Zamknij

Jakie są najczęstsze objawy zerwania się linki sprzęgła?

artykuł sponsorowany + 10:27, 31.03.2023 Aktualizacja: 10:28, 31.03.2023
Skomentuj materiały partnera materiały partnera

Linka sprzęgła jest specjalną częścią pojazdu (starszej generacji), odpowiedzialną za sterowanie sprzęgłem w układzie mechanicznym. Objawy jej zużycia lub zerwania są dość subtelne, dlatego należy dokładnie sprawdzać każde wątpliwe zachowanie pojazdu. W przypadku zerwania jedynym możliwym rozwiązaniem jest wymiana linki sprzęgła. Na czym polega owa czynność? Czy można ją wykonać samodzielnie?

Co warto wiedzieć o lince sprzęgła?

Linka sprzęgła ma postać cewki z plecionego drutu stalowego, otoczonej plastikową, trwałą osłoną. Łączy siłownik sprzęgła (charakterystyczna „stopa”) z pedałem, zapewniając prawidłową reakcję na nacisk od nogi kierowcy. Linka sprzęgła nie pojawia się już w nowszych modelach pojazdów. Została zastąpiona bardziej złożonym, mniej awaryjnym układem hydraulicznym (jednocześnie droższym w naprawie). Linka sprzęgła i układ hydrauliczny mają podobne zadanie – przeniesienie siły z pedału sprzęgła na elementy znajdujące się w komorze silnika. Można zatem uznać, że odpowiada ona za prawidłową pracę sprzęgła w układzie mechanicznym. 

Linka sprzęgła może ulec z czasem uszkodzeniu lub zużyciu. Nic dziwnego – intensywne użytkowanie pojazdu powoduje stopniowe przecieranie włókien stalowych, co w pewnym momencie może doprowadzić do całkowitego zerwania linki. Luźna lub zbyt napięta linka sprzęgła to także zagrożenie. Jazda z nią mogłaby doprowadzić nawet – w skrajnej sytuacji – do uszkodzenia skrzyni biegów. Niezależnie od przyczyny oraz stanu – wymiana linki sprzęgła to jedyne rozwiązanie. 

Objawy zerwania się linki sprzęgła w aucie

Linka sprzęgła jest elementem, który nie daje zbyt zauważalnych objawów zużycia, zerwania. Bardzo rzadko zdarza się sytuacja, gdy zrywa się całkowicie – zazwyczaj poszczególne włókna przecierają się i rozrywają powoli. Da się jednak określić kilka najczęstszych objawów uszkodzenia linki sprzęgła. Są to:

  • podejrzane dźwięki podczas naciskania pedału sprzęgła, 
  • zacinanie lub blokowanie się pedału w jednej pozycji, 
  • nadmierny opór podczas naciskania pedału.

Obserwuj swoje auto. Owe znaki pokazują, że coś się dzieje z tym elementem i najprawdopodobniej wskazana będzie wymiana linki sprzęgła. Kiedy linka zerwie się w całości, dochodzi do stałego załączenia sprzęgła. Nie znaczy to, że samochód staje w miejscu i już nie ruszy. Zerwana linka sprzęgła znacząco utrudnia dalszą jazdę. Wiele zależy od tego, w którym momencie zdarzy się awaria. Jeżeli usterka zdarzyła się podczas jazdy na pierwszym biegu, przepychanie auta na pobocze będzie stanowić dużą trudność. Jeśli natomiast linka zerwała się na czwartym i wyższym biegu, nie da się prowadzić pojazdu na niskich prędkościach. 

Wymiana linki sprzęgła – na czym to polega?

Wymiana linki sprzęgła może odbyć się samodzielnie lub w warsztacie samochodowym. Nie jest to zbyt trudna czynność, dlatego część kierowców decyduje się wymienić ją samemu. Zmiana nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi, jedynie zestaw kluczy i podnośnik – to kolejna zaleta. 

Wymiana linki sprzęgła zaczyna się od poluzowania koła (od strony kierowcy), a następnie uniesienia pojazdu za pomocą podnośnika. Kierowca musi podłożyć pod samochód twardy i stabilny przedmiot, np. drewniany klocek. Konieczne będzie zdjęcie koła, demontaż nadkola, odkręcenie kilku śrub (od regulacji sprzęgła i mocowania linki). Dzięki takiemu działaniu linka może zostać wyjęta z dźwigni, ucha mocującego pancerz, silnika. Następny krok jest bardzo istotny – w miejsce starej linki wprowadzasz nową linkę sprzęgła. Gdy będziesz pewny, że założyłeś ją prawidłowo, możesz dokręcić metalowy kołnierz. Gwintowany koniec linki musi zostać przełożony przez specjalny otwór (koniecznie przy blokadzie silnika). W owym miejscu należy nałożyć gumową osłonę. Następnie przekładasz linkę przez otwór do dźwigni sprzęgła, zakładasz zabezpieczenie z metalu i wkręcasz regulujące śruby. Dalsze kroki to założenie koła i przywrócenie samochodu do stabilnej pozycji (na ziemi). 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu esopot.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%