Możemy wyodrębnić następujące rodzaje posadzek betonowych:
To podstawa pod podłogę, zwykle wykonywana przez ekipę budowlaną. Jest wylewana za pomocą pompy w odpowiednie miejsca i rozgarniana za pomocą odpowiednich narzędzi.
Główna warstwa betonu w pomieszczeniu, oddzielona od stropu i ścian materiałem izolacyjnym. Musi być idealnie równa i pozioma, co ułatwi wykończenie podłogi.
Stosowana w przypadku remontów, gdy podłoże jest nierówne. Służy do wygładzenia powierzchni, na której zostanie położona podłoga.
Aby wykonać wylewkę betonową, potrzebujesz:
łopaty,
taczki i wiader,
rownej deski do ściągania betonu,
pacy styropianowej,
dwóch lub trzech stalowych profili o długości jednej ze ścian pomieszczenia,
poziomicę i miarkę.
Podłoże musi być równe, czyste i stabilne. Oto kroki, które musisz podjąć, aby je przygotować:
Ułożenie foli budowlanej - Dolną warstwę powinna stanowić czarna folia budowlana. Zastosuj sposób układania "na zakładkę".
Ułożenie podkładu podłogowego - Na powierzchni folii powinniśmy rozłożyć warstwę izolacyjną podłogi. Jej głównym celem jest zapewnienie ochrony termicznej i akustycznej dla wylewki. Zazwyczaj tworzy się ją z wytrzymałych płyt styropianowych o grubej warstwie, zazwyczaj między 40 a 50 mm.
Układanie instalacji - Na powierzchni styropianu należy ułożyć instalacje (wodne, grzewcze itp.).
Ułożenie zbrojenia - Zbrojenie wykonane z siatki stalowej o średnicy drutu 3 mm i oczkach o rozmiarach 10 lub 15 cm powinno być odpowiednio rozmieszczone na powierzchni styropianu lub rur w trakcie instalacji.
Ułożenie dylatacji obwodowych - Wzdłuż każdej ściany ułóż dylatacje obwodowe z samoprzylepnej pianki poliuretanowej. Wylewka betonowa dociśnie ją do ścian.
Po odpowiednim przygotowaniu, jesteś gotowy do rozpoczęcia procesu wylewania betonu. Nie powinieneś pracować z zbyt obszernymi partiami mokrego betonu, optymalna ilość na jedno podejście to 2-3 wiadra, co odpowiada mniej więcej 20-30 litrom."
Wylewanie betonu - Rozprowadź beton między profilami ramowymi, używając deski do wygładzenia. Wszelkie niewielkie nierówności delikatnie wygładź przy pomocy pacy. Kontynuuj tę metodę aż do zakończenia pierwszego etapu.
Wyjmowanie profili i przełożenie na kolejne miejsce - wyjmij ze świeżego betonu profil ramowy i przełóż go na kolejne miejsce, 1 lub 1,5 m dalej. Powtórz proces do momentu, aż beton będzie na całej podłodze.
Zalewanie wgłębień po profilach - gdy skończysz w wylewce pozostaną zagłębienia po profilach. Zalej je mieszanką betonową i wyrównaj pacą.
Samopoziomująca betonowa wylewka to nic innego jak specjalna masa budowlana, której zdaniem jest wyrównywanie podłogi.
Oto jak ją kłaść:
Przygotowanie podłoża - podłoże musi być czyste i stabilne. Jeśli zauważysz pęknięcia, napraw je za pomocą masy cementowej lub żywicy epoksydowej i maty z włókna szklanego.
Zagruntowanie podłoża - całe podłoże zagruntuj specjalistycznym preparatem. Wzdłuż ścian ułóż dylatacje obwodowe z samoprzylepnej pianki poliuretanowej.
Przygotowanie wylewki wyrównującej - wymieszaj wylewkę wyrównującą z wodą w odpowiednich proporcjach, daj jej odpocząć kilka minut, a potem ponownie wymieszaj.
Wylewanie wylewki - wylewaj wylewkę pasami po 30-40 cm. Musisz robić to szybko i sprawnie, ponieważ musisz pokryć całą podłogę zanim któraś część wylewki zacznie wysychać.
Rozprowadzanie i odpowietrzenie wylewki - rozprowadź dokładnie wylewkę wyrównującą na całej powierzchni. Jeżeli chcesz polepszyć jakość wylewki, odpowietrz ją za pomocą wałka kolczastego.
Dzięki specjalnym farbom i lakierom posadzce betonowej można nadać dowolny kolor. Beton jest nie tylko trwałym, ale również estetycznym materiałem, który może stanowić eleganckie wykończenie podłogi.
Jeśli rozważasz instalację systemu ogrzewania podłogowego, podłoga z betonu stanowi doskonały wybór. Elementy grzewcze, w tym przypadku rurki, są umieszczane na podkładzie z pianki polistyrenowej i stabilizowane przy użyciu specjalnych uchwytów plastikowych.
W garażu posadzka betonowa różni się nieco od posadzek betonowych wykonywanych w pomieszczeniach codziennego użytku. Należy przyjąć około 10 cm grubości posadzki betonowej i stosować dodatkowe zbrojenie z siatek stalowych.
Pielęgnacja posadzki betonowej to kluczowy proces, który zapewnia jej optymalne właściwości. Brak pielęgnacji może prowadzić do osłabienia wytrzymałości, pęknięć i trwałych odkształceń powierzchni.
Alternatywą dla tradycyjnej posadzki betonowej jest beton polimerowy, który charakteryzuje się wyższą wytrzymałością i odpornością na ścieranie. Jest on również bardziej odporny na działanie chemikaliów i ma lepsze właściwości estetyczne.
Przemysłowa posadzka betonowa to trwałe i praktyczne rozwiązanie, które sprawdzi się w wielu pomieszczeniach. Pamiętaj, że prawidłowe wykonanie posadzki betonowej wymaga starannego przygotowania podłoża i właściwego użycia materiałów. Miejmy nadzieję, że ten poradnik pomoże Ci w tym procesie.