu, odpowiednich umiejętności w prowadzeniu oraz znajomości zachowania samochodu w różnych warunkach drogowych, również w deszczu i śniegu. Prawidłowa technika kierowania pojazdem tego typu wymaga lat praktyki!
Zwróć też uwagę na ekonomiczność. Niskie spalanie to oszczędność na paliwie, a oszczędności te dla młodych kierowców, którzy często dysponują ograniczonym budżetem, oznaczają możliwość np. jazdy w dalszą trasę na wakacje. Zerknij też na wymiary pojazdu – mniejsze auta o długości wynoszącej np. 420 cm, są łatwiejsze w manewrowaniu i bardziej praktyczne w codziennym użytkowaniu, niż potężne SUV-y, których długość może przekraczać 500 cm. Warto o tym wiedzieć, bo nie tylko technika kierowania pojazdem o dużych gabarytach się liczy; zbyt szerokim autem fizycznie nie wjedziesz w ciasne uliczki i nie miniesz się z innym autem jadącym z przeciwka!
Najbardziej odpowiedzialni młodzi kierowcy nie poprzestają na zdobyciu prawa jazdy – decydują się na dodatkowe szkolenia z techniki jazdy, które „otwierają” oczy na zagrożenia czyhające dookoła. Kursy doskonalące uczą, jak kontrolować auto w trudnych warunkach pogodowych, takich jak deszcz, śnieg czy oblodzona nawierzchnia.
Starsi kierowcy mają rację z jednym, lecz jakże ważnym stwierdzeniem – „Skup się!”. Poniżej znajdziesz listę, dzięki której Twoja technika jazdy samochodem dla początkujących stanie się znacznie lepsza.
Hamuj prawidłowo i unikaj poślizgów
Efektywne hamowanie polega na płynności i przewidywaniu sytuacji; zamiast gwałtownie naciskać pedał hamulca tuż przed światłami czy przeszkodą, np. poprzedzającym autem, warto zacząć hamowanie wcześniej i stopniowo zmniejszać prędkość. Pamiętaj też, że na tej mokrej i niebezpiecznie wyglądającej nawierzchni droga hamowania znacząco się wydłuża!
Obserwuj otoczenie, myśl za innych
Młody kierowca i przepisy? To wbrew pozorom idzie w parze, lecz bezpieczna jazda wymaga nie tylko przestrzegania prawa o ruchu drogowym, ale także ograniczonego zaufania do innych użytkowników drogi. Nawet jeśli masz pierwszeństwo, upewnij się, że inni kierowcy faktycznie Cię widzą i reagują na Twoją obecność – na przykład przy wjeździe na skrzyżowanie sprawdź, czy ktoś nie nadjeżdża z ulicy podporządkowanej. Zwracaj też uwagę na nietypowe zachowania innych kierowców – jeśli ktoś zaczyna zmieniać pas bez włączonego kierunkowskazu lub gwałtownie zwalnia, reaguj natychmiast zdjęciem nogi z gazu.
Dostosuj płynnie swoją prędkość do warunków
Prędkość to jeden z najważniejszych czynników wpływających na bezpieczeństwo, nie bez powodu zresztą mówi się, że to właśnie ona odpowiada za większość wypadków. Nie dzieje się to bez powodu – zbyt szybkie pokonywanie zakrętów może prowadzić do nadsterowności (utrata przyczepności tylnej osi) lub podsterowności (ślizganie się przednich kół), co kończy się wypadnięciem z drogi po łuku zewnętrznym lub wewnętrznym. Zawsze jednak na poboczu.
Utrzymanie auta w idealnym stanie
Stan Twojego auta ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa – technika jazdy samochodem dla początkujących zaczyna się wbrew pozorom nie na ulicy, a w garażu. Podstawową rolę odgrywają opony – ich bieżnik nie powinien być zbyt zużyty, a ciśnienie zbyt wysokie bądź zbyt niskie. Równie istotny jest układ hamulcowy – analizuj okresowo klocki i tarcze hamulcowe, które odpowiadają za drogę hamowania. Wiedz też, że im nowsze auto, tym także bezpieczniejsze, odwiedź więc koniecznie Car Lease Polska i wybierz wśród dostępnych modeli ten idealny!
Wiesz już wszystko o samochodach dla początkujących – teraz Twoja kolej, aby wybrać najlepszy pojazd dla siebie!
Jak zatem widzisz, oba rozwiązania są od siebie tak różne, że wybór pomiędzy nimi warto uzależnić jedynie od swoich oczekiwań oraz możliwości. W każdym przypadku dobrym pomysłem jest jednak skontaktowanie się z ekspertem finansowym, który pomoże Ci w dokonaniu prawidłowego wyboru.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz