Zamknij

Recepta online – rewolucja w dostępie do leków

artykuł sponsorowany + 21:47, 12.03.2023 Aktualizacja: 16:47, 13.03.2023
Skomentuj materiały partnera materiały partnera

Pomimo że usługa o nazwie recepta online jest powszechnie dostępna od trzech lat, wciąż budzi duże zainteresowanie. W poniższym tekście postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania, które pojawiają się wokół tego tematu.

Czym jest recepta online?

W największym uproszczeniu jest to elektroniczny zapis tradycyjnej recepty, który trafia do ogólnopolskiego systemu Ministerstwa Zdrowia. Dostęp do niego mają z kolei praktycznie wszystkie apteki dzięki czemu realizacja recepty online jest możliwa natychmiast po jej wystawieniu w dowolnej aptece. E recepta online zawiera ważne z punktu widzenia leczenia informacje. Nazwę oraz ilość opakowań leku do wykupienia. Dawkowanie oraz termin ważności recepty. Szczególnie ta ostatnia informacja ma znaczenie. Recepta online w większości przypadków ważna jest tylko 30 dni. Bywa jednak, że może być ona ważna jedynie 7 lub aż 365 dni. Wszystko zależy od leków. Np. na wykupienie antybiotyków mamy tylko 7 dni, a preparaty immunologiczne możemy wykupić 120 dni od dnia wystawienia. Pamiętajmy również, że przepisane leki w ramach jednej e recepty możemy wykupić tylko w jednej aptece.

W jaki sposób można zrealizować receptę?

Jedyne czego potrzebujemy to czterocyfrowy kod recepty, który otrzymujemy w formie wiadomości SMS na telefon. Mając kod udajemy się do najbliższej apteki, podajemy go oraz numer PESEL (w celu identyfikacji).

Jak otrzymać receptę online?

Do otrzymania recepty niezbędna jest z reguły konsultacja lekarska lub jeśli leczymy się od lat i przyjmujemy dany lek regularnie, może być ona wystawiona na bazie zgromadzonej wcześniej dokumentacji medycznej.
Ceny recepty online waha się od 0 zł (na NFZ) do ok. 50-70 zł, jeśli chcemy skorzystać z niej prywatnie.

Do czego służy internetowe konto pacjenta?

Konto pacjenta to nic innego jak nasze centrum zarządzania dokumentacją medyczną, terminami wizyt. To tutaj zbierane są informacje o przyjmowanych lekach, dawkach. Tutaj gromadzone są również nasze e-recepty.
Co potrzeba by lekarz mógł wystawić receptę online? Przede wszystkim musimy posiadać swoje
internetowe konta pacjenta. Do jego założenia będą niezbędne podstawowe dane o naszym stanie zdrowia, które wpisujemy do formularza medycznego. Po pozytywnej weryfikacji kwestionariusza możemy skorzystać z konsultacji lekarskiej mając do wyboru wizytę tradycyjną lub online. Coraz więcej pacjentów korzysta z konsultacji online ze względu na wygodę i oszczędność czasu. Brak wolnych terminów to zmora większości placówek medycznych. Zdalne konsultacje lekarskie, choć w części przypadków pozwalają rozwiązać ten problem.

Czemu zawdzięczamy popularyzację recepty online?

W myśl powiedzenia „potrzeba matką wynalazku” nie inaczej było i tym razem. Stworzenie e-recepty online miało być ułatwieniem dla wszystkich stron: lekarzy, pacjentów oraz aptekarzy. Elektroniczna wersja oszczędza czas, pozwala uniknąć ewentualnych problemów z odczytaniem recepty w aptece lub co również mogło się zdarzyć chroni przed jej zgubieniem.

Elektroniczna recepta dała początek zmianom w dostępie do lekarza

Nie ulega wątpliwości, że tzw. telemedycyna jest przyszłością leczenia. Technologia, która rozwinęła się na przestrzeni ostatnich 30 lat daje zarówno pacjentom jak i lekarzom nieporównywalnie większe możliwości leczenia na odległość niż było to możliwe wcześniej.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%