Zamknij

E-recepta – rozwiązanie nie tylko na czasy pandemii. Co warto wiedzieć na jej temat?

09:09, 25.10.2023 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:10, 25.10.2023

E-recepta, czyli elektroniczna recepta, to innowacyjne rozwiązanie, które okazało się prawdziwą rewolucją w systemie opieki zdrowotnej. Dzięki niemu lekarze mogą wystawiać recepty w formie elektronicznej, co znacząco usprawniło proces leczenia pacjentów. Dowiedz się, w czym tkwi fenomen e-recepty!

Prawdziwym sprawdzianem dla systemu e-recept okazał się czas pandemii, kiedy to dostęp do opieki zdrowotnej stał się bardzo utrudniony. Warto wiedzieć jednak, że nawet po unormowaniu sytuacji pandemicznej, pacjenci chętnie doceniają zalety recept elektronicznych.

E-recepta i wzrost jej popularności w czasach pandemii

Wprowadzenie e-recepty przyspieszyło i usprawniło proces wydawania leków pacjentom oraz poprawiło jakość opieki zdrowotnej. W czasie pandemii e-recepta wyeliminowała konieczność osobistej wizyty pacjenta u lekarza w celu otrzymania papierowej recepty, co stanowiło nieocenione wsparcie dla systemu zdalnej opieki zdrowotnej.

To jednak nie jedyna zaleta recept elektronicznych. Elektroniczne przesyłanie recept eliminuje możliwość zagubienia papierowej kopii przez pacjenta i gwarantuje bezpieczeństwo i pewność otrzymania leku. 

E-recepty a telemedycyna

E-recepty idealnie wpisują się w ideę telemedycyny, która staje się coraz bardziej popularna na całym świecie. Telemedycyna umożliwia konsultacje lekarskie na odległość, a e-recepta stanowi ważny element tego procesu. Pacjent może bez konieczności wychodzenia z domu uzyskać poradę medyczną, a lekarz – przepisać potrzebne mu leki bez konieczności osobistego kontaktu.

Warto podkreślić, że systemy telemedyczne i system e-recept zapewniają bezpieczne przesyłanie informacji medycznych i gwarantują pacjentom prywatność i poufność danych osobistych.

Telemedycyna i e-recepty pozwalają pacjentom na dostęp do opieki medycznej z dowolnego miejsca, co jest szczególnie ważne w sytuacjach, gdy pacjent nie może opuścić domu bądź też mieszka w miejscu, gdzie dostęp do usług medycznych jest znacznie ograniczony.

Lekarz online: dla kogo to dobre rozwiązanie?

W jakiej sytuacji lekarz może wystawić papierową receptę?

Choć e-recepty stają się coraz bardziej popularne i łatwo dostępne, istnieją sytuacje, w których lekarz nadal może lub musi wystawić tradycyjną, papierową receptę. 

Wciąż nie wszystkie placówki medyczne czy apteki są w pełni zintegrowane z systemem e-recept – w takiej sytuacji lekarz wystawi receptę papierową.

Recepta papierowa zostanie także wystawiona w przypadku awarii komputera, braku dostępu do sieci bądź też systemu e-recept. Lekarz zobowiązany jest także do wystawienia recepty w papierowej formie, jeśli dotyczy ona leków z importu docelowego. 

E-recepta to innowacyjne rozwiązanie, które w połączeniu z telemedycyną sprawia, że pacjenci mogą uzyskać szybką i profesjonalną opiekę zdrowotną, bez względu na swoje miejsce zamieszkania. Od wprowadzenia recept elektronicznych minęło już kilka lat – ten czas wystarczył, by pacjenci w pełni przekonali się do nowego sposoby przepisywania leków. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%