Zamknij

Czy bankowy kredyt konsolidacyjny może objąć pożyczki pozabankowe?

artykuł sponsorowany + 10:45, 31.07.2023 Aktualizacja: 10:46, 01.08.2023
Skomentuj materiały partnera materiały partnera

darza się jednak, że w trakcie spłaty pożyczek nasza sytuacja materialna ulegnie pogorszeniu. Czasami również spłata kilku rat w różnych terminach bywa na tyle uciążliwa, że często np. zapominamy przelać pieniądze, co wiąże się z niepotrzebnym wzrostem kosztów. W takim przypadku warto rozważyć konsolidację zadłużenia. Czy banki udzielają kredytów konsolidacyjnych na pożyczki pozabankowe? Odpowiadamy.

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny jest zobowiązaniem, dzięki któremu możemy spłacić kilka kredytów jednocześnie. Konsolidacja jest kredytem celowym, co oznacza, że pieniądze przeznaczane są na ściśle określony cel – w tym przypadku na spłatę innych zobowiązań. Konsument nie otrzymuje jednak środków, dzięki którym spłaca samodzielnie pozostałe kredyty. Za spłatę zaległych zobowiązań odpowiada bank, który udzielił konsumentowi konsolidacji. W tym celu kredytobiorca musi przedstawić w banku wszystkie umowy kredytowe i postęp spłat konsolidowanych kredytów. Na podstawie otrzymanych umów bank ustala niezbędną kwotę do spłaty zadłużenia, a także koszty związane z udzieleniem kredytu konsolidacyjnego. Często w ramach konsolidacji konsument ma możliwość skorzystania z dodatkowej gotówki, którą może przeznaczyć na swoje cele – bez konieczności ich przedstawiania.

Czy kredyt konsolidacyjny to kredyt oddłużeniowy?

Często mówi się, że konsolidacja jest oddłużeniem. Jednak może to być zrozumiane w nieodpowiedni sposób. Faktem jest, że konsolidacja faktycznie oddłuży konsumenta. Będzie on spłacał tylko jedną – przeważnie niższą ratę niż suma rat konsolidowanych zobowiązań. Dzięki temu zwiększy się jego płynność finansowa i będzie mógł nieco odetchnąć.

Wiele osób uważa, że z kredytu konsolidacyjnego można skorzystać wówczas, gdy brakuje pieniędzy na spłatę obecnych zobowiązań i ma się długi. To błędne przekonanie. Wymogiem banku przy każdym kredycie jest zdolność kredytowa, co oznacza, że konsument musi posiadać środki na spłatę nowego kredytu. Tak samo jest w przypadku kredytu konsolidacyjnego.

Dlatego o kredyt konsolidacyjny należy postarać się wówczas, gdy spłata kilku zobowiązań zaczyna nam ciążyć, ale ciągle mamy wystarczające środki, by wywiązywać się z tego obowiązku. Nie jest to zatem kredyt, który możemy zaciągnąć, gdy skorzystaliśmy ze zbyt wielu różnych produktów finansowych i przestaliśmy je zwracać.

Kiedy jest najlepszy moment, by postarać się o kredyt konsolidacyjny?

Kilka rat spłacanych w różnych kwotach i różnych terminach może być sporym wyzwaniem dla konsumenta. Nie dość, że trzeba pamiętać o terminowych spłatach, to jeszcze należy odłożyć środki na ten cel. Czasami w pędzie życia codziennego zapominamy o wykonaniu przelewów, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Nasz dług zmniejsza się w wolniejszym tempie, niż zakładaliśmy. To właśnie ten moment jest odpowiedni, by zwrócić się do banku o kredyt konsolidacyjny. Nie warto czekać na moment, w którym zobowiązania są tak dużym ciężarem, że nie jesteśmy w stanie go udźwignąć. Banki, tak jak wspomnieliśmy, zawsze badają zdolność kredytową potencjalnych klientów. Jeśli okaże się, że nie spłacamy zadłużenia w terminie, a nasza zdolność kredytowa jest bardzo niska, bank odrzuci nasz wniosek. Nie warto zatem czekać.

Czy tylko banki udzielają kredytów konsolidacyjnych?

Kredyt konsolidacyjny, tak jak każdy kredyt możemy zaciągnąć jedynie w banku. Na rynku finansowym są jednak dostępne pożyczki konsolidacyjne, których udzielają wyspecjalizowane firmy pozabankowe. Dlatego konsument ma wybór. Może jednakowo starać się o kredyt konsolidacyjny w banku lub pożyczkę konsolidacyjną w firmie pozabankowej.

Czy bankowy kredyt konsolidacyjny może objąć pożyczki pozabankowe?

W tym momencie może nam się nasunąć pytanie, jakie zobowiązania możemy skonsolidować w banku, a jakie w firmie pożyczkowej? Tak naprawdę wiele zależy od banku. Niektóre banki udzielają kredytu konsolidacyjnego jedynie na produkty bankowe. Nie ma znaczenia, w jakim banku mamy zobowiązanie, ani jaki to rodzaj kredytu. Konsolidacja nie obejmuje pożyczek.

Są również banki, które konsolidują zarówno różne kredyty bankowe (karty kredytowe, kredyty odnawialne, zakupy ratalne), jak i produkty pozabankowe w tym chwilówki i pożyczki ratalne.

Firmy pożyczkowe zajmujące się konsolidacją przeważnie umożliwiają spłatę wszystkich zobowiązań i tych bankowych i tych pozabankowych. Więcej przydatnych informacji o kredycie konsolidacyjnym znajdziemy na stronie lendup.pl.

Ile zobowiązań jednocześnie możemy skonsolidować?

W tym przypadku również wiele zależy od banku, w którym chcemy zaciągnąć kredyt konsolidacyjny. Niektóre banki mają w swojej ofercie konsolidację, która pozwala spłacić od dwóch zobowiązań w górę. Z kolei inne banki wymagają trzech, a nawet czterech produktów, by konsolidacja była możliwa.

Firmy pożyczkowe na ogół udzielają pożyczki konsolidacyjnej już od dwóch zobowiązań.

Jakie dokumenty są wymagane przy konsolidacji?

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na kredyt, czy pożyczkę konsolidacyjną zawsze konieczne będzie okazanie kilku ważnych dokumentów. Z pewnością w celu weryfikacji tożsamości potrzebny będzie dowód osobisty, a niekiedy nawet drugi dokument tożsamości np. paszport.

Aby oszacować koszty konsolidacji, musimy dostarczyć wszystkie umowy zobowiązań, które chcemy wcielić do konsolidacji. Ponadto konieczne jest przedstawienie postępu spłat rat. W tym celu konieczne mogą być wydruki z konta z wykonaniem płatności.

Otrzymanie kredytu lub pożyczki wiąże się z koniecznością badania zdolności kredytowej. W tym celu musimy dostarczyć zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu od pracodawcy lub dokument z historią operacji wykonywanych na naszym rachunku bankowym.

Niekiedy potrzebne są także inne dokumenty. Informacje o wymaganiach banku i firmy pożyczkowej powinny być zamieszczone na stronie internetowej każdego podmiotu finansowego.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu esopot.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%