Zamknij

Co daje rozwód z orzeczeniem o winie?

artykuł sponsorowany + 14:11, 18.10.2023 Aktualizacja: 14:12, 18.10.2023
Skomentuj materiały partnera materiały partnera

Sprawa rozwodowa może zakończyć się w dwojaki sposób. Jednym z możliwych rozwiązań jest rozwód z orzeczeniem o winie. Co oznacza w praktyce? Jakie są konsekwencje rozwodu z orzeczeniem o winie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć w dalszej części artykułu.

Czym jest rozwód z orzeczeniem o winie?

Przejście przez proces rozwodowy bywa trudnym doświadczeniem dla obojga małżonków. Może zakończyć się rozwodem z orzeczeniem o winie lub bez jej orzekania. Przeprowadzeniem postępowania rozwodowego zajmuje się sąd. W przypadku niezgodności małżonków ustala i orzeka, czy któryś z nich ponosi winę za trwały oraz zupełny rozkład małżeństwa. Statystycznie rzecz biorąc większość rozwodów w Polsce kończy się bez orzekania o winie. Finał sprawy rozwodowej zależy od oceny okoliczności, w jakich nastąpił rozpad małżeństwa.

Wina w kontekście rozwodu

W prawie rodzinnym nie istnieje konkretna definicja. Jednak uznaje się, że wina dotyczy zachowania będącego naruszeniem obowiązków małżeńskich. Odnosi się niejako do odpowiedzialności małżonka za to, że pomiędzy stronami wygasła więź duchowa, fizyczna i gospodarcza. Warto mieć na uwadze, że w kontekście rozwodu nie ma mniej czy bardziej winnego. W przypadku obustronnych przewinień, nie można potrącać sobie win.

Rodzaje rozwodu

  • Rozwód bez orzekania o winie (za porozumieniem stron) – jest najszybszy i najmniej kosztowny. Stanowi najłagodniejszy sposób rozstania.

  • Rozwód z orzeczeniem winy jednej ze stron – jest jednym z możliwych orzeczeń sądowych. Wskazuje, że za rozkład pożycia odpowiada jeden z małżonków.

  • Rozwód z orzeczeniem o winie obu stron – czyli taki, w którym dwoje małżonków przyczyniło się do rozpadu związku małżeńskiego.

Konsekwencje rozwodu z orzeczeniem o winie

Wiele rozstających się małżeństw zadaje sobie jedno z najważniejszych pytań. Mianowicie, co daje rozwód z orzeczeniem o winie? Przede wszystkim chodzi o możliwość dochodzenia alimentów od winnego małżonka oraz nierównego podziału majątku, np. w przypadku zdrady małżeńskiej. Nie powinien jednak wpływać na stosunki rodzicielskie. Co powoduje rozwód z orzeczeniem o winie? Konsekwencje długofalowe mogą być zarówno pozytywne, jak i negatywne. Niejednokrotnie trwają dłużej niż proces rozwodowy.

Pozew rozwodowy z orzeczeniem o winie

W pierwszej kolejności trzeba zgromadzić i zabezpieczyć materiał dowodowy. To jeden z najtrudniejszych do przygotowania dokumentów, który powinien być napisany w bardzo precyzyjny sposób. Pozew rozwodowy musi zawierać wyraźnie uzasadnione stanowisko małżonka. Wymaga zgromadzenia i zabezpieczenia materiału dowodowego, m.in. w postaci zdjęć, raportów detektywistycznych czy wydruków. Najczęściej odnosi się do zdrady, alkoholizmu, przemocy domowej czy braku wsparcia.

Podział majątku po rozwodzie z orzeczeniem o winie

Sąd rozpoznający sprawę rozwodową może uznać, że małżonkowie mają równe prawa do zgromadzonych dóbr materialnych. Rozwód z orzeczeniem o winie nie wpływa z reguły na korzystniejszy podział majątku wspólnego. Małżonek uznany za wyłącznie winnego rozpadu pożycia ma pod tym względem równe prawa z małżonkiem niewinnym. Wbrew pozorom zdrada nie wpływa na podział majątku.

Rozwód z orzeczeniem o winie a alimenty

Małżonek niewinny może wnioskować o przyznanie świadczenia alimentacyjnego. W tym przypadku istotne jest ustalenie, czy orzeczenie o winie przyczyniło się do pogorszenia sytuacji materialnej. Alimenty służą do zaspokojenia usprawiedliwionych potrzeb. Mogą być zasądzone zarówno na rzecz małoletniego dziecka, jak i małżonka niewinnego za rozkład pożycia.

Koszty rozwodu z orzeczeniem o winie

To najbardziej skomplikowany i kosztowny proces rodzinny, który może ciągnąć się latami. Ile kosztuje rozwód z orzeczeniem o winie? Koszty procesu rozwodowego nie są ściśle określone. Wiele zależy od konkretnej sprawy o rozwód i podejmowanych czynności. Obligatoryjne jest uiszczenie opłaty sądowej w kwocie 600 zł. Koszty postępowania ponosi małżonek uznany wyłącznie za winnego.

Jak wygrać rozwód z orzeczeniem o winie?

Jedną z najważniejszych kwestii jest zgromadzenie precyzyjnego i prawidłowego materiału dowodowego. Z pewnością warto też podjąć negocjacje przedrozwodowe z małżonkiem oraz pełnomocnikami. Można również skierować sprawę do mediacji. Należy starannie dobierać świadków, m.in. unikać znajomych drugiej strony. Istnieje także konieczność przygotowania odpowiedniej strategii przedprocesowej i procesowej.

Na co zwrócić uwagę wnioskując o rozwód z orzeczeniem o winie?

Sprawa rozwodowa może przybrać formę długotrwałego sporu. Aby tego uniknąć, warto nawiązać współpracę z doświadczonym adwokatem. Pomoc profesjonalisty może okazać się nieoceniona w momencie przygotowywania i złożenia pozwu rozwodowego z orzeczeniem o winie. Niejednokrotnie służy wyjaśnieniu praktyki sądowej i naświetleniu sytuacji w ujęciu prawniczym. Osoby wnioskujące o rozwód mogą skorzystać z usług doświadczonych prawników, na przykład w KANCELARIA ADWOKACKA Łukasz Domański.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%