Zamknij

Wizyta u urologa - kiedy mężczyzna powinien wybrać się na badanie?

09:45, 21.03.2024 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:46, 21.03.2024
Skomentuj

Problemy z narządami moczowo–płciowymi nie są obce zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Problem polega na tym, że to najczęściej mężczyźni wzbraniają się przed regularnymi wizytami u urologa. Zazwyczaj zgłaszają się do specjalisty już w sytuacji poważnego problemu. Tymczasem wielu kłopotom zdrowotnym można by było uniknąć, robiąc regularne badania. Sprawdź, kiedy mężczyzna powinien udać się do urologa i czego może oczekiwać.

Kim jest lekarz urolog?

Specjalista, jakim jest urolog, zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem narządów układu moczowo–płciowego. Jest lekarzem zajmującym się problematyką organizmu kobiet, jak i mężczyzn. W przypadku męskich problemów zdrowotnych zajmuje się głównie:

  • przerostem prostaty;
  • impotencją;
  • problemami z erekcją;
  • bólem podczas wytrysku oraz oddawania moczu;
  • pojawieniem się krwi w moczu lub nasieniu;
  • zmianami skórnymi w okolicach narządów płciowych.

Zakres działania urologa obejmuje więc nie tylko narządy moczowo–płciowe. W wielu przypadkach problemy zdrowotne mają związek z zaburzeniami w funkcjonowaniu nerek. Dlatego wiedza merytoryczna i umiejętność skutecznego diagnozowania kłopotów w przypadku pracy urologa jest tak ważna dla zdrowia i życia mężczyzny.

Dlaczego regularne wizyty u urologa mają dla mężczyzn takie znaczenie?

Odpowiedź jest prosta – częste badania pozwalają unikać poważnych problemów zdrowotnych i wcześniej wykryć zmiany. Mowa niestety również o powikłaniach o podłożu nowotworowym. Pozytywną informacją jest fakt, że wcześnie zdiagnozowany przerost prostaty można leczyć przy pomocy środków farmakologicznych. Urolog Gdańsk lub innym mieście dobiera je pod kątem indywidualnego przypadku. Ich zastosowanie we wczesnym stadium choroby pozwala na skuteczne powstrzymanie rozrostu gruczołu krokowego.

Kiedy mężczyzna powinien udać się do urologa?

Przyczyn mobilizujących do badania jest kilka. Jedna z nich to ukończenie przez mężczyznę 40. roku życia. Statystyki wskazują, że od tego momentu w organizmie dochodzi do zmian chorobowych, które należy zahamować jak najszybciej. Szybsze zdiagnozowanie kłopotów w połączeniu z odpowiednim leczeniem pozwala na skuteczne wyeliminowanie problemu lub jego opanowanie.

Kolejna przesłanka do wizyty u urologa to przypadki nowotworów układu moczowo–płciowego u mężczyzn w rodzinie. Niestety dziedziczenie skłonności do zmian nowotworowych jest częste, dlatego warto kontrolować stan swojego zdrowia. Oczywiście wizyta może być sprokurowana również problemami, które wymieniono wyżej. Jakiekolwiek trudności z oddawaniem moczu, erekcją, pojawieniem się krwiomoczu czy odczuwaniem bólu w okolicy krocza są przesłanką do odbycia wizyty u urologa.

Co ważne, taka konsultacja nie powinna wzbudzać w mężczyźnie odczucia wstydu. Dotyczy ona oczywiście intymnych części ciała, jednak lekarz urolog jest specjalistą w swojej dziedzinie i jego celem jest diagnostyka oraz leczenie chorób. Pamiętaj, by zabrać ze sobą historię chorób, aktualne wyniki badań krwi oraz moczu i ewentualnie USG, jeśli oczywiście je robiłeś. To wszystko pomoże lekarzowi jeszcze skuteczniej zatroszczyć się o Twoje zdrowie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%