W większości poradników dotyczących mebli biurowych można przeczytać, że ergonomia nigdy nie może ustępować estetyce. Ale może są od tej reguły jakieś wyjątki? A być może tak postawiona dychotomia jest z gruntu fałszywa? Co jest ważniejsze: komfort czy doskonały wygląd?
Dobrze rozumiany design to łączenie cech funkcjonalnych i estetycznych w obrębie jednego projektu. Nowoczesne meble biurowe są pod tym względem kategorią wyjątkową, ponieważ bardzo mało jest tu projektów skupionych wyłącznie na estetyce, a już szczególnie bazujących na krzykliwych formach czy agresywnej kolorystyce. Jednak wiele mebli – stołów czy krzeseł do biura – ma przemyślane i intrygujące kształty lub powstają one z nietypowych materiałów.
Zdecydowanie rację mają ci, którzy twierdzą, że ergonomia jest wartością nadrzędną, natomiast koniecznie trzeba w takim przypadku zaznaczyć, że nie jest to żaden niezmienny zbiór zasad. Ergonomia jest kwestią kontekstową i dopuszcza pewne kompromisy właśnie na przykład w imię ciekawszego wyglądu. Wszystko będzie w takim przypadku zależało od konkretnego przypadku i między innymi planowanego zastosowania mebla.
Łatwo to zauważyć, kiedy spojrzy się na dwa skrajnie różne produkty w tej samej kategorii. Inaczej projektuje się przecież krzesła ze zintegrowanymi stolikami, a inaczej krzesła do wielogodzinnej pracy przy biurku. W teorii można te pierwsze też ustawić do pracy z komputerem, ale przecież praca przy nich byłaby niezwykle uciążliwa. Z kolei krzesłom biurowym też brakuje funkcjonalności krzeseł konferencyjnych.
W pewnym zakresie ergonomia podlega więc definiowaniu na nowo w każdym kolejnym projekcie i nie ma mebli idealnych. Nowoczesne meble biurowe mogą korzystać z nietypowych materiałów i rozwiązań technologicznych, a jedyną stałą w równaniu pozostają zwykle wysoka trwałość i odporność na uszkodzenia.
Oczywiście, że tak. I nie chodzi tylko o prostą przyjemność wynikającą z obcowania z ładnymi przedmiotami. Estetyczne meble biurowe mogą być elementem budowania profesjonalnego wizerunku i prestiżu organizacji. Choć jest to tylko rola wtórna, to w wielu przypadkach warto brać to pod uwagę.
Estetyka to przecież również kwestie poboczne: wybór wariantu kolorystycznego czy nawet formy podstawy, bo w niektórych modelach stołów czy krzeseł jest to element podlegający personalizacji. Z praktycznego punktu widzenia nigdy nie będzie to ważniejsze od funkcjonalności, ale ponieważ często kwestie estetyczne nie decydują w większym stopniu o cenie, tym bardziej nie ma powodu, aby je lekceważyć.