Zamknij

Jak bezpiecznie wynająć nieruchomość?

10:21, 24.03.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 10:21, 24.03.2023
freepik.com freepik.com

Niewiele jest równie dobrych pomysłów na ulokowanie naszego kapitału, jak inwestycja w nieruchomość pod wynajem. Ceny najmu w największych miastach Polski zdobywają kolejne szczyty a zainteresowanie najemców osiąga rekordowo wysokie poziomy! Czy kryje się w tym jakikolwiek haczyk? Otóż tak - musimy pamiętać, że wynajem, jak każda inwestycja, wiąże się z ryzykiem; w naszym przypadku to między innymi możliwość trafienia na nieuczciwego lokatora. Jak możemy zadbać o bezpieczeństwo nasze i naszej nieruchomości?

Poznajmy naszego najemcę

Pierwsze telefony od zainteresowanych najmem naszego mieszkania osób mogą wlać w nas sporo optymizmu. Przecież nasza oferta przypadła im do gustu - a to znaczy, że jesteśmy tylko o krok od podpisania umowy i otrzymania pierwszego przelewu, prawda?

Niekoniecznie! Nie możemy powierzyć kluczy do naszej nieruchomości w ciemno. Oczywiście, według statystyk większość najemców w Polsce uczciwie podchodzi do warunków umowy i stara się jak najlepiej zadbać o wynajęte mieszkanie. Jednak zdarzają się i tacy lokatorzy, którzy mogą spędzić nam sen z powiek; dlatego warto odpowiednio wcześnie dokładnie zweryfikować tożsamość najemcy oraz jego wiarygodność - przede wszystkim finansową.

Warto się ubezpieczyć!

Niezastąpionym lekiem na dobry sen każdego wynajmującego nieruchomość będzie także ubezpieczenie; najlepiej takie, które zapewni bezpieczeństwo nie tylko mieszkania, ale także i nas samych. Czego możemy oczekiwać od dobrego OC? Przede wszystkim zabezpieczenia nieruchomości (i znajdujących się w nim ruchomości!) od zdarzeń losowych, na które ani my, ani najemca nie ma wpływu, ale także od kradzieży czy dewastacji. 

Dodatkowym zabezpieczeniem finansowym, które powinno znaleźć się w treści umowy najmu (o niej więcej za moment!) jest kaucja zabezpieczająca. Rozliczymy ją z najemcą na poczet czynszu, opłat za media i kosztów ewentualnych napraw. 

Czy ubezpieczeniem nieruchomości musimy zająć się sami? Na szczęście nie! Możemy skorzystać ze wsparcia agencji homfi, oferującej szeroki wachlarz rozwiązań w tym zakresie - współpracujący z nami pośrednik nieruchomości zadba zarówno o znalezienie idealnego ubezpieczenia, jak i o ustalenie odpowiedniej kwoty kaucji. A do tego zweryfikuje, czy naszemu najemcy możemy w pełni zaufać!

Umowa najmu - poświęćmy jej trochę czasu!

Najważniejszą gwarancją naszego bezpieczeństwa jest jednak dobrze przygotowana umowa najmu! To ona pozwala ustalić z najemcą wszystkie, nawet najmniejsze szczegóły dotyczące zasad najmu. A w przypadku sporu - posłuży jako dowód na przyjęte warunki i pomoże nam wyciągnąć konsekwencje, jeśli lokator nie wywiąże się ze swoich obowiązków. 

Skoro zatem umowa jest tak istotna, to czemu by nie powierzyć jej przygotowania profesjonalistom? O nasze prawa może zadbać na przykład agencja homfi - współpracując ze specjalistami z zakresu prawa mieszkaniowego agenci homfi z Trójmiasta przygotują nie tylko przejrzystą umowę, ale także i pozostałe dokumenty mające zabezpieczyć nasze interesy. Informacje (oraz opinie zadowolonych klientów!) na temat gdańskiego oddziału agencji znajdziemy w jego wizytówce Google, pod hasłem biuro nieruchomości homfi oddział Gdańsk.

Czynsz, rachunki i czas trwania umowy - zadbajmy o każdy szczegół

Konstruowanie naszej umowy warto zacząć od ustalenia najdrobniejszych szczegółów dotyczących czynszu i innych opłat, które spoczną na barkach najemcy. Nie możemy jedynie ustalić satysfakcjonującej nas kwoty - musimy także uzgodnić z lokatorem comiesięczny termin płatności i omówić sprawę odsetek za opóźnienia w opłatach (obyśmy nie musieli ich egzekwować!).

O ile czynsz powinien wpływać bezpośrednio na nasze konto, tak w przypadku rachunków za media możemy z najemcą uzgodnić jeden z dwóch sposobów na ich opłacenie - albo doliczymy ich wysokość do czynszu, albo powierzymy lokatorowi dokonywanie przelewów bezpośrednio na konta dostawców. 

Kolejnym ważnym elementem każdej umowy najmu jest czas jej trwania. Dla najemców najkorzystniejsze są umowy na czas nieokreślony, z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia. Taką umowę mogą bowiem wypowiedzieć w każdej chwili (i to bez podania przyczyny), co nie jest jednak zbyt bezpiecznym rozwiązaniem z punktu widzenia właścicieli. Nagle zerwana umowa oznacza, że mieszkanie będzie stało puste - co wtedy?

Możemy oczywiście temu zapobiec, proponując najemcy umowę na czas określony - nieco lepiej zabezpieczającą nasze interesy. Albo zdecydować się na usługę profesjonalnego zarządzania najmem, oferowaną m.in. przez agencję nieruchomości homfi! Zarządca nieruchomości natychmiast zajmie się znalezieniem nowego lokatora, korzystając z największej bazy klientów w Polsce - po to, by zapewnić ciągłość dochodów i bezpieczeństwo naszej inwestycji!

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%