W dzisiejszych czasach wiele osób ceni sobie komfortowy dostęp do usług medycznych i lekarzy, bez konieczności rezygnacji z czasu spędzonego z rodziną czy opuszczania pracy. W odpowiedzi na te potrzeby powstały platformy oferujące konsultacje lekarskie online, podczas których można otrzymać e-receptę. Choć większość takich usług jest płatna, istnieje również aplikacja Medunit, która umożliwia uzyskanie e-recepty za darmo.
Medunit jest placówką Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ), która oferuje pomoc w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).
W odpowiedzi na rosnące potrzeby pacjentów w obecnych czasach rozwija się wiele platform umożliwiających dostęp do konsultacji medycznych oraz e-recept online. Mimo to większość z tych serwisów funkcjonuje w ramach usług prywatnych, wymagając dodatkowej opłaty.
Z kolei aplikacja Medunit, dzięki współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ), oferuje bezpłatny dostęp do nowoczesnej opieki specjalistycznej. Wystarczy być ubezpieczonym, aby móc korzystać z usług NFZ, co sprawia, że Medunit funkcjonuje podobnie do innych dostępnych placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ).
POZ jest miejscem, w którym powinna odbywać się podstawowa diagnostyka chorego oraz leczenie schorzeń niewymagających opieki specjalisty w danej dziedzinie. Ponadto lekarz POZ m.in. wystawia skierowania na badania czy wystawia zwolnienia lekarskie.
Przychodnia Medunit mieści się przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 5 w Gdańsku, w sąsiedztwie Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Przychodnia POZ Medunit konsultuje pacjentów zarówno stacjonarnie, jak i online za darmo.
Istnieje kilka sposobów na uzyskanie informacji na temat działalności placówki Medunit:
Niemniej jednak najwygodniejszą formą kontaktu jest innowacyjna aplikacja Medunit. Po zarejestrowaniu się dochodzi do automatycznej zmiany docelowej przychodni POZ chorego na Medunit. Funkcje aplikacji obejmują m.in. umawianie się na konsultacje lekarskie w dogodnym dla pacjenta terminie, bez konieczności dzwonienia do rejestracji.
Medunit jest placówką związaną z Narodowym Funduszem Zdrowia i oferuje opiekę medyczną zarówno online poprzez dedykowaną aplikację, jak i stacjonarnie podczas wizyt osobistych w przychodni w Gdańsku, co jest idealnym rozwiązaniem dla osób preferujących bezpośredni kontakt z lekarzem. Rejestracja na wizytę odbywa się internetowo lub telefonicznie.
Niezależenie od formy konsultacji lekarskiej - online czy na żywo - istnieje możliwość otrzymania skierowania na badania, zwolnienia lekarskiego czy elektronicznej recepty. Niemniej jednak personel medyczny podczas każdej wizyty ocenia indywidualnie stan pacjenta i decyduje o dalszym planie postępowania.
Nie, Medunit działa na podobnych zasadach co inne przychodnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ), oferując usługi w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Oznacza to, że posiadacze ubezpieczenia zdrowotnego mają możliwość skorzystania z bezpłatnej opieki medycznej w Medunit.
Poprzez rejestrację w aplikacji, Medunit automatycznie staje się wybraną placówką POZ pacjenta.
W ramach opieki medycznej Medunit możesz uzyskać receptę zarówno na przyjmowane stale leki, w tym tabletki antykoncepcyjne, jak i preparaty potrzebne w danym momencie. Lekarz w przychodni bada pacjenta oraz dostosowuje leczenie w zależności od aktualnych potrzeb zdrowotnych.
Warto również wspomnieć, że w ramach działania Medunit lekarze wystawiają recepty na antykoncepcję awaryjną (tabletka "dzień po"). Brak konieczności tracenia czasu w kolejkach, dogodna forma umawiania się na konsultację poprzez aplikację oraz komfortowa możliwość otrzymania recepty online są szczególnie istotne, gdy potrzebne jest zażycie tabletki "dzień po".
Recepty elektroniczne (e-recepty) niemal całkowicie wyparły tradycyjne recepty papierowe, których są pełnoprawnymi odpowiednikami. Ta forma przepisywania leków jest nie tylko wyjątkowo komfortowa dla pacjenta, ale również ułatwia przekazywanie aptece danych o leczeniu bezpiecznie i bez niepotrzebnych wątpliwości, wynikających m.in. z nieczytelnego pisma.
E-receptę można otrzymać także bez wychodzenia z domu, ponieważ lekarz może ją wystawić w trakcie rozmowy telefonicznej, wideorozmowy lub czatu online. Pacjent dostaje wówczas wiadomość SMS z 4-cyfrowym kodem potrzebnym do wykupienia leku w aptece lub może wykorzystać w tym celu Internetowe Konto Pacjenta (IKP).
E-recepty mają wiele zalet, szczególnie dla osób aktywnych zawodowo i chcących jak najlepiej zorganizować swój wolny czas. Przede wszystkim, dzięki systemom elektronicznym, wystawienie recepty nie zawsze wymaga udania się osobiście na wizytę u lekarza.
Elektroniczne recepty można otrzymać bez wizyty w gabinecie lekarskim. Jest to wyjątkowo przydatne w przypadku przedłużania zlecenia na leki stałe i przyjmowane przewlekle. Wówczas lekarz wystawi e-receptę w trakcie konsultacji telefonicznej lub online.
Wydawanie e-recepty przez internet stanowi również korzystne rozwiązanie dla osób zamieszkałych daleko od większych centrów medycznych lub dla tych, którzy przechodzą aktualnie infekcję i preferują pozostać w domu.
Jednakże lekarz pierwszego kontaktu może mieć wątpliwości co do zasadności wystawienia recepty w formie elektronicznej bez spotkania z pacjentem na żywo. W niektórych przypadkach konieczne może być zlecenie badań dodatkowych lub odbycie konsultacji z osobistym udziałem chorego.
Kolejnym atutem e-recepty online jest nowoczesny system ich przetwarzania i przechowywania. Osoba posiadająca profil w Internetowym Koncie Pacjenta może w dowolnej chwili sprawdzić szczegóły historii leczenia oraz uzyskać informacje odnośnie wystawionych recept.
Ponadto korzystając z recept elektronicznych, niemalże całkowicie minimalizujemy prawdopodobieństwo kradzieży recepty.
Przepisane leki można wykupić w dowolnie wybranej aptece. Recepty elektroniczne są aktualnie powszechnie używane i niemal całkowicie wyparły tradycyjne recepty papierowe. Pacjent nie musi pamiętać o zabraniu z domu recepty, ponieważ ma ją zawsze przy sobie w telefonie.
W pierwszej kolejności należy pobrać na swój telefon aplikację Medunit i wypełnić dostępny w niej formularz rejestracyjny. Po uzupełnieniu danych osobowych i sprawdzeniu ich poprawności można zacząć korzystać z oferty przychodni.
Na konsultację z lekarzem pacjent może umówić się zarówno poprzez aplikację, jak i telefonicznie, w zależności od preferencji. Podczas wizyty należy poprosić lekarza o wystawienie recepty elektronicznej.
W trakcie wizyty lub tuż jej zakończeniu otrzymasz wiadomość SMS z czterocyfrowym kodem, który następnie należy przekazać pracownikowi apteki. Aby wykupić leki, potrzebny będzie również numer PESEL osoby, na którą wystawiono receptę.
Leki należy wykupić w ciągu miesiąca od daty wystawienia recepty. Warto wspomnieć również o wyjątkach, ponieważ w przypadku antybiotyków recepta ważna jest tylko 7 dni. Z kolei recepta na preparaty immunologiczne może zostać wykorzystana w ciągu 120 dni od wystawienia.
Lekarz ma również możliwość wystawienia e-recepty, która będzie ważna przez 365 dni. Taka opcja jest przeznaczona dla pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe i przyjmujących przez to leki na stałe. Wówczas należy wykupić pierwsze opakowanie leku w ciągu 30 dni, a odebranie pozostałych musi nastąpić przed upływem roku.
Po wystawieniu e-recepty dostaniesz wiadomość SMS lub maila z 4-cyfrowym kodem, który wraz z numerem PESEL należy podać w aptece, aby wykupić leki.
Co więcej, wszystkie e-recepty dostępne są w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), skąd wygenerujesz kod QR, który wystarczy pokazać farmaceucie w aptece. Posiadanie konta w IKP umożliwia dodatkowo wygodne sprawdzenie informacji na temat dawkowania preparatu. Na życzenie pacjenta można otrzymać również e-receptę w formie wydruku.
Dla personelu medycznego Medunit ważne jest, aby pacjent otrzymał e-receptę możliwie jak najszybciej od zgłoszenia na nią zapotrzebowania. Jednakże czas otrzymania recepty zależny jest od aktualnej dostępności lekarzy oraz liczby złożonych zamówień danego dnia.
W Medunit e-recepty online są wystawiane w ciągu 12 godzin od momentu zgłoszenia przez pacjenta, niezależnie od wybranej formy konsultacji.
Aktualnie każdy lekarz ma obowiązek wystawiania recept elektronicznych, które zastąpiły tradycyjne recepty papierowe. Co więcej, w Polsce recepty na leki mogą generować nie tylko lekarze, ale również farmaceuci oraz felczerzy. Niektóre preparaty i wyroby medyczne mogą przepisywać pielęgniarki i położne.
Od 2020 roku wszystkie recepty wystawiane są formie elektronicznej i każdy lekarz ma taką możliwość. Istnieje kilka wyjątków, w których nadal stosowane są recepty papierowe - należą do nich m.in. brak dostępu do systemu teleinformatycznego czy konieczność wystawienia recepty transgranicznej.
Konsultacja lekarska w placówce Medunit odbywa się w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), dlatego konieczne jest posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego. Po rejestracji w aplikacji możliwe jest umówienie się na wizytę lekarską i poproszenie o wystawienie recepty online bez żadnych opłat.
Dostęp do historii leczenia i e-recept wymaga posiadania Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Rejestracja w IKP nie jest jednak konieczna do wykupienia leków w aptece – wystarczy przedstawić farmaceucie kod otrzymany SMS-em oraz numer PESEL. W takim przypadku konieczne jest posiadanie przy sobie dokumentu tożsamości, np. dowodu osobistego.
Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, [online], [dostęp 4.03.2024], dostępny pod adresem: https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta/erecepta
Serwis Medunit, [online], [dostęp 4.03.2024], dostępny pod adresem: https://medunit.pl/
"Jak wykupić receptę z kodem online?", portal Erecept, [online], [dostęp 4.03.2024], dostępny pod adresem: https://www.erecept.pl/article/artykul/386-jak-wykupic-recepte-z-kodem-online#jakie-sa-zalety-e-recepty
"Jak sprawdzić, czy recepta jest prawdziwa?", portal Erecept, [online], [dostęp 4.03.2024], dostępny pod adresem: https://www.erecept.pl/article/artykul/330-jak-sprawdzic-czy-recepta-jest-prawdziwa#e-recepta-jak-ja-dostac-oraz-co-z-nia-zrobic-instrukcja-postepowania-z-recepta-online
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz