Zamknij

Recepta online – rewolucja w dostępie do leków

21:47, 12.03.2023 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 16:47, 13.03.2023
Skomentuj materiały partnera materiały partnera

Pomimo że usługa o nazwie recepta online jest powszechnie dostępna od trzech lat, wciąż budzi duże zainteresowanie. W poniższym tekście postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania, które pojawiają się wokół tego tematu.

Czym jest recepta online?

W największym uproszczeniu jest to elektroniczny zapis tradycyjnej recepty, który trafia do ogólnopolskiego systemu Ministerstwa Zdrowia. Dostęp do niego mają z kolei praktycznie wszystkie apteki dzięki czemu realizacja recepty online jest możliwa natychmiast po jej wystawieniu w dowolnej aptece. E recepta online zawiera ważne z punktu widzenia leczenia informacje. Nazwę oraz ilość opakowań leku do wykupienia. Dawkowanie oraz termin ważności recepty. Szczególnie ta ostatnia informacja ma znaczenie. Recepta online w większości przypadków ważna jest tylko 30 dni. Bywa jednak, że może być ona ważna jedynie 7 lub aż 365 dni. Wszystko zależy od leków. Np. na wykupienie antybiotyków mamy tylko 7 dni, a preparaty immunologiczne możemy wykupić 120 dni od dnia wystawienia. Pamiętajmy również, że przepisane leki w ramach jednej e recepty możemy wykupić tylko w jednej aptece.

W jaki sposób można zrealizować receptę?

Jedyne czego potrzebujemy to czterocyfrowy kod recepty, który otrzymujemy w formie wiadomości SMS na telefon. Mając kod udajemy się do najbliższej apteki, podajemy go oraz numer PESEL (w celu identyfikacji).

Jak otrzymać receptę online?

Do otrzymania recepty niezbędna jest z reguły konsultacja lekarska lub jeśli leczymy się od lat i przyjmujemy dany lek regularnie, może być ona wystawiona na bazie zgromadzonej wcześniej dokumentacji medycznej.
Ceny recepty online waha się od 0 zł (na NFZ) do ok. 50-70 zł, jeśli chcemy skorzystać z niej prywatnie.

Do czego służy internetowe konto pacjenta?

Konto pacjenta to nic innego jak nasze centrum zarządzania dokumentacją medyczną, terminami wizyt. To tutaj zbierane są informacje o przyjmowanych lekach, dawkach. Tutaj gromadzone są również nasze e-recepty.
Co potrzeba by lekarz mógł wystawić receptę online? Przede wszystkim musimy posiadać swoje
internetowe konta pacjenta. Do jego założenia będą niezbędne podstawowe dane o naszym stanie zdrowia, które wpisujemy do formularza medycznego. Po pozytywnej weryfikacji kwestionariusza możemy skorzystać z konsultacji lekarskiej mając do wyboru wizytę tradycyjną lub online. Coraz więcej pacjentów korzysta z konsultacji online ze względu na wygodę i oszczędność czasu. Brak wolnych terminów to zmora większości placówek medycznych. Zdalne konsultacje lekarskie, choć w części przypadków pozwalają rozwiązać ten problem.

Czemu zawdzięczamy popularyzację recepty online?

W myśl powiedzenia „potrzeba matką wynalazku” nie inaczej było i tym razem. Stworzenie e-recepty online miało być ułatwieniem dla wszystkich stron: lekarzy, pacjentów oraz aptekarzy. Elektroniczna wersja oszczędza czas, pozwala uniknąć ewentualnych problemów z odczytaniem recepty w aptece lub co również mogło się zdarzyć chroni przed jej zgubieniem.

Elektroniczna recepta dała początek zmianom w dostępie do lekarza

Nie ulega wątpliwości, że tzw. telemedycyna jest przyszłością leczenia. Technologia, która rozwinęła się na przestrzeni ostatnich 30 lat daje zarówno pacjentom jak i lekarzom nieporównywalnie większe możliwości leczenia na odległość niż było to możliwe wcześniej.

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%