Jeśli w warunkach domowych lub na budowie masz do czynienia z koniecznością cięcia twardych i mocnych materiałów, takich jak cegła, beton, granit, marmur, gres i inne rodzaje kamienia naturalnego lub syntetycznego – tarcza diamentowa będzie najlepszym rozwiązaniem tego problemu. Główną zaletą osprzętu diamentowego jest wytrzymałość i twardość diamentów, które przy wysokich prędkościach napędu wgryzają się w materiale i niszczą go, dzięki czemu odcina się część obrabianego przedmiotu.
Najbardziej rozpowszechnionym narzędziem do pracy z tarczami diamentowymi jest szlifierką kątową o średnicy 125 i 230. W tym artykule porozmawiamy o odmianach tarcz diamentowych do szlifierek i opowiemy, jak prawidłowo wybrać tarczę do tego lub innego materiału.
Tarcze diamentowe do szlifierek kątowych są dostępne w różnych średnicach – 100, 115, 125, 150, 180 i 230 mm i mają otwór 22,23 mm. Najbardziej rozpowszechnione to są szlifierki kątowe 125 i 230 mm i razem zajmują 90% rynku tego typu sprzętu, w związku z czym tarcze o tych średnicach są najbardziej popularne.
Na pewno spotkałeś w sklepach budowlanych tarcze diamentowe o różnej konfiguracji korpusu, wyglądu i koloru. Kolor tarczy diamentowej jest inny nie tylko po to, aby przyciągnąć uwagę klienta, odpowiada za obrabiany materiał:
Od producenta do producenta gama kolorów może się nieco zmieniać lub tarcze mogą być uniwersalne dla wielu materiałów, dlatego wskazane jest, aby sprawdzić u producenta, dla jakich materiałów przeznaczona jest wybrana tarcza. Niektórzy producenci wyrobów diamentowych poszli dalej, niż tylko różnica w gamie kolorów. Na przykład firma Distar drukuje bezpośrednio na tarczach materiał, który ona może obsłużyć. Kiedy bierzesz tarczę i na niej są narysowane płytki ceramiczne, zbrojony beton lub cegła – pytanie, do czego służy ta tarcza diamentowa, znika.
Oprócz koloru ważną cechą tarcz diamentowych jest kształt jego warstwy diamentowej. W sumie istnieją 3 rodzaje tarcz:
Od razu warto zwrócić uwagę na fakt, że wszystkie tarcze diamentowe do szlifierek kątowych pracują tylko w trybie na sucho, ponieważ stopień bezpieczeństwa tego elektronarzędzia nie pozwala na pracę z zaopatrzeniem w ciecz chłodzącą. Tarcze diamentowe na szlifierkach kątowych 125 i 230 mm wykonują radykalnie różne zadania, dlatego przy wyborze tarczy należy rozdzielić te 2 średnice.
Na stronie naszego partnera możesz dobrać diamentową tarczę Distar 125 mm do wszelkiego rodzaju materiałów. Dzięki tarczom o średnicy 125 wykonuje się głównie cięcie materiałów okładzinowych, jak ceramika, gres, granit, piaskowiec, cegła okładzinowa, istnieją jednak również tarcze do prac zgrubnych, dzięki którym można obrabiać beton i cegłę. Głębokość cięcia szlifierki kątowej 125 wynosi około 35-40 mm, co należy uwzględnić przed rozpoczęciem pracy, ponieważ nie zawsze jest to wystarczające. Na co przede wszystkim należy zwrócić uwagę przy wyborze tarczy 125?
Każdy producent ma w swojej linii osprzętu kilka rodzajów tarcz dla tego samego materiału. Ich różnice mogą dotyczyć czystości wykonanej krawędzi i żywotności. Są to również ważne parametry przy wyborze tarczy.
Tarcze diamentowe 230 mm mogą ciąć materiał na głębokość 65-70 mm, czyli prawie 2 razy więcej niż tarcze 125 mm. Zasadniczo, za pomocą tarcz 230 mm, obrabia się 3 kategorie materiałów:
Szlifierki kątowe są najczęstszym rodzajem sprzętu elektrycznego na każdej budowie, dlatego ważne jest, aby zrozumieć, jak prawidłowo wybrać tarczę do szlifierki. Przy wyborze tarczy nie trzeba polegać tylko na kolorystyce i rodzaju warstwy diamentowej tarczy. Jeśli to możliwe – skonsultuj się ze sprzedawcą, opisz swoje zadania, interesuj się i zadawaj pytania!