Zamknij

Jakie są rodzaje złóż filtracyjnych?

21:50, 12.03.2023 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 21:52, 12.03.2023
Skomentuj materiały partnera materiały partnera

Aby woda w basenie była bezpieczna dla kąpieli, nie wystarczy, aby była czysta na pierwszy rzut oka. Odpowiednio dobrane do filtra do wody złoża filtrujące zapewnią higieniczną i nieskażoną wodę, odfiltrowaną z niebezpiecznych substancji organicznych i brudu. Jakie są rodzaje złóż filtracyjnych i do czego służą? 

Złoża filtrów do wody

Co to są złoża filtracyjne? To różnego rodzaju drobne ziarna w butli filtra, przez które przepływa woda. Złoża filtracyjne są podstawowym elementem, niezbędnym w technologii filtracji wody. Podstawową funkcją złóż filtracyjnych jest oczyszczanie cieczy z zanieczyszczeń. Stosuje się je w stacjach uzdatniania wody do picia lub w filtrach zbiorników wodnych, takich jak baseny. Mogą polepszać jakość wody, uzdatniać ją do picia, pozbawić niechcianych substancji (jak np.mangan czy żelazo) lub eliminować z niej bakterie, wirusy i inne patogeny. 

Złoża filtracyjne do wody — rodzaje

Rodzaje złóż filtracyjnych różnią się składem, grubością granulacji i innymi specyficznymi właściwościami fizycznymi i chemicznymi, zależnymi od przeznaczenia. W jaki sposób wybrać odpowiednie złoże do Twojego basenu? Porównując oferty, zwróć uwagę na przeznaczenie danego typu złoża filtrującego oraz oceń, jakiego rodzaju zanieczyszczenia występujące w wodzie chcesz się pozbyć. Istotną kwestią jest też dostosowanie złoża do wielkości zbiornika. Do domowych filtrów basenowych najlepiej jest używać materiału filtrującego o najdrobniejszej granulacji (od 0,5-0,8mm). W średnich i dużych filtrach używaj co najmniej dwie wielkości granulatu (np. 1-2mm i 2-3mm)

Złoża filtracyjne, przeznaczone do stosowania w zbiornikach wodnych, można podzielić na trzy podgrupy. Każda z nich to inny rodzaj substancji, który będzie miał nieco inny sposób działania:

  • Piaski i żwiry, czyli inaczej złoża piaskowo-żwirowe. To najtańsze, najpowszechniej stosowane złoże filtracyjne, które filtruje wodę mechanicznie. To uniwersalny materiał wsadowy, który pasuje do wszystkich rodzajów filtrów basenowych. 
     
  • Aktywne szkło filtracyjne. To innowacyjna technologia filtracji, która ma wiele zalet. Dzięki szklanemu materiałowi filtrującemu zastosujesz do dezynfekcji wody mniej środków chemicznych. Jest też materiałem bioodpornym to znaczy, że nie sprzyja rozwojowi bakterii, wirusów i innych patogenów. Jest też bardzo wydajne — wymienia się go raz na 6-7 lat. 
     
  • Węgiel aktywny. Ma wysokie właściwości sorbcyjne, czyli pochłaniania cząsteczek. Eliminowane przez niego substancje, wpływają na smak, barwę i zapach filtrowanej wody. Z tego powodu stosuje się go głównie do oczyszczania cieczy czy uzdatniania do picia wody. 
     

Źródło: https://sklep.dgwater.pl/zloze-filtracyjne/

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%