Zamknij

Dlaczego ręczniki po praniu są szorstkie?

art. sponsorowany + 13:20, 07.03.2023 Aktualizacja: 13:20, 07.03.2023

Po odprężającej kąpieli lub prysznicu wielu z nas lubi otulać się miękkim, pachnącym ręcznikiem. Często jednak stan i wygląd naszych domowych ręczników pozostawia wiele do życzenia. Są one szorstkie, sztywne i często niezbyt chłonne. Jeśli zastanawiasz się na tym, co robisz źle i dlaczego ręczniki po praniu są szorstkie, koniecznie powinieneś przeczytać ten tekst.

Pierwsze pranie ręczników

Po przyniesieniu ręczników ze sklepu, należy je uprać przed pierwszym użyciem. To ważne ze względu na to, że nowy, nieprany ręcznik nie będzie dobrze chłonął wilgoci z naszej skóry. Poza tym pranie pozwala pozbyć się z materiału pozostałości po procesie produkcji i barwienia oraz wszelkich zabrudzeń czy kurzu, na które narażone są ręczniki leżące na sklepowych półkach.

Zaleca się namoczenie ręczników w chłodnej wodzie z dodatkiem niewielkiej ilości octu na co najmniej kilkanaście godzin przed pierwszym praniem. Takie moczenie pozwala pozbyć się wszelkich chemikaliów obecnych w materiale oraz otwiera bawełniane włókna ręcznika, dzięki czemu sporo zyskują na chłonności. Ocet obecny w wodzie służy utrzymaniu żywego koloru materiału.

Jak prać nowe ręczniki? Po uprzednim wymoczeniu można uprać je razem z resztą ręczników, stosując się do tego, co zaleca producent na metce czy opakowaniu. Jeśli nie posiadasz żadnych instrukcji prania, stosuj się do ogólnych zasad, o których piszemy poniżej. Warto wiedzieć także, że czasem przy pierwszych kilku praniach ręczniki mogą pylić, czyli gubić drobne włókna. Później problem ten znika.

Jak prać ręczniki?

Ręczniki powinno prać się osobno, nie łączyć z resztą ubrań czy bielizną. Pozwoli to zachować na dłużej ich miękkość, bo włókna nie będą się zbytnio zbijać, jak to się dzieje przy praniu z innymi typami tekstyliów. Lepiej nie prać razem kolorowych i jasnych ręczników. Białe mogą poszarzeć albo zabarwić się po praniu z ręcznikami w ciemniejszych kolorach. Dobrym sposobem na uniknięcie problemu segregacji jest zakup wszystkich ręczników w podobnej kolorystyce.

Nie należy także przepełniać pralki, a raczej załadowywać ją do 3/4 pojemności. Dzięki temu ręczniki będą miały nieco miejsca, aby swobodnie się obracać wewnątrz bębna. Woda wraz ze środkiem piorącym lepiej wniknie w materiał, po czym zostanie skuteczniej wypłukana.

Warto też wiedzieć, żeby przy praniu tego typu tekstyliów w ogóle nie używać płynów zmiękczających. Sprawiają one, że ręczniki słabiej chłoną wodę. Zamiast płynu do płukania można użyć octu - jedna jego szklanka dolana do przegródki na zmiękczacz pozwoli zachować pożądaną miękkość materiału. Zrezygnuj też z odplamiaczy i wybielaczy, które osłabiają włókna i czynią ręczniki bardziej podatnymi na uszkodzenia.

Do prania ręczników najlepiej sprawdzają się płyny lub żele piorące, bo dobrze rozpuszczają się w wodzie i dobrze wypłukują się z tkanin. Proszki zaś mogą sprawiać, że ręczniki będą bardziej szorstkie. Pamiętaj też, aby nie przesadzać z ilością stosowanego detergentu i dobierać go w zależności od kolorystyki ręczników - inny do białych i inny do kolorowych. Przy praniu białych oraz jasnych ręczników można dosypać do środka piorącego kilka łyżek sody, co spotęguje efekt rozjaśnienia.

W jakiej temperaturze i na jakim programie prać ręczniki?

W pierwszej kolejności powinieneś zobaczyć, jakie są zalecenia dotyczące prania na metce. Temperatura prania zależna jest od rodzaju materiału, z którego wykonany jest ręcznik. Zazwyczaj w domach mamy do czynienia z ręcznikami frotte utkanymi z różnych rodzajów przędzy - bawełnianej, bambusowej, z bawełny egipskiej lub z ręcznikami sportowymi z mikrofibry.

Warto pamiętać, że mimo iż wysoka temperatura świetnie zabija wszelkie bakterie czy grzyby, nie do końca jest sprzymierzeńcem naszych ręczników. Pranie ręczników najlepiej robić w możliwie niskiej temperaturze, jedynie w razie wyraźnej potrzeby uciekając się do ich odkażania w 60° lub wygotowywania w 90° Celsjusza. Gorąca woda przyczynia się do niszczenia materiału i utraty koloru oraz tak pożądanej przecież puszystości. W wielu przypadkach temperatura 40° Celsjusza będzie optymalna do ich codziennego prania.

Do prania ręczników dobrze nadaje się program do prania delikatnego lub do bawełny.

Jak prać ręczniki żeby nie śmierdziały?

Jeżeli Twoje ręczniki brzydko pachną, nawet zaraz po wypraniu, pewnie należy zmienić nieco nawyki związane z ich pielęgnacją.

Ręczniki należy rozwieszać w miarę przewiewnym miejscu, niezbyt blisko siebie, najlepiej tak, żeby miały szansę dobrze wyschnąć. Pierz je dość często - co 3-4 dni, gdyż w ciepłej i wilgotnej łazience szybko namnażają się różnego rodzaju bakterie i grzyby, czemu właśnie towarzyszy przykry zapach. Pamiętaj też, że ręczniki do rąk powinny być zmieniane częściej niż te używane do osuszania ciała. Ręce myjemy zazwyczaj kilka do kilkunastu razy w ciągu dnia, przez co ręczniki te nieustannie mają styczność z wodą i wilgocią.

Aby skutecznie pozbyć się drobnoustrojów z ręczników, można wyprać je w temperaturze 60° stopni z dodatkiem szklanki octu, który skutecznie dezynfekuje i bardzo dobrze radzi sobie z brzydkim zapachem, sam nie pozostawiając po sobie w ogóle octowego aromatu.

Jak prać ręczniki żeby były miękkie?

Aby ręczniki cieszyły Cię swoją miękkością, pierz je osobno w delikatnych płynach lub żelach piorących i nie używaj płynów zmiękczających. Oprócz tego do przegrody na środek do prania warto co jakiś czas dosypać pół szklanki sody oczyszczonej albo szklankę octu - obie te substancje potrafią nadać miękkość nawet już wielokrotnie pranym ręcznikom.

Zakup dobrej jakości ręczników to duży wydatek, dlatego tak ważne, aby odpowiednio o nie dbać, aby jak najdłużej zachowały swoją miękkość, właściwości chłonne i piękny wygląd. Więcej porad dotyczących między innymi tego, na jakim programie prać ręczniki, albo jak je prawidłowo suszyć, znajdziesz na blogu producenta płynów i żeli piorących Milove.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%