Zamknij

Wentylacja i klimatyzacja w warunkach przemysłowych

16:29, 01.10.2023 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 16:29, 01.10.2023
Skomentuj materiały partnera materiały partnera

Co ma największy wpływ na procesy, jakie zachodzą w zakładach produkcyjnych? Dla wielu osób z pewnością największe znaczenie mają ludzie. Bez dobrych pracowników można zapomnieć o osiągnięciu sukcesu. To wszystko jest zrozumiałe i prawdziwe, ale nie można też zapomnieć choćby o wentylacji czy klimatyzacji. Wentylacja i klimatyzacja w warunkach przemysłowych ma niebagatelny wpływ na procesy, jakie zachodzą w firmie.

Z punktu widzenia prawa

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, że z punktu widzenia prawa oraz BHP (Bezpieczeństwa i Higieny Pracy) hale i magazyny w zakładach produkcyjnych muszą posiadać zainstalowaną sieć wentylacji i klimatyzacji przemysłowej.  Nie ma w tej kwestii żadnych wyjątków.

Warto też zatrzymać się przy zadaniach, jakie stawiane są przed systemami wentylacji i systemami klimatyzacji. W przypadku systemu wentylacji chodzi o cykliczną wymianę powietrza w danych pomieszczeniach oraz usuwanie zanieczyszczeń, jakie są w nim obecne. Jeśli chodzi o system klimatyzacji, możemy rozmawiać choćby o optymalizowaniu wilgotności powietrza czy wysokości temperatury. Krótko mówiąc, jeden i drugi system pomaga stworzyć warunki adekwatne do tego, co dzieje się na zewnątrz. Ponadto w tym wszystkim nie chodzi wyłącznie o właściwe warunki pracy. Celem jest stworzenie właściwych warunków pracy przy jednoczesnym zadbaniu o bezpieczeństwo.

Zwiększenie wydajności pracowników i nie tylko

Zadbanie o wentylację i klimatyzację to zawsze też będzie wyraz troski o pracowników. Lepsze warunki dla pracowników to automatycznie większa wydajność. Stworzenie właściwych warunków pracy daje następujące efekty:

  • pracownicy nie są znużeni,

  • pracownicy nie są zmęczeni,

  • pracownicy nie odczuwają efektu przegrzania.

Wypada też uwzględnić, że regulowanie poziomu temperatury to szansa na to, aby towary i produkty przechowywano w odpowiednich warunkach. Odprowadzanie ciepła to także pomoc maszynom produkcyjnym. Można w końcu mówić o zabezpieczeniu przed przegrzaniem części i awariami.

Troska o najwyższą jakość

Naturalnie to wszystko nie oznacza tego, że wybór systemu klimatyzacji czy wentylacji jest bez znaczenia. Absolutną koniecznością jest postawienie na rozwiązania najwyższej jakości. Umiejętne zarządzanie ciepłem w zestawieniu z odpowiednimi funkcjami to szansa, aby zaoszczędzić na instalacji osobnego systemu ogrzewania. Do tego można także dodać możliwość ograniczenia kosztów eksploatacji hal i magazynów.

Działanie systemów klimatyzacji i wentylacji

Ważne w tym wszystkim jest też to, aby nie było żadnych problem z działaniem klimatyzacji czy wentylacji. Użytkownicy muszą być świadomi tego, że spora część najnowocześniejszych klimatyzatorów i wentylatorów posiada kilkustopniowe tryby pracy. Możemy znaleźć tryby odpowiedzialne za chłodzenie i odzyskiwanie ciepła. Dzięki temu nie ma żadnego problemu z tym, aby działanie zostało dostosowane do panujących warunków. Ponadto wentylatory i klimatyzatory przemysłowe to gwarancja specjalnych filtrów, oczyszczających powietrze z wszelkich zanieczyszczeń. Do tego dochodzi jeszcze cyrkulacja powietrza. Ciepłe powietrze przepływające do górnej części hali może zostać przetransportowane na dół. Tam, gdzie przebywają ludzie. Jeżeli dojdzie do zastosowania odpowiednich komponentów, możemy też rozmawiać o pracy połączonej z troską o ekologię.

Moc działania i wydajność sieci to kwestie, które uzależnione są od rodzaju zakładu, jak i typu produkcji. Załóżmy, że mamy spore ryzyko zanieczyszczenia pyłami czy chemikaliami – w takich okolicznościach wskazane jest częste decydowanie się na filtrację i wymianę powietrza.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%