Piękny, zielony trawnik przez cały rok to chyba marzenie każdego, kto ma ogród. Niestety, zima może być bezlitosna dla trawników; silne wiatry, lód i śnieg mogą siać spustoszenie na naszych trawnikach, często uszkadzając je nie do naprawienia. W tym artykule opowiemy o 6 krokach, które możesz zastosować, aby przywrócić swój trawnik do życia po minięciu zimy.
Po pierwsze usuń martwą trawę, która pozostała po pierwszej wiosennej odwilży. Podczas zimy w glebie twarzy się filc: zbita masa liści i resztek organicznych, która utrudnia przepływ tlenu i składników odżywczych. Z drugiej strony, na skutek nacisku stóp i innych elementów, gleba ulega zagęszczeniu, co również prowadzi do jej zaduszenia.
Dlatego przeprowadza się wertykulację, która polega na pionowym przycinaniu darni w celu rozbicia tego filcu, za pomocą grabi lub wertykulatora. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: https://zukovia.pl/
Napowietrzaj swój trawnik, aby tlen mógł dotrzeć do korzeni. Pozwoli to trawnikowi odzyskać siły. Aeracja polega na wykopaniu otworów w powierzchni gleby. Można użyć wideł lub specjalnej maszyny, jeśli powierzchnia jest duża. Dla uzupełnienia nakłada się następnie warstwę piasku kwarcowego i mulczu.
Można dosiać cały trawnik lub tylko uszkodzone miejsca: w obu przypadkach dosiewanie jest bardzo zalecane o tej porze roku.
Przed wysiewem nasion należy skosić, spulchnić i wyrównać teren. Podsiew należy wykonać metodą rozrzucania (ręcznie) lub za pomocą rozsiewacza nawozów i zawsze w sposób jednolity (wskazane jest wymieszanie nasion z niewielką ilością piasku). Po tej operacji należy przejechać teren walcem, aby osadzić glebę i na koniec podlać trawnik (regularnie w ciągu kolejnych dziesięciu dni, zawsze utrzymując wilgotną glebę).
Należy nawozić trawnik, ponieważ azot pozwala uzyskać zdrowy, zielony kolor trawy. Nawożenie dostarcza składników odżywczych niezbędnych do utrzymania zdrowego wyglądu trawnika. Jest to zasadnicza część pielęgnacji trawnika, dlatego nawożenie powinno być wykonywane zawsze wczesną jesienią i wiosną. Wszelkie niezbędne środki i nawozy do trawnika uznanych producentów jak np. Polifoska znajdziesz w wyspecjalizowanych sklepach ogrodniczych (np. w składzie budowlanym Żukovia - https://zukovia.pl/)
Wczesna wiosna to dobry czas na sprawdzenie, czy w trawniku nie ma chwastów. Jeśli jeszcze nie pojawiły się chwasty, można zastosować herbicyd przedwschodowy, aby im zapobiec. Jeśli się pojawiły, a jest ich niewiele, spróbuj je wyrwać ręcznie (jeśli nie, konieczny może być herbicyd).
Co do mchu: warunki zimowe, takie jak chłód i deszcz oraz inne czynniki, takie jak nieodpowiednie nawożenie czy obecność łysych plam na trawniku, sprzyjają pojawieniu się tego elementu. Aby go zwalczyć, należy połączyć prawidłową pielęgnację ogrodu z zastosowaniem środków chemicznych, które mogą spowodować jego obumarcie.
Czasami uratowanie trawy, która obumarła podczas zimy może być niemożliwe, zwłaszcza jeśli trawnik nie był przez lata dobrze pielęgnowany, trawa została zniszczona przez wiele zim, a gleba jest praktycznie zrujnowana. W takim przypadku mogły nagromadzić się warstwy suchej trawy. W takim przypadku może być konieczne zatrudnienie ogrodnika, który usunie obumarła trawę i ponownie zasieje trawnik, który będzie odpowiedni na wszystkie rodzaje pogody.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu esopot.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz