Zamknij

Jak wybrać tarczę do szlifierki kątowej do różnych materiałów budowlanych

art. sponsorowany + 09:10, 30.10.2023 Aktualizacja: 09:12, 30.10.2023

Jeśli w warunkach domowych lub na budowie masz do czynienia z koniecznością cięcia twardych i mocnych materiałów, takich jak cegła, beton, granit, marmur, gres i inne rodzaje kamienia naturalnego lub syntetycznego – tarcza diamentowa będzie najlepszym rozwiązaniem tego problemu. Główną zaletą osprzętu diamentowego jest wytrzymałość i twardość diamentów, które przy wysokich prędkościach napędu wgryzają się w materiale i niszczą go, dzięki czemu odcina się część obrabianego przedmiotu.

Najbardziej rozpowszechnionym narzędziem do pracy z tarczami diamentowymi jest szlifierką kątową o średnicy 125 i 230. W tym artykule porozmawiamy o odmianach tarcz diamentowych do szlifierek i opowiemy, jak prawidłowo wybrać tarczę do tego lub innego materiału.

Rodzaje i cechy tarcz diamentowych

Tarcze diamentowe do szlifierek kątowych są dostępne w różnych średnicach – 100, 115, 125, 150, 180 i 230 mm i mają otwór 22,23 mm. Najbardziej rozpowszechnione to są szlifierki kątowe 125 i 230 mm i razem zajmują 90% rynku tego typu sprzętu, w związku z czym tarcze o tych średnicach są najbardziej popularne.

Na pewno spotkałeś w sklepach budowlanych tarcze diamentowe o różnej konfiguracji korpusu, wyglądu i koloru. Kolor tarczy diamentowej jest inny nie tylko po to, aby przyciągnąć uwagę klienta, odpowiada za obrabiany materiał:

  • Niebieski lub błękitny – beton.
  • Biały lub bezbarwny – płytki ceramiczne i gres.
  • Zielony lub pomarańczowy – granit.
  • Żółty – marmur.
  • Czerwony – cegła.
  • Czarny – asfalt.

Od producenta do producenta gama kolorów może się nieco zmieniać lub tarcze mogą być uniwersalne dla wielu materiałów, dlatego wskazane jest, aby sprawdzić u producenta, dla jakich materiałów przeznaczona jest wybrana tarcza. Niektórzy producenci wyrobów diamentowych poszli dalej, niż tylko różnica w gamie kolorów. Na przykład firma Distar drukuje bezpośrednio na tarczach materiał, który ona może obsłużyć. Kiedy bierzesz tarczę i na niej są narysowane płytki ceramiczne, zbrojony beton lub cegła – pytanie, do czego służy ta tarcza diamentowa, znika.

Oprócz koloru ważną cechą tarcz diamentowych jest kształt jego warstwy diamentowej. W sumie istnieją 3 rodzaje tarcz:

  1. Korona. Jest to tarcza, która ma ciągłą warstwę diamentową bez przerw i zagłębień. Dzięki ciągłej krawędzi tarczy uzyskuje się bardzo czyste cięcie, dlatego najczęściej takie tarcze są używane do obróbki materiałów okładzinowych.
  2. Turbo. Tarcza turbo ma również ciągłą warstwę diamentową, ale jest dodatkowo pofałdowana za pomocą zagłębień. Czystość cięcia taką tarczą jest nieco gorsza niż koroną. Tarcze turbo są używane do obróbki wielu materiałów, zarówno okładzinowych, jak i zgrubnych.
  3. Segmentowa. Tarcze segmentowe składają się ze specjalnych sektorów, które mają między sobą określoną odległość. Segmenty te mogą być przyspawane laserowo lub przylutowane do korpusu tarczy. Taka konfiguracja tarczy pozwala na dobre chłodzenie, ale negatywnie wpływa na jakość krawędzi obrabianego materiału. Dlatego takie tarcze są najczęściej używane do obróbki zgrubnej – cięcia cegieł, betonu, asfaltu i tym podobnych.

Wybór tarczy diamentowej do różnych materiałów

Od razu warto zwrócić uwagę na fakt, że wszystkie tarcze diamentowe do szlifierek kątowych pracują tylko w trybie na sucho, ponieważ stopień bezpieczeństwa tego elektronarzędzia nie pozwala na pracę z zaopatrzeniem w ciecz chłodzącą. Tarcze diamentowe na szlifierkach kątowych 125 i 230 mm wykonują radykalnie różne zadania, dlatego przy wyborze tarczy należy rozdzielić te 2 średnice.

Tarcze diamentowe 125 mm

Na stronie naszego partnera możesz dobrać diamentową tarczę Distar 125 mm do wszelkiego rodzaju materiałów. Dzięki tarczom o średnicy 125 wykonuje się głównie cięcie materiałów okładzinowych, jak ceramika, gres, granit, piaskowiec, cegła okładzinowa, istnieją jednak również tarcze do prac zgrubnych, dzięki którym można obrabiać beton i cegłę. Głębokość cięcia szlifierki kątowej 125 wynosi około 35-40 mm, co należy uwzględnić przed rozpoczęciem pracy, ponieważ nie zawsze jest to wystarczające. Na co przede wszystkim należy zwrócić uwagę przy wyborze tarczy 125?

  • Obrabiany materiał. Zawsze postępuj zgodnie z zaleceniami producentów dotyczącymi użytkowania zgodnie z przeznaczeniem. Jeśli używasz tarczy na materiale, dla którego nie jest przeznaczona, może to prowadzić do niskiej żywotności osprzętu lub całkowitej utraty zdolności cięcia.
  • Wykonywane zadania. Warunkowo wszystkie zadania dotyczące cięcia materiałów budowlanych są podzielone na zgrubne i wykończeniowe. Podczas wykonywania zadań zgrubnych (cięcie betonu, demontaż, bruzdowanie itp.) najlepiej jest stosować tarcze segmentowe, a prace wykończeniowe (cięcie gresu, granitu, płytek ceramicznych) wykonywać za pomocą tarcz turbo lub korony.
  • Nakłady prac. Osprzęt diamentowy – to materiał eksploatacyjny, który ma określoną żywotność. Przed zakupem ważne jest, aby ocenić ilość wykonywanej pracy i wybrać tarczę, która ma odpowiednią żywotność. Jeśli masz niewielkie nakłady pracy, nie ma sensu kupować bardzo zasobnej tarczy i możesz zaoszczędzić pieniądze, kupując tańszą kopię.

Każdy producent ma w swojej linii osprzętu kilka rodzajów tarcz dla tego samego materiału. Ich różnice mogą dotyczyć czystości wykonanej krawędzi i żywotności. Są to również ważne parametry przy wyborze tarczy.

Tarcze diamentowe 230 mm

Tarcze diamentowe 230 mm mogą ciąć materiał na głębokość 65-70 mm, czyli prawie 2 razy więcej niż tarcze 125 mm. Zasadniczo, za pomocą tarcz 230 mm, obrabia się 3 kategorie materiałów:

  • Beton i cegła. Wybierając tarczę do tych materiałów, należy wziąć pod uwagę fakt, że betony różnią się twardością i zbrojeniem. W przypadku lżejszych i mniej zbrojonych betonów odpowiednie będą tarcze turbo, natomiast obróbka ciężko zbrojonego i mocnego betonu jest zadaniem dla segmentowej tarczy z hartowanym korpusem. Materiały takie jak cegła, kostka brukowa, krawężniki i inne wyroby są bardzo łatwo przetwarzane przez każdy rodzaj tarczy.
  • Granit, marmur i piaskowiec. Są to materiały okładzinowe, dlatego ich obróbka na szlifierce kątowej 230 odbywa się w formie zgrubnej, z dalszym dopracowaniem krawędzi. Istnieją zarówno tarcze turbo, jak i segmentowe do cięcia tych materiałów. Segmentowe najlepiej stosować, jeśli musimy ciąć bardzo grube półfabrykaty.
  • Asfalt. Zasadniczo cięcie asfaltu odbywa się na bardziej masywnym sprzęcie – szczeliniarkach, przecinarkach benzynowych i elektrycznych, ponieważ głębokość cięcia szlifierki kątowej nie wystarcza do całkowitego przecięcia. Ale są zadania, w których głębokość 65-70 mm jest wystarczająca, co można uzyskać za pomocą tarczy diamentowej 230 mm. Ponieważ asfalt jest to materiał bardzo ścierny i szybko zużywa tarczę – wszystkie tarcze do asfaltu mają bardzo wysokie stężenie diamentów, co wydłuża żywotność.

Wnioski

Szlifierki kątowe są najczęstszym rodzajem sprzętu elektrycznego na każdej budowie, dlatego ważne jest, aby zrozumieć, jak prawidłowo wybrać tarczę do szlifierki. Przy wyborze tarczy nie trzeba polegać tylko na kolorystyce i rodzaju warstwy diamentowej tarczy. Jeśli to możliwe – skonsultuj się ze sprzedawcą, opisz swoje zadania, interesuj się i zadawaj pytania!

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%