Zamknij

Terapia poznawczo behawioralna - na czym polega

09:48, 19.07.2024 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:50, 19.07.2024
Skomentuj

 Po techniki terapii poznawczo-behawioralnej sięga wielu psychoterapeutów. Skąd bierze się popularność tych metod? Na czym polega tego typu terapia? To wyjaśniamy w nowym artykule.

Terapia poznawczo behawioralna w leczeniu zaburzeń psychicznych

Psychoterapia poznawczo-behawioralna (CBT) należy do najskuteczniejszych metod terapeutycznych i jest stosowana w leczeniu różnorodnych zaburzeń psychicznych. Skupia się na zmianie nieprawidłowych przekonań i wzorców zachowań poprzez rozmowy, edukację oraz praktyczne ćwiczenia terapeutyczne. Jej podstawowym założeniem jest przekonanie o tym, że nasze myśli i przekonania mają bezpośredni wpływ na emocje i zachowania, co w niektórych sytuacjach może prowadzić do różnych problemów psychicznych.

Terapia poznawczo-behawioralna w leczeniu zaburzeń odżywiania

CBT angażuje zarówno terapeutę, jak i pacjenta, a zmiana jego podejścia następuje w toku aktywnego procesu. Terapeuta nie tylko wysłuchuje pacjenta, ale również kieruje sesjami terapeutycznymi. W ten sposób pomaga mu w identyfikacji i modyfikacji negatywnych wzorców myślenia i zachowania. Kluczową rolą terapeuty jest stosowanie technik dialogu sokratejskiego, skalowania emocji, prowadzenia dzienniczka oraz ekspozycji. Te działania prowadzą do zwiększenia samoświadomości pacjenta i umożliwiają skuteczniejsze radzenie sobie z trudnymi emocjami.

Psychoterapia poznawczo-behawioralna pozwala nauczyć pacjenta nowych reakcji

W porównaniu do innych metod terapeutycznych, CBT wyróżnia się swoim ustrukturyzowanym podejściem i ograniczeniem czasowym. Podczas gdy inne formy terapii mogą kłaść większy nacisk na relacje interpersonalne, analizę doświadczeń z okresu dzieciństwa lub głębsze aspekty psychodynamiczne, CBT skupia się na technikach zmiany myślenia i zachowania, starając się jak najlepiej dostosować je do problemu pacjenta. Na sesje CBT można umówić się, klikając w ten link: terapia poznawczo behawioralna Gdańsk.

 

Psychoterapia poznawczo-behawioralna. Co trzeba wiedzieć na temat tej formy leczenia?

CBT szczególnie skuteczna okazuje się w leczeniu depresji, zaburzeń lękowych (m.in. fobii społecznych czy PTSD) oraz zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Badania naukowe potwierdzają wysoką skuteczność tej terapii oraz jej zdolność do redukcji objawów choroby na długi okres po zakończeniu terapii. CBT często znajduje też zastosowanie w terapii zaburzeń odżywiania, ADHD i innych problemów wymagających interwencji terapeutycznej.

Skuteczność terapii poznawczo-behawioralnej w leczeniu zaburzeń osobowości

Psychoterapia poznawczo-behawioralna nie tylko pomaga pacjentom w przezwyciężeniu obecnego cierpienia psychicznego. Wyposaża ich także w narzędzia umożliwiające skuteczne radzenie sobie z trudnościami w przyszłości. Dzięki temu od dawna jest jednym z najważniejszych nurtów psychoterapeutycznych.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%