Zamknij

Techniki cięcia wykończeniowego płytek ceramicznych na szlifierce kątowej

art. sponsorowany + 12:18, 26.01.2024 Aktualizacja: 12:19, 26.01.2024

Specjaliści distar.tools opowiedzą o podstawowych zasadach obróbki płytek ceramicznych i przydatnych sekretach, które pomogą w wykończeniu cięcia płytek

Układanie płytek ceramicznych we wnętrzach to nowy trend, który od kilku lat podbija rynek budowlany. Dzięki szerokiej popularyzacji tematyki kafelkowej, rosną również wymagania dotyczące obróbki płytek. Każdy klient chce, aby jego wnętrze wyglądało jak najpiękniej i budziło podziw. Z tego powodu mistrzowie stają przed dylematem – jak obrobić płytki ceramiczne z wysoką jakością i bez odprysków? Specjaliści firmy distar.tools opowiedzą o podstawowych zasadach obróbki płytek ceramicznych i przydatnych sekretach, które pomogą Ci w cięciu wykończeniowym płytek.

Dla wielu mistrzów obróbka płytek na szlifierkach kątowych jest natychmiast kojarzona z wysokimi odpryskami, ponieważ istnieje opinia, że krawędź wykończeniowa może być osiągnięta tylko podczas cięcia płytek z wykorzystaniem przecinarek do płytek na mokro. Być może 5-10 lat temu to stwierdzenie było prawdziwe, ale wraz z popularyzacją motywu ceramicznego we wnętrzach producenci osprzętu diamentowego nie stali w miejscu i stale doskonalą tarcze diamentowe do płytek na szlifierkach kątowych. Obecnie istnieje wiele różnych tarcz do szlifierek kątowych, dzięki którym można uzyskać minimalne odpryski i bardzo czyste cięcie. Drugim ważnym elementem do obróbki płytek ceramicznych jest sama szlifierka kątowa.

Jak dobrać szlifierkę kątową do cięcia wykończeniowego płytek

Rynek elektronarzędzi oferuje uwadze rzemieślników wiele różnych modeli szlifierek kątowych, a wybór powinien być nie tylko wg ceny i znaną marką, ale także podstawowymi cechami i możliwościami szlifierki. Jakie więc cechy szlifierki kątowej są ważne dla kafelkarza?

  • Ergonomiczność. Szlifierka kątowa kafelkarza powinna być nieduża, wygodnie leżeć w dłoni i być jak najlżejsza. Im lżejsza i wygodniejsza szlifierka kątowa, tym mniej zmęczone są ręce mistrza, a zmęczenie jest czynnikiem, który może prowadzić do nierównego cięcia lub zwiększonych odprysków na powierzchni.
  • Obroty wrzeciona. Wszyscy producenci tarcz diamentowych do płytek po różnych testach zgodzili się, że tarcza optymalnie działa przy prędkości liniowej 80 metrów na sekundę. Taka prędkość obrotowa tarczy 125 mm jest osiągana, gdy wrzeciono obraca się z prędkością 11 000 - 11 500 obrotów na minutę. Zastosowanie szlifierki kątowej o mniejszych obrotach może prowadzić do nieprawidłowego działania tarczy diamentowej, dzięki czemu może ona ulec awarii i zepsuć obrabiany materiał. Bardzo przydatną funkcją jest również możliwość regulacji prędkości. Ta funkcja jest przydatna dla mistrza podczas wykonywania dodatkowych operacji na płytkach – wiercenia i szlifowania krawędzi.
  • Moc. Złota zasada – im potężniejsza szlifierka kątowa, tym lepiej, ale tutaj to nie do końca działa. Głównym powodem jest to, że potężniejsze szlifierki są nieporęczne i ciężkie. Do obróbki płytek zupełnie wystarczy szlifierki kątowej o mocy 750-850 W.
  • Rodzaj zasilania. Na rynku dostępne są szlifierki kątowe z zasilaniem sieciowym i akumulatorem. Większość rzemieślników preferuje narzędzia sieciowe, ponieważ są bardziej ergonomiczne, przewyższają wg parametrów mocy akumulatorowe i są znacznie tańsze.

Jeśli chcesz połączyć swój zawód z obróbką płytek i zadajesz sobie pytanie wyboru między tanim chińskim sprzętem a droższym od znanych marek – zawsze lepiej wybrać droższy model. Wysokiej jakości części i montaż podzespołów pomogą Ci obrabiać płytki z minimalnymi odpryskami, a sama szlifierka kątowa będzie służyć znacznie dłużej, jeśli przestrzegać podstawowych zasad użytkowania, określonych przez producenta.

Tarcza do cięcia wykończeniowego płytek ceramicznych

Schwycić z lady sklepowej pierwszą lepszą diamentową tarczę do cięcia płytek ceramicznych i wykonanie nią czyste cięcia jest prawie nierealnym zadaniem. Na czystość cięcia i minimalizację odprysków wpływa kilka czynników tarczy diamentowej:

  • Rodzaj krawędzi tnącej. Warstwa diamentowa (krawędź tnąca tarczy) ma kilka rodzajów: jednolita (korona), falista (turbo) i segmentowa. Minimalne odpryski można osiągnąć tylko przy użyciu tarczy z jednolitą, ciągłą krawędzią tnącą. Ciągła krawędź tnąca to jednolity pierścień, który jest przymocowany do korpusu tarczy i nie ma wybrzuszeń ani zagłębień. Tarcze segmentowe i turbo, ze względu na swoją geometrię, mogą pozostawiać dodatkowe odpryski na płytce, a więc nie nadają się do cięcia na czysto płytek.
  • Sztywny korpus. Wysoka sztywność korpusu jest często osiągana dzięki zainstalowaniu dodatkowych metalowych płyt na korpusie tarczy, które ściskają korpus i zapobiegają jego deformacji nawet przy nadmiernych obciążeniach lub przegrzaniu. Takie płyty nazywane są kołnierzami.
  • Rozmiar diamentów. Diament syntetyczny jest elementem tnącym tarczy diamentowej do płytek. Diamenty znajdują się zarówno na samej krawędzi tnącej, jak i po bokach warstwy diamentowej, dlatego większe diamenty, umieszczone zboku, mogą pozostawić dodatkowe odpryski. Niestety, producenci osprzętu diamentowego nie podają rozmiaru diamentu na swoich tarczach, dlatego można go określić tylko na podstawie wizualnego porównania kilku tarcz.

Wśród rzemieślników bardzo popularne są tarcze firmy Distar do cięcia wykończeniowego ceramiki – Esthete i Perfect. Obie te tarcze są jednolite, mają kołnierze dla dodatkowej sztywności i bardzo drobną frakcję diamentu.

89654_8_11zon.webp (44 KB)

Wskazówki dotyczące minimalizacji odprysków podczas obróbki ceramiki

Nawet o dobrej szlifierce kątowej i wysokiej jakości tarczy diamentowej do płytek ważne jest również opanowanie podstawowych technik cięcia płytek i przydatnych wskazówek od doświadczonych rzemieślników:

  • Montaż tarczy. Przed zamontowaniem tarczy, otwór montażowy szlifierki kątowej należy oczyścić z kurzu, ponieważ nawet małe drobinki kurzu mogą prowadzić do bicia tarczy podczas pracy i dodatkowych odprysków. Zamontowana tarcza musi być dobrze zaciśnięta nakrętką dociskową, nie tylko "ręką", ale za pomocą klucza.
  • Wykonanie tarczą cięć próbnych. Każdą tarczę po montażu należy najpierw "przyrobić". Przyrobienie odbywa się na niepotrzebnym materiale, który jest przeznaczony do odpadów. Podczas "docierania" można ocenić bicie tarczy i wibracje. Jeśli odczuwasz wysokie wibracje, możesz zdjąć i ponownie zamontować tarczę. Nawet obrócenie tarczy o 90-180 stopni może znacznie zmniejszyć wibracje i bicie.
  • Kąt nachylenia. Podczas cięcia ważne jest, aby tarcza zachowała prostopadłość do obrabianej powierzchni. Niektórzy mistrzowie specjalnie przechylają tarczę w kierunku odcinanej części, która jest przeznaczona do odpadów, co pozwala zminimalizować odpryski na potrzebnej stronie płytki.
  • Siła posuwu. Nigdy nie należy wywierać nadmiernej siły na tarczę, nawet jeśli zauważysz spadek prędkości cięcia. Cięcie powinno odbywać się nie kosztem twoich wysiłków, ale poprzez wprowadzenie diamentu do materiału.
  • Znakowanie. Ważne jest, aby dokładnie oznaczyć płytkę i obrabiać zgodnie z wyznaczoną linią. Jedną z technik stosowanych przez kafelkarzy – przyklejenie taśmy maskującej lub taśmy w celu znakowania. Taśma maskująca lub taśma nieco wygładza wgryzanie się diamentu w płytce i zmniejsza odpryski.

Dzięki tym podstawowym technikom cięcia będziesz w stanie obrabiać nawet glazurowane płytki przy minimalnych odpryskach!

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%