Okres poprzedzający zimę to bardzo intensywny czas dla każdego właściciela jachtu. Zadaniem właściciela jest przygotowanie jednostki do zimowania w ten sposób, aby bezpiecznie przetrwała nawet najsilniejsze mrozy i była przygotowana do ponownego użytkowania już w sezonie wiosennym. W tym tekście pokażemy, jak odpowiednio przygotować jacht do zimy, żeby nic Cię nie zaskoczyło. Zapraszamy do lektury.
Przygotowanie jachtu do zimowania polega między innymi na zabraniu z jego pokładu wszystkich niepotrzebnych rzeczy. Zasada żeglarska mówi o tym, że i mniej przedmiotów pozostawionych na zimę na jachcie, tym lepiej. Przede wszystkim należy opróżnić jednostkę z wszystkich rzeczy, które nie są wystarczająco odporne na duże różnice temperatur, działanie wilgoci oraz wysokiego mrozu. W związku z tym w pierwszej kolejności zabiera się z jachtu sprzęt elektryczny, jedzenie, ubrania i śpiwory, kamizelki ratunkowe i sztormiaki, materace, a także żagle i liny. Ponadto zaleca się zabranie takich rzeczy jak książki i mapy oraz innych przedmiotów, które nie muszą znajdować się na jachcie podczas zimy.
Właściciele jednostek pływających powinni również zadbać o usunięcie z instalacji płynów oraz zabranie płynów, które znajdują się na jachcie poza instalacją. One najbardziej narażone są na działanie mrozu i zamarznięcie, co może doprowadzić do uszkodzenia instalacji. W zbiorniku paliwa warto jednak je pozostawić, dzięki czemu nie zostawicie w nim przestrzeni na kondensację. Usunięcie pozostałości jedzenia lub zamkniętych zapasów z jachtu sprawi, że zminimalizujesz w ten sposób ryzyko dostania się na pokład zwierząt, które będą poszukiwały pożywienia. Tak przygotowany jacht można wyslipować. O ile małe przedmioty powinno się usunąć jeszcze w momencie, gdy jednostka stoi na wodzie, o tyle większe akcesoria można zabrać z jachtu, gdy znajdzie się on już na lądzie.
Jacht powinien być slipowany na dedykowanych kobyłkach, które będą bezpieczne dla jego poszycia. We własnym zakresie kobyłki można przygotować z wykorzystaniem opon i dywanów. Po wyciągnięciu z wody należy dokładnie umyć jacht (tutaj przydatna chemia jachtowa: https://www.maristo.pl/pl/c/Preparaty-czyszczace/145).
. Jest to bardzo ważne, ponieważ glony będą jeszcze wilgotne i dużo łatwiej będzie je oczyścić. Jeżeli brud zaschnie, to umycie poszycia będzie zdecydowanie bardziej pracochłonne. Gdy jacht wyschnie, niezbędnym zadaniem jest zabezpieczenie jego poszycia specjalnymi preparatami, które zminimalizują ryzyko powstawania pleśni.
W wyslipowanym jachcie powinno się zostawić otwarte szafki i drzwiczki oraz inne przegrody. Im więcej otwartych przestrzeni w jachcie na lądzie, tym lepsza cyrkulacja powietrza w jego wnętrzu. Pamiętaj także o tym, aby odkręcić korki spustowe, a następnie dokładnie umyć jacht od wewnątrz, w tym ze szczególną uwagą kingston oraz zbiorniki WC i wody pitnej. Tak przygotowany jacht można przykryć i pozostawić bezpiecznie na zimę.
Jednostki pływające na zimę należy przykrywać plandeką ochronną do jachtów w taki sposób, aby umożliwić swobodny przepływ powietrza pod jej powierzchnią. Dużym ułatwieniem będzie wykorzystanie masztu oraz dodatkowych desek lub listew jako podpór dla plandeki, dzięki czemu między pokładem jachtu i materiałem pozostanie niezbędna poduszka powietrza. W ten sposób zmniejszy się ryzyko pojawienia się pleśni, grzybów oraz innych bakterii na jednostce. Po dokładnym zabezpieczeniu jachtu plandeką należy ją przewiązać mocną liną i przewlec pod kadłubem, dzięki czemu zabezpieczenie przetrwa nawet silny wiatr. Optymalnym rozwiązaniem jest otwarcie plandeki od strony dziobu i rufy, aby zapewnić pod nią przepływ powietrza.
Z perspektywy właściciela jachtu bardzo ważne jest zabezpieczenie silnika na zimę. Odpowiednia pielęgnacja pozwoli na zadbanie o ten element jachtu oraz pozwoli na uniknięcie kosztownych napraw i ewentualnych awarii. Jeżeli silnik posiada zamknięty obieg chłodzenia, to należy dodać do niego środek przeciw zamarzaniu. W silnikach o obiegu chłodzenia otwartym należy przepłukać obieg wodą słodką, a następnie dokładnie spuścić pozostałości wody z silnika. Pozwoli to na zabezpieczenie go przed korozją.
Odpowiednie zabezpieczenie jachtu to zadanie, którego nie warto bagatelizować. Jeżeli odpowiednio zadbasz o swoją jednostkę, to będziesz miał większy spokój w trakcie sezonu zimowego i unikniesz potencjalnych kosztów napraw jachtu. Warto zastosować się do wskazanych przez nas porad, a w razie potrzeby skorzystać z możliwości kontaktu z doświadczonymi ekspertami w zakresie żeglarstwa i dbałości o jednostki pływające.
Źródło: Maristo.pl
undefined
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu esopot.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz