Podobnie jak paznokcie u ludzi, pazury u psów rosną przez całe ich życie. Naturalnie powinny się one ścierać o twarde powierzchnie, jednak jak się okazuje same spacery nie wystarczą. Za długie pazury przeszkadzają psom w codziennym funkcjonowaniu, a nawet sprawiają im ból. Jak temu zaradzić? O tym dowiesz się z poniższej treści.
Obcinanie pazurów u psa nie jest tak trudne jak niektórym się wydaje. Możesz zrobić to samodzielnie, jednak potrzebujesz trochę wiedzy i praktyki. Ważne, aby przyzwyczajać swojego psiego przyjaciela do tej czynności już od wczesnego wieku. Już po 10 dniach od przyjścia na świat hodowcy robią to pierwszy raz.
Sama technika to już żaden problem. Aby poprawnie obciąć pazury psu, wystarczy ująć pazur ostrym narzędziem i przyciąć tam, gdzie tworzy się zagięcie. W przypadku psów z białymi pazurami zadanie staje się dużo łatwiejsze, dlatego, że widać u nich cienkie naczynia krwionośne wewnątrz pazura. Wówczas należy obciąć je tak, aby ich nie naruszyć.
Więcej informacji znajdziesz na: blog.piesotto.pl/jak-obciac-pazury-psu/
Jak wiadomo nie wszystko zależy od Ciebie. Możesz zastanawiać się do woli jak obciąć pazury psu i szukać błędów w swojej technice, jednak będzie to na nic jeśli problem będzie leżał w Twoim psie. Wiele z nich najzwyczajniej nie lubi kontaktu z narzędziami i unika go jak może. Do tego nieprzyjemny dźwięk i zapach metalu może okazać się główną przyczyną lęków psa. Na to też jest rada!
Dobrym sposobem jest zajęcie go czymś innym, np. jedzeniem. Być może trochę się nagimnastykujesz, jednak nie zadasz mu tym samym bólu. Pamiętaj też o zachowaniu spokoju – jeśli będziesz emanował zdenerwowaniem spodziewaj się, że przejdzie to również na psa.
Jest wiele rodzajów narzędzi do obcinania pazurów u psa. Jednym z nich są wyprofilowane nożyczki, które najczęściej stosuje się u szczeniaków. Inne to cążki, gilotyny lub specjalne szlifierki i pilniki do ich wygładzania. Ważne, aby narzędzie które wybierzesz było przeznaczone wyłącznie dla psów. Warto zwrócić uwagę na produkty z udogodnieniami, jak np. nożyczki z sygnalizacją świetlną, która ostrzeże nas przed ucięciem strefy, której nie należy ruszać.
Każde z narzędzi powinno być mocno zaostrzone. Tępe egzemplarze mogą rozwarstwić pazury. Najlepiej sprawdzą się przybory stworzone ze stali nierdzewnej.
Jeśli nadal boisz się o swojego psa, który źle znosi obcinanie pazurów, wybierz się z nim do weterynarza. Specjalista poradzi sobie z tym bez problemu, szczególnie dlatego, że w gabinetach weterynaryjnych psy są zestresowane. To niekiedy sprzyja zachowaniu spokoju u zwierząt. Jeśli Twój pies jest zdolny do agresji, wyposaż się w kaganiec i poinformuj o tym lekarza. Wówczas lekarz może zdecydować się on na zastrzyk uspokajający. Warto zaznaczyć, że jeśli spodziewamy się zastrzyku dla psa nie powinniśmy karmić psa przed wizytą. Lepiej przełożyć posiłek na później.
Dla dobrego lekarza weterynarii, obcinanie pazurów u psa to prosty zabieg. W zależności od wielkości psa, długości pazurów i jego zachowania koszt zabiegu będzie inny. Zazwyczaj oscyluje on w okolicach 40-50 zł.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz