Zamknij

Czy podczas separacji można mieć innego partnera?

21:28, 29.01.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 21:29, 29.01.2024
Skomentuj materiały partnera materiały partnera

Separacja jest rozwiązaniem, na które decyduje się coraz więcej małżeństw. Należy wiedzieć, że polega ona na pewnym rozluźnieniu, ale nie na całkowitym zerwaniu więzi małżeńskiej. Jakie są skutki prawne takiej sytuacji? Czy podczas separacji można mieć innego partnera? Owszem, jest to możliwe, jednak nowy związek przed rozwodem może mieć pewne konsekwencje.

Artykuł został przygotowany na podstawie informacji zamieszczonych na blogu prawniczym mecenas Marleny Słupińskiej-Strysik [strona internetowa: https://slupinska.eu/rozwody/]

Na czym polega separacja?

Separacja to rozwiązanie, które stanowi sformalizowane rozstanie małżonków. Ma ona jednak o wiele mniej skutków niż rozwód, w związku z czym na separację decydują się osoby, które nie są pewne co do tego, czy chcą ostatecznie zakończyć swoje małżeństwo. Aby sąd orzekł separację, pomiędzy małżonkami nie musi dojść do trwałego rozpadu więzi. Może on mieć jedynie charakter czasowy.

Należy mieć świadomość, jakie są skutki separacji. Otóż na skutek orzeczenia separacji między małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa. Małżonkowie nie dziedziczą po sobie, a w przypadku pojawienia się na świecie dziecka domniemanym ojcem nie jest małżonek. W każdym przypadku wzmianka o separacji zostaje wpisana w akcie małżeństwa.

Separacja a nowy partner

Zdarzają się sytuacje, kiedy separacja pomiędzy małżonkami trwa wiele lat. Przyczyny mogą być różne. Małżonkowie mogą przyzwyczaić się do tej sytuacji lub nie mają czasu na to, aby rozwiązać tę kwestię i zakończyć swoje małżeństwo poprzez rozwód. Bywa też, że chcą dać sobie szansę na powrót.

Powstaje zatem pytanie, czy w trakcie separacji można mieć innego partnera? Zgodnie z prawem, osoba pozostająca w separacji nie może zawrzeć kolejnego związku małżeńskiego. Aby było to możliwe, konieczne jest przeprowadzenie postępowania rozwodowego z obecnym małżonkiem. Nie istnieją jednak żadne przepisy, które regulowałyby kwestię pozostawania w tzw. konkubinacie.

Taka sytuacja może jednak skutkować tym, że drugi małżonek zdecyduje się na wniesienie pozwu o rozwód z orzekaniem o winie. Osoba, która w trakcie separacji pozostaje w związku, musi liczyć się z tym, że zostanie uznana za winną rozpadu małżeństwa. Nowy związek przed rozwodem może skutkować między innymi obowiązkiem wypłacania alimentów byłemu małżonkowi.

Więcej informacji na temat nowego związku w trakcie rozwodu znajdziesz tutaj: https://slupinska.eu/blog/zwiazek-z-osoba-w-trakcie-rozwodu/

Czy warto decydować się na nowy związek przed rozwodem?

Wiele zależy od konkretnej sytuacji. Zgodnie z prawem, podczas separacji można mieć innego partnera, pozostając z nim w konkubinacie. Należy jednak pamiętać, że nowy związek przed rozwodem może mieć pewne konsekwencje – zarówno prawne, jak i emocjonalne.

Istnieje ryzyko, że druga strona złoży pozew o rozwód z orzekaniem o winie. Taki związek w trakcie separacji może też negatywnie wpłynąć na relacje z byłym małżonkiem lub z dziećmi. Warto więc zadbać o uregulowanie wszystkich kwestii – szczególnie jeśli masz pewność, że więź z byłym małżonkiem dawno przestała istnieć. Pozwoli to na rozpoczęcie nowego związku bez obaw o przykre konsekwencje.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%