Zamknij

Podatek od nieruchomości a piwnica - najważniejsze kwestie

artykuł sponsorowany + 13:21, 01.12.2023 Aktualizacja: 13:27, 01.12.2023
Skomentuj

Zakup mieszkania wiąże się z koniecznością zapłaty podatku od nieruchomości. A co z piwnicą? Sprawdź, czy piwnica podlega opodatkowaniu i jakimi zasadami kierować się przy zgłaszaniu jej w informacji IN-1 lub deklaracji DN-1.

Co podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości?

Podatek od nieruchomości obejmuje:

  • Grunty
  • Budynki lub ich części (np. mieszkania, lokale użytkowe)
  • Budowle

Przy czym budowle podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości tylko wtedy, gdy są wykorzystywane na cele prowadzonej działalności gospodarczej.

Podatek o nieruchomości płacą nie tylko właściciele, ale też użytkownicy wieczyści, posiadacze samoistni oraz posiadacze mienia publicznego.

W zakres części budynków wchodzą również garaże podziemne, poddasza, sutereny, a także m.in. piwnice. Kwestia: piwnica a podatek od nieruchomości jest oczywista z punktu widzenia prawa podatkowego. Trzeba za nią zapłacić podatek od nieruchomości. Pozostaje jednak pytanie o sposób mierzenia powierzchni, ponieważ w niektórych przypadkach wysokość podatku za piwnicę można obniżyć.

Jak zgłosić piwnicę do opodatkowania

Kupując mieszkanie wraz z piwnicą, musisz złożyć do urzędu miasta lub gminy:

  • Informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych IN-1 – jeśli jesteś osobą fizyczną.
  • Deklarację na podatek od nieruchomości DN-1 – jeśli jesteś osobą prawną lub jednostką organizacyjną, bądź jako osoba fizyczna posiadasz nieruchomość we współwłasności z osobą prawną.

W odpowiednich polach formularza musisz podać powierzchnię użytkową budynku lub jego część. Mierzy się ją po wewnętrznej stronie ścian na wszystkich kondygnacjach. Powierzchnię użytkową piwnicy wykazujesz łącznie z powierzchnią mieszkania.

Wysokość piwnicy a podatek od nieruchomości

W formularzach IN-1 oraz DN-1 znajdziesz pola, w których możesz wydzielić powierzchnię użytkową w niskich pomieszczeniach. Okazuje się bowiem, że w przypadku niskich pomieszczeń nie wykazujesz 100% obliczonej powierzchni użytkowej, ale odpowiednio:

  • Dla kondygnacji niższych niż 220 cm, a wyższych niż 140 cm: 50% powierzchni użytkowej.
  • Kondygnacji niższych niż 140 cm w ogóle nie wliczasz do powierzchni użytkowej.

Warto więc zmierzyć wysokość swojej piwnicy przez zgłoszeniem nieruchomości do opodatkowania.

Czy piwnica może mieć księgę wieczystą?

W większości przypadków pomieszczenia dodatkowe będące częścią transakcji związanej z zakupem mieszkania uznawane są za przynależne do niego. W księdze wieczystej wpisuje się je w dziale I-O. Piwnice przynależne do mieszkań kupowanych z rynku wtórnego bardzo rzadko mają wyodrębnioną księgę wieczystą. W przypadku lokali z rynku pierwotnego piwnica może być wpisana w innym miejscu księgi wieczystej lub nawet nie być wpisana wcale. Przed przystąpieniem do formalności związanych ze zgłoszeniem nieruchomość do opodatkowania należy koniecznie ustalić status prawny nabywanej wraz z lokalem piwnicy.

Ważne! Informację IN-1 lub deklarację DN-1 musisz złożyć także wtedy, gdy do mieszkania dokupujesz piwnicę (np. od sąsiada). Musisz jednak pamiętać o formalnościach związanych ze sprzedażą takiego pomieszczenia. W niektórych przypadkach mogą być dość skomplikowane. Zaangażowanie notariusza okaże się niezbędne.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu esopot.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%