Zakup mieszkania wiąże się z koniecznością zapłaty podatku od nieruchomości. A co z piwnicą? Sprawdź, czy piwnica podlega opodatkowaniu i jakimi zasadami kierować się przy zgłaszaniu jej w informacji IN-1 lub deklaracji DN-1.
Podatek od nieruchomości obejmuje:
Przy czym budowle podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości tylko wtedy, gdy są wykorzystywane na cele prowadzonej działalności gospodarczej.
Podatek o nieruchomości płacą nie tylko właściciele, ale też użytkownicy wieczyści, posiadacze samoistni oraz posiadacze mienia publicznego.
W zakres części budynków wchodzą również garaże podziemne, poddasza, sutereny, a także m.in. piwnice. Kwestia: piwnica a podatek od nieruchomości jest oczywista z punktu widzenia prawa podatkowego. Trzeba za nią zapłacić podatek od nieruchomości. Pozostaje jednak pytanie o sposób mierzenia powierzchni, ponieważ w niektórych przypadkach wysokość podatku za piwnicę można obniżyć.
Kupując mieszkanie wraz z piwnicą, musisz złożyć do urzędu miasta lub gminy:
W odpowiednich polach formularza musisz podać powierzchnię użytkową budynku lub jego część. Mierzy się ją po wewnętrznej stronie ścian na wszystkich kondygnacjach. Powierzchnię użytkową piwnicy wykazujesz łącznie z powierzchnią mieszkania.
W formularzach IN-1 oraz DN-1 znajdziesz pola, w których możesz wydzielić powierzchnię użytkową w niskich pomieszczeniach. Okazuje się bowiem, że w przypadku niskich pomieszczeń nie wykazujesz 100% obliczonej powierzchni użytkowej, ale odpowiednio:
Warto więc zmierzyć wysokość swojej piwnicy przez zgłoszeniem nieruchomości do opodatkowania.
W większości przypadków pomieszczenia dodatkowe będące częścią transakcji związanej z zakupem mieszkania uznawane są za przynależne do niego. W księdze wieczystej wpisuje się je w dziale I-O. Piwnice przynależne do mieszkań kupowanych z rynku wtórnego bardzo rzadko mają wyodrębnioną księgę wieczystą. W przypadku lokali z rynku pierwotnego piwnica może być wpisana w innym miejscu księgi wieczystej lub nawet nie być wpisana wcale. Przed przystąpieniem do formalności związanych ze zgłoszeniem nieruchomość do opodatkowania należy koniecznie ustalić status prawny nabywanej wraz z lokalem piwnicy.
Ważne! Informację IN-1 lub deklarację DN-1 musisz złożyć także wtedy, gdy do mieszkania dokupujesz piwnicę (np. od sąsiada). Musisz jednak pamiętać o formalnościach związanych ze sprzedażą takiego pomieszczenia. W niektórych przypadkach mogą być dość skomplikowane. Zaangażowanie notariusza okaże się niezbędne.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu esopot.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz