Bandaż stanowi podstawowe wyposażenie apteczki pierwszej pomocy w domu czy w szkole, ale jest również często stosowany w szpitalu, w poradniach specjalistycznych czy w przychodniach. To jeden z najpopularniejszych materiałów opatrunkowych – tani, prosty w użyciu, wielostronny i świetnie spełniający swoje zadania. Podczas wizyty w aptece w celu uzupełnienia wyposażenia apteczki samochodowej czy turystycznej, nie wystarczy jednak poprosić po prostu o bandaż – występuje on w kilku odmianach, a każda z nich przeznaczona jest do nieco innego zastosowania. Sprawdź, jaki bandaż nadaje się najlepiej do opatrywania poszczególnych urazów.
Bandaż dziany nie ma właściwości elastycznych. Wykonany jest najczęściej z poliestru lub wiskozy i służy przede wszystkim do podtrzymywania na miejscu opatrunku właściwego. Znajduje szerokie zastosowanie, zwłaszcza podczas udzielania pierwszej pomocy oraz w trakcie zabezpieczania urazów powstałych podczas wypadków w domu, w szkole czy w zakładzie pracy. Można za jego pomocą zminimalizować ryzyko przemieszczania się opatrunku, a także unieruchomić uszkodzoną kończynę. Dostępny jest w wielu rozmiarach – sprawdź ofertę na https://eplaster.pl/pl/c/Bandaze-i-siatki/197.
Z kolei bandaż elastyczny ma dodatkowe, sprężynujące właściwości. Odpowiada za nie dodatek syntetycznych włókien – poliestru lub poliamidu. Operowanie nim jest wyjątkowo wygodne, swobodnie dopasowuje się do bandażowanej powierzchni. Nie wymaga wiązania – przed rozplątaniem zabezpiecza metalowa zapinka.
Istnieje jeszcze produkt pośredni między bandażem dzianym a elastycznym – bandaż półelastyczny. Najlepiej sprawdza się do opatrywania ruchomych części ciała, np. stawów.
Specjalnym rodzajem bandażu elastycznego jest opaska kohezyjna. Pod względem rozciągliwości odpowiada ona typowemu bandażowi elastycznemu, ma jednak specyficzne właściwości fizyczne: nie trzeba jej wiązać ani zaczepiać, ponieważ przylega do poprzedniej warstwy opatrunku, jednocześnie nie przyczepiając się do ubrania, skóry czy włosów. Z tego też powodu jest niezastąpiona podczas udzielania pierwszej pomocy pod dużą presją czasu, w niesprzyjających warunkach, jak również w trudno dostępnych miejscach.
Opaska kohezyjna jest szczególnie często stosowana do podtrzymywania aparatury medycznej, takiej jak cewniki czy kaniule. Ponieważ bandaże produkowane są w różnych kolorach i wzorach, świetnie sprawdzają się zwłaszcza na oddziałach pediatrycznych. Ich szczególne właściwości cenią również weterynarze, wykonujący opatrunki kohezyjne czworonożnym pacjentom.
Szczególnym typem bandażu jest również siatka opatrunkowa. Wykonana z elastycznego materiału, ma postać cylindryczną i może być przycinana do dowolną długość. Stanowi jedyny skuteczny sposób przytrzymywania opatrunków na głowie, klatce piersiowej czy w okolicach krocza, ponieważ zabezpiecza je przed ześlizgnięciem się i szczelnie przylega do ciała, jednocześnie nie powodując nadmiernego ucisku.
W powierzchni siatki można wyciąć dowolny otwór, aby dopasować ją do anatomicznych cech konkretnej części ciała. Przedziurawienie nie wpływa na właściwości elastyczne.
Podstawowym zadaniem bandaża jest podtrzymanie opatrunku na swoim miejscu. Istnieje jednak metoda terapeutyczna oparta właśnie na bandażowaniu. Bandażowanie kompresyjne, czyli uciskowe, wykonywane jest najczęściej przy pomocy bandaży elastycznych. Ma na celu podtrzymanie struktur uszkodzonych i osłabionych (np. po usunięciu żylaków na nogach).
Dodatkowo kompresję stosują sportowcy, aby zminimalizować ryzyko występowania mikrourazów i przyspieszyć regenerację mięśni.
Istnieje kilka technik bandażowania uszkodzonych miejsc. Opatrunek kolisty oznacza kilkukrotne owinięcie dokładnie tych samych miejsc. Opatrunek śrubowy oznacza spiralne zakładanie kolejnych warstw opatrunku. Opatrywanie metodą kłosową wykonywany jest naprzemiennie, po skosie, aby wzór przypominał kłos zboża lub warkocz. Z kolei opatrunek powrotny służy do zaopatrzenia urazów powstałych na peryferyjnych częściach ciała (np. czubki palców), albo też w miejscu amputacji. W przypadku pierwszej pomocy przedmedycznej, technika nie jest tak naprawdę istotna – liczy się szybkie zatamowanie krwawienia, unieruchomienie uszkodzonej kończyny czy przytrzymanie opatrunku właściwego na odpowiednim miejscu – a do tego potrzebujemy podstawowego wyposażenia każdej apteczki. To dlatego zawsze powinniśmy dbać o to, by wśród kompresów i plastrów, znalazł się również bandaż.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz