Zamknij

Dziś Dzień Morza Bałtyckiego – co oferuje nam Bałtyk, a co możemy dać mu w zamian?

14:22, 25.03.2024 Artykuł partnera Aktualizacja: 14:26, 25.03.2024
Skomentuj

Dzień Morza Bałtyckiego

Światowy Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego obchodzimy 22 marca, został on ustanowiony przez Komisję Helsińską w 1997 roku. Dzień Morza Bałtyckiego to wyjątkowa okazja, aby zwrócić większą uwagę na ten unikalny ekosystem. Jest to właściwy moment, aby docenić bogactwo, które oferuje nam Bałtyk, ale także zastanowić się nad tym, co możemy zrobić, aby chronić jego naturalne piękno. Edukacja i podnoszenie świadomości na temat znaczenia Bałtyku i wyzwań, przed którymi stoi, są przecież kluczowe dla jego ochrony. Dzień Morza Bałtyckiego wydaje się więc idealną okazją do rozpoczęcia dialogu na ten temat.

Zanieczyszczenie Morza Bałtyckiego - jak temu zapobiec?

Morze Bałtyckie, mimo swojego niewątpliwego uroku, zmaga się z poważnymi problemami zanieczyszczeń. Niestety wiele wyzwań, przed którymi staje nasz morski akwen, można przypisać szkodliwej działalności człowieka.
 
Zanieczyszczenie wód ściekami i odpadami - Morze Bałtyckie jest położone na brzegach dziewięciu państw, ma to zdecydowanie duże znaczenie gospodarcze, jednak wiąże się także ze ogromną ilością ścieków komunalnych oraz odpadów przemysłowych, jakie do niego trafiają. W ostatnich latach byliśmy świadkami katastrofy ekologicznej spowodowanej nadmiernym zasoleniem Odry, do którego przyczyniły się zrzuty przemysłowe. Skutkowało to pojawieniem się złotych alg, które są wyjątkowo toksyczne dla naszego ekosystemu. Glony te, wydzielając w trakcie zakwitu szereg szkodliwych substancji spowodowały gwałtowny pomór ryb. Łącznie odłowionych zostało kilka ton śniętych ryb, co stanowi ogromne straty dla środowiska naturalnego.

Eutrofizacja – jest to proces przeżyźniania wody, w efekcie czego następuje zwiększony zakwit glonów i sinic. Źródłem problemu eutrofizacji są substancje biogenne, takie jak fosfor i azot, które w wyniku działalności rolniczej lub przemysłowej państw nadbałtyckich są transportowane przez rzeki do morza. Jest to groźne zjawisko dla żyjących w Bałtyku organizmów, ponieważ powoduje powiększanie obszarów beztlenowych dna morskiego.

Ochrona Morza Bałtyckiego jest wspólnym zadaniem, które wymaga zaangażowania zarówno jednostek, jak i całych społeczności. Jednym z działań podejmowanych od wielu lat przez WWF Polska jest usuwanie zalegających na dnie Bałtyku zagubionych sieci rybackich. Morskie odpady dryfujące w kolumnie wody to śmiertelne pułapki, które stanowią zagrożenie życia dla wielu gatunków ryb oraz ssaków morskich (fok, morświnów).

Działania jakie możemy podjąć sami, to z pewnością rozsądne wybory konsumpcyjne. Bardzo ważne, aby zwracać uwagę na to, czy zakupione ryby posiadają niebieski certyfikat MSC – jest to gwarancja, że pochodzą one ze zrównoważonego połowu. Każdy z nas może również przyczynić się do ochrony Bałtyku, dbając o odpowiednią segregację odpadów i ograniczając użycie plastiku. Zanieczyszczone środowisko, w jakim żyją ryby morskie, wpływa również na zdrowie ludzi, którzy je spożywają.

Co oferuje nam Morze Bałtyckie?

Żegluga i transport morski

Morze Bałtyckie jest niezwykle ważnym szlakiem żeglugowym i transportowym, który łączy kraje basenu bałtyckiego z resztą świata, wspierając handel i gospodarkę regionu. Region bałtycki to także wiele dużych portów, które obsługują nie tylko towarowy, ale również pasażerski ruch morski.

Bogactwo fauny i flory

Morze Bałtyckie jest domem dla wielu gatunków ryb, ptaków oraz ssaków, które są ważne zarówno dla ekosystemu, jak i lokalnej gospodarki. Wśród ryb bytujących w Bałtyku, które mają największe znaczenie dla lokalnego rybołówstwa wyróżniany jest dorsz bałtycki, śledź, łosoś, szprot, a także belona.
Ryby są cennym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, które mają pozytywny wpływ na zdrowie serca, mózgu oraz ogólną kondycję organizmu. Dodatkowo, kolagen rybi jest używany zarówno w przemyśle spożywczym, jak i w medycynie oraz kosmetologii.

Turystyka nad Bałtykiem

Morze Bałtyckie oferuje nam nie tylko zasoby naturalne i możliwości gospodarcze, ale także możliwość wypoczynku. Jego malownicze wybrzeża, piękne plaże i bogata kultura przybrzeżnych miast przyciągają turystów z całego świata. Region oferuje szeroką gamę atrakcji turystycznych, od wypoczynku na plaży, przez aktywności wodne, aż po zwiedzanie zabytków i uczestniczenie w lokalnych festiwalach.

Wybrzeże Bałtyku charakteryzuje się również unikalnymi krajobrazami przyrodniczymi, takimi jak klify, wydmy i rezerwaty przyrody, które przyciągają wielu pasjonatów fotografii. Turystyka ma kluczowe znaczenie dla gospodarki regionu, stymulując rozwój lokalnych przedsiębiorstw i promując kulturę oraz dziedzictwo historyczne regionów przybrzeżnych. Wspieranie zrównoważonej turystyki, która szanuje naturalne i kulturowe bogactwo regionu, jest istotne dla zachowania unikalnego charakteru Morza Bałtyckiego.

Ochrona Morza Bałtyckiego – wspólne dobro

Bałtyk jest najmłodszym morzem, a mimo to boryka się z wieloma problemami, których główną przyczyną najczęściej bywa działalność człowieka. Konieczne jest więc wdrażanie przyjaznych dla środowiska morskiego praktyk, które będą ograniczały np. powstawanie pustyń tlenowych. Szczególnie dzisiaj, obchodząc Dzień Morza Bałtyckiego warto pochylić się nad rozwiązaniami, które mogą zmniejszyć poziom zanieczyszczenia Bałtyku oraz ochronić życie morskiego ekosystemu.

 

Artykuł został stworzony dzięki współpracy z Martyną Wawrzynowską

 

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%