Zamknij

Glony w akwarium – jak się ich pozbyć?

. + 15:45, 28.03.2022 Aktualizacja: 15:47, 28.03.2022
Skomentuj

Glony to nieodzowna część każdego akwarium. Są zmorą niedoświadczonych akwarystów i niejednokrotnie sprawiają, że przygoda z akwarystyką kończy się właśnie z powodu ich nadmiernego wzrostu. Dzieje się tak dlatego, że akwarium jest niewłaściwie przygotowane. Jakie są sposoby na walkę z glonami?

Czym są glony?

Glony są powszechne, ich występowanie obejmuję całą planetę ziemię i jest całkowicie normalnym zjawiskiem. Są częścią obiegu energii i łańcuchów pokarmowych. Istnieją w każdym środowisku jakie znamy. Glony występują nie tylko w akwariach ale i w niemal każdym ekosystemie wodnym jak rzeki, jeziora, morza i oceany. Występują nawet na lądzie.

Rodzaje glonów w akwarium

Najpopularniejsze grupy glonów żyjące w akwariach to: glony czerwone, zielone, niebieskie, czarne i okrzemki. W każdej z tych grup wyróżnia się wiele rodzajów roślin o odmiennych wymaganiach i specyfice wzrostu.

  • Krasnorosty w akwarium – popularne, bardzo barwne glony w odcieniach czerwieni, zieleni i niebieskiego. Do wody dostają się wraz z innymi roślinami. Osiadają na liściach, dekoracjach akwarium, szybie, a także przy wylocie filtra. Bardzo szybko się rozmnażają, powodując obumieranie roślin.

  • Zielenice – to najpopularniejsze rośliny w akwarium. Mają postać kropek lub równomiernych nalotów osiadających na szybie albo na liściach innych roślin. W zależności od odmiany w dotyku są bardzo twarde albo miękkie i delikatne jak pył. Powstają na skutek zbyt silnego sztucznego oświetlenia lub nadmiaru promieni słonecznych docierających do akwarium. Ich zakwit prowadzi do drastycznego zmniejszenia zawartości tlenu w wodzie.

  • Okrzemki – grupa glonów o średnim stopniu występowania. Mają postać brązowego osadu i są miękkie w dotyku. Pył można łatwo usunąć, gdyż okrzemki nie przywierają bardzo do powierzchni.

  • Glony nitkowate – charakterystyczne glony występujące pod postacią nitek, które w zależności od odmiany mogą liczyć od kilku do nawet kilkunastu centymetrów. W dotyku przypominają włosy. Rosną w głębi wody, pomiędzy roślinami. Mogą występować pojedynczo lub tworzyć puszyste kłęby.

Jak powstają glony?

Wzrost roślin oraz glonów w akwariach jest związany z przeprowadzaniem fotosyntezy, czyli procesu, który pozwala organizmom roślinnym na wytworzenie energii niezbędnej do wzrostu. Uzyskują ją ze światła, dwutlenku węgla i wody. Jedną z najczęstszych przyczyn nadmiernego rozrostu glonów w akwarium jest właśnie ich nieświadome dokarmianie. Ważna jest nie tylko ilość, ale także proporcje między poszczególnymi składnikami. W sytuacji zaburzenia równowagi roślina nie będzie mogła pobierać substancji odżywczych z wody i zostaną one wykorzystane przez mniej wymagające glony. Najczęstszą przyczyną występowania glonów są zaburzenia w stosunku azotu do fosforu.

Metody na walkę z glonami

Glony stanowią nieodłączną część biologii naszych zbiorników, jedną z metod kontroli ich populacji jest posiadanie takich gatunków ryb, które będą się nimi żywić. Ślimak Filopaludina sp. Military helmet jest bardzo skuteczny w zwalczaniu wszystkich rodzajów glonów z szyb i kamieni. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów zwalczających glony w akwarium. Jeśli przeprowadzając testy akwarystyczne, zauważymy nadmiar fosforanów, należy wybrać preparat, który usunie ich nadmiar ze zbiornika. Jeśli wykryjemy niedobór związków azotowych, wybieramy nawóz, który zwiększy ich ilość. Do wyboru mamy też specjalistyczne preparaty, które działają kompleksowo – zawierające algicydy lub carbo w płynie oraz takie, które przeznaczone są do zwalczania konkretnych gatunków np. zielenic lub sinic.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%