Właśnie kupiłeś swoje pierwsze auto terenowe i planujesz zacząć swoją przygodę z off-roadem? Zobacz, o czym powinieneś pamiętać na swojej pierwszej wyprawie oraz jakie akcesoria mogą okazać się niezbędne. Dzięki temu unikniesz często popełnianych błędów przez poczatkujących i będziesz mógł cieszyć się adrenaliną płynąca z jazdy w terenie.
Jaką wyciągarkę samochodową wybrać?
Jednym z podstawowych akcesoriów, w jakie powinno być wyposażone prawdziwe auto terenowe, jest wyciągarka samochodowa. Dzięki niej zyskujemy prawdziwą autonomię w poruszaniu się nawet w najcięższym terenie. W przypadku, kiedy ugrzęźniemy w błocie lub nie możemy pokonać stromego podjazdu z odsieczą przyjdzie nam wyciągarka. Dzięki niej samodzielnie będziemy mogli wyjść nawet z najcięższych opresji i kontynuować naszą terenową wyprawę.
Najbardziej popularnym rodzajem wyciągarki samochodowej jest wyciągarka elektryczna. Jest ona najbardziej uniwersalna, stosunkowo bezawaryjna i łatwa w montażu. Jedną z jej najważniejszych zalet jest zasilanie z akumulatora, dzięki czemu w przypadku wystąpienia poważniejszej awarii silnika lub pompy wspomagania układu kierowniczego nie będziemy pozbawieni możliwości jej użycia. Usterka tego rodzaju pozbawia nas możliwości skorzystania z wyciągarki mechanicznej lub hydraulicznej, gdzie moc do ich funkcjonowania przekazywana jest bezpośrednio z silnika lub pompy wspomagania układu kierowniczego. Oznacza to, że w przypadku braku możliwości odpalenia pojazdu w dwóch wyżej wymienionych rozwiązaniach nie będziemy mogli skorzystać z wyciągarki i uwolnić swój samochód. W przypadku wyciągarki elektrycznej takie ograniczenie nie występuje, wystarczy, że będziemy mieli naładowany akumulator. Dodatkowo wyciągarki hydrauliczne, jak i mechaniczne są bardziej skomplikowane, jeśli chodzi o montaż oraz cięższe w porównaniu do elektrycznych.
Wyciągarka elektryczna – na co zwrócić uwagę, dokonując wyboru
Decydując się na montaż wyciągarki elektrycznej w swoim samochodzie, należy pamiętać, aby była ona dostosowana do masy naszego pojazdu oraz żeby była prawidłowo zamontowana. Zatem jakie są kluczowe elementy dla wyciągarki elektrycznej?
- silnik - to on jest odpowiedzialny za wyciągnięcie naszego pojazdu w przypadku jego unieruchomienia. Pamiętajmy, żeby podczas wyboru modelu wyciągarki elektrycznej sprawdzić, czy w samochodzie posiadamy instalację elektryczną 12 czy 24V;
- bęben – to na niego jest nawijana lina wyciągarki, ważne jest, żeby podczas nawijania liny na bęben nie dochodziło do jej blokowania co może doprowadzić do jej uszkodzenia lub w skrajnych przypadkach do zatarcia silnika;
- rolki lub ślizgi – odpowiedzialne za prawidłowe prowadzenie liny;
- hamulec – dzięki niemu będziemy mogli kontrolować naprężenie liny oraz uniemożliwia on jej niekontrolowane rozwinięcie.
Wszystkie wyżej wymienione akcesoria do wyciągarek elektrycznych są dostępne w sklepie internetowym: https://www.dragonwinch.com/
ABC korzystania z wyciągarki samochodowej
Podczas korzystania z wyciągarki samochodowej należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Do najważniejszych z nich należą:
- Zachowanie bezpiecznej odległości od pracującej wyciągarki. Podczas wyciągania pojazdu należy zachować bezpieczną odległość od liny, gdyż w przypadku nagłego pęknięcia naprężonej od ciężaru pojazdu liny możemy zostać okaleczeni. Za bezpieczną odległość podczas pracy urządzenia uznaje się dystans nie mniejszy niż 1,5 x długość liny. Pamiętajmy również o nieprzechodzeniu nad napiętą liną ani na stawaniu na niej.
- Pilnuj prawidłowego nawijania liny na bęben. Zawsze zwracaj uwagę, żeby lina na bęben była nawijana pod kątem prostym. Pozwoli to nie tylko zachować dłużej linę w dobrej kondycji, ale również zapewni, że wyciągarka nie będzie pracowała z nadmiernym obciążeniem. Jeżeli już występuje konieczność nawijania liny pod kątem, to trzeba zwrócić szczególną uwagę, żeby nie była ona nawijana tylko w jednym miejscu na bębnie. Nie wolno również dopuszczać do całkowitego rozwinięcia liny z bębna, minimalna ilość liny, jaka powinna pozostać na bębnie, to 5 zwojów.
- Nie przeciążaj silnika. Jeżeli zauważysz, że silnik wyciągarki jest gorący albo podczas pracy nagle się zatrzymał, wyłącz wyciągarkę. W przeciwnym razie może dojść do jej trwałego uszkodzenia. Kupując wyciągarkę, zwróć uwagę, czy jej maksymalna siła uciągu jest adekwatna do masy twojego pojazdu.
- Dbaj o kondycję kabla i pilota od wyciągarki. Podczas pracy z wyciągarką zwracaj szczególną uwagą na to, żeby izolacja kabla od pilota wyciągarki nie była przetarta. Dzięki temu unikniesz porażenia prądem. Podczas pracy z wyciągarką unikaj tarcia przewodu o ostre krawędzie, a także zwracaj uwagę żeby zarówno pilot, jak i sam przewód nie miał kontaktu z substancjami żrącymi oraz nie był narażony na działanie wysokiej temperatury.
- Pamiętaj o odpowiednim ubiorze. Podczas pracy z wyciągarką nie zakładaj luźnych ubrań czy biżuterii, które mogą zostać wciągnięte w ruchome jej części, dzięki temu unikasz ryzyka związanego z trwałym uszkodzeniem ciała. Nie zapomnij również o założeniu rękawic, nigdy nie łap liny gołymi rękami.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz