Zamknij

Wymiana uszczelek w oknach PCV

art. sponsorowany + 00:00, 25.06.2023 Aktualizacja: 13:08, 03.07.2023

Nawet najlepsze, drogie okna o niskiej przenikalności cieplnej z czasem mogą tracić swoje właściwości. Codzienne użytkowanie, ekspozycja na mróz, wilgoć i wysoką temperaturę sprawiają, że elementy konstrukcji zużywają się i przestają spełniać swoją funkcję. Aby zapobiec takiej sytuacji, należy dbać o regulację okien, myć je zgodnie z zaleceniami producenta oraz regularnie (optymalnie przed i po każdej zimie) konserwować. Jednak czasem takie działania nie wystarczają. Kiedy uszczelka jest uszkodzona, jedynym sposobem na utrzymanie fabrycznych parametrów okna jest wymiana wadliwego elementu. Jakie sygnały wskazują na to, że wymiana uszczelek w oknach jest konieczna? Ile kosztuje wymiana uszczelek w oknach PCV?

Wymiana uszczelek w oknach: dlaczego to takie ważne?

Okna pełnią w każdym budynku bardzo ważną funkcję: bariery oddzielającą wnętrze domu od świata zewnętrznego. Przeszklona przegroda musi być skonstruowana w taki sposób, aby ograniczyć dopływ chłodu z zewnątrz i nie dopuścić do ucieczki ogrzanego powietrza z domu. Utrzymanie optymalnego bilansu cieplnego budynku jest możliwe dzięki wielowarstwowym przeszkleniom o wielokomorowej konstrukcji oraz uszczelnieniu ram. Uszczelki zabezpieczają okno na kilka sposobów: zwiększają termoizolacyjność, redukują hałas docierający zewnętrznego otoczenia, zapobiegają przedostawaniu się wilgoci do środka, zwiększają bezpieczeństwo pożarowe i chronią przed dymem oraz ogniem. Ponadto, solidne uszczelki to również pewne zabezpieczenie przed kurzem, pyłem i innymi zanieczyszczeniami. Dzięki gumowym elementom utrzymanie czystości w domu jest znacznie prostsze. Szczegółowe wytyczne dla producentów okien w zakresie funkcjonalności uszczelek określa europejska norma PN-EN 14351-1. 

Wymiana uszczelek w oknach wykonanych z PCV jest konieczna, kiedy:

  • zauważysz mechaniczne uszkodzenie;
  • uszczelka straci swoją sprężystość;
  • okno traci swoje właściwości izolacyjne (przepuszcza powietrze, nie tłumi dźwięków);
  • do pomieszczenia dostaje się wilgoć;
  • gumy rozpadają się pod wpływem dotyku.

Zużycie uszczelek przyspiesza brak konserwacji. Jeśli nie zadbasz o ich stan, zaczną twardnieć, a potem kruszyć się. Pielęgnacja tej części okna nie jest skomplikowana ani czasochłonna. Sprowadza się przede wszystkim do smarowania gumowej części wazeliną techniczną. Zadbane uszczelki należy wymieniać średnio co 10 lat. Jeśli zaniedbałeś ten temat, trzeba będzie wymienić uszczelnienie częściej.

Rodzaje uszczelek

Wymiana uszczelek w oknach PCV wymaga odpowiedniego przygotowania. Zanim weźmiesz się do pracy, przyjrzyj się ramom i ościeżnicom. W oknach montowane są różne typy uszczelek. Do najbardziej popularnych zaliczamy modele gumowe wykonane z kauczuku. Łączą one uniwersalność, łatwość montażu i długą żywotność z niską ceną. Zaraz za nimi plasują się odporne na zmienne warunki pogodowe uszczelki silikonowe, a następnie poliuretanowe, nowoczesne modele typu TPE-E oraz produkowane z kauczuku syntetycznego uszczelki do okien EPDM.

Wymiana uszczelek przyszybowych w oknach PCV: samodzielnie czy z fachowcem?

Gumowe uszczelki zamontowane są na obwodzie każdego skrzydła oraz ościeżnicy. Standardowo nie są trwale zamocowane i bez trudu można je usunąć. Wymiana uszczelek przyszybowych w oknach PCV może okazać się nie lada wyzwaniem w przypadku energooszczędnych okien o zaawansowanej konstrukcji. W niektórych modelach uszczelki są zgrzewane lub mocowane za pomocą bardzo mocnych preparatów, co skutecznie komplikuje całą operację. Nieostrożność czy brak wiedzy mogą mieć fatalne skutki. Jeśli brak ci doświadczenia, skorzystaj z pomocy fachowców, którzy sprawnie i bezpiecznie wymienią uszczelki zintegrowane z ramą. 

Jak samodzielnie wymienić uszczelki?

Wymiana uszczelek przyszybowych w oknach PCV nie jest wybitnie skomplikowana. Z demontażem starej i założeniem nowej uszczelki poradzi sobie każda osoba, która może poprawnie określić typ profilu okiennego. Informacje techniczne znajdują się na tabliczce znamionowej. Oznaczenie umieszczone na ramie przez producenta zawiera informacje niezbędne do dobrania właściwej uszczelki: rozmiar skrzydła, kod produkcji, model i typ okna. Dane należy spisać i udać się do salonu producenta okien, aby skorzystać z pomocy doradców, którzy dobiorą optymalną uszczelkę do danego okna. Jeśli okna pochodzą ze starej serii i nie są już dostępne w sprzedaży, skompletowanie zamówienia może długo potrwać. Dla osób samodzielnie odświeżających swoje okna najlepszym wyborem będzie zakup uszczelki w formie dociętej na wymiar taśmy. Tańszą alternatywą jest zakup uszczelki w standardowym rozmiarze i docięcie jej we własnym zakresie.

Pierwszy etap prac obejmuje ściągnięcie starej uszczelki, a następnie dokładne umycie i odtłuszczenie ramy. Użyj do tego wody z płynem do mycia naczyń lub innym delikatnym detergentem. Kiedy okno będzie czyste, możesz umieścić w ramie nową uszczelkę. Uszczelki w twoich oknach są zgrzewane w narożnikach? W takim wypadku wstrzymaj się z samodzielną naprawą.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%