Zamknij

Wypłata pieniędzy z bankomatu po śmierci właściciela konta

artykuł sponsorowany + 11:21, 13.07.2022 Aktualizacja: 11:21, 13.07.2022

W skład spadku po zmarłej osobie wchodzi jej cały majątek. Zaliczamy do niego przede wszystkim nieruchomości i ruchomości, ale też środki pieniężne zgromadzone na koncie osobistym. Te ostatnie jednak mogą stać się własnością spadkobierców nie od razu po śmierci właściciela konta, tylko dopiero po spełnieniu odpowiednich formalności. Z drugiej strony nierzadko dochodzi też do sytuacji, gdy bliscy osoby zmarłej wypłacają samowolnie pieniądze z bankomatu, posługując się kartą zmarłego. Niestety czyn taki stanowi właściwie przestępstwo – i to niezależnie od pobudek. Warto więc myśleć racjonalnie i dostosować się do procedur, by uniknąć niemiłych konsekwencji własnych czynów.

Wypłata pieniędzy przez bank

Oczywiście spadkobiercom należą się pieniądze osoby, która zmarła. Należy jednak przedstawić odpowiednie dokumenty, by bank wypłacił nam należne środki. W zależności od sytuacji otrzymamy:

  • zwrot kosztów pogrzebu – jeśli jesteśmy osobą, która faktycznie te koszty poniosła, mamy na to rachunki dokumentujące wydatki oraz posiadamy akt zgonu właściciela rachunku,
  • pieniądze wypłacone w ramach dyspozycji na wypadek śmierci dokonanej przez zmarłego właściciela rachunku,
  • pieniądze wypłacone z ZUS-u po śmierci posiadacza rachunku,
  • środki pieniężne należne nam zgodnie z dziedziczeniem – po spełnieniu odpowiednich formalności.

Zobacz też: Wypłata pieniędzy z konta po śmierci właściciela

W ostatnim przypadku, jeśli nie ma dyspozycji na wypadek śmierci, musimy nastawić się na załatwienie wielu formalności. Dochodzi bowiem do dziedziczenia na zasadach ogólnych (niezależnie też od tego, czy środki są w złotówkach, czy w obcej walucie). Żeby móc je otrzymać, musimy posiadać odpowiedni dokument uprawniający nas do spadkobrania. Jest to odpis prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo też wypis aktu poświadczenia dziedziczenia sporządzony przez notariusza.Często także do dziedziczenia dochodzi więcej niż jeden spadkobierca. W takiej sytuacji dodatkowo musimy przedstawić postanowienie sądu o dziale spadku lub też pisemne, koniecznie zgodne oświadczenie spadkobierców o podziale środków zgromadzonych na rachunku. Gdy zgromadzimy konieczne dokumenty, wówczas bank na nasz wniosek wypłaci odpowiednie sumy z rachunku osoby zmarłej. Wcześniej niestety nie będziemy mogli skorzystać z tych środków.

Przywłaszczenie pieniędzy z konta

Inny sposób „zdobycia” pieniędzy z konta osoby zmarłej to wypłata środków z bankomatu. W tym celu dana osoba musi użyć karty bankowej należącej do zmarłego. Wykonanie tych czynności stanowi niestety przestępstwo. Nie mamy prawa korzystać bowiem z pieniędzy innej osoby aż do czasu posiadania dokumentów poświadczających, że należą nam się te środki. Wypłacenie jakiejś kwoty z konta zmarłego niezależnie od intencji jest bowiem karalne. I niestety nawet jeśli bronimy się niewiedzą czy wolą przeznaczenia pieniędzy na koszty związane z pochówkiem i pogrzebem, to musimy liczyć się z konsekwencjami.Najczęściej dochodzi do wypłaty emerytury osoby zmarłej. Środki te ZUS przekazuje bowiem aż do momentu, gdy dowie się o śmierci danej osoby. Jeśli wcześniej wypłacimy pieniądze, dopuszczamy się przestępstwa. W takiej sytuacji ZUS zawiadomi policję. Nawet mimo zwrotu środków i tak możemy otrzymać wyrok i np. karę grzywny. By zminimalizować konsekwencje swoich nieprzemyślanych czynów, warto wnosić o warunkowe umorzenie postępowania na okres próby.

Źródło: ePorady24.pl

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%