Decyzja zapadła – przenosisz swój trening aerial silks do domu. Miejsce już wybrane, pierwsze przygotowania poczynione, ale pora na najważniejsze: wybór szarfy. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Wyjaśniamy, jakie parametry są najważniejsze.
W przypadku wielu dyscyplin dobór akcesoriów sportowych zależy przede wszystkim od doświadczenia sportowca, a niekiedy również od jego wieku. Dobra wiadomość jest zatem taka, że aerial silks wyłamuje się z tych schematów. Wybierając swoją chustę, nie musisz zwracać uwagi na to, na jakim poziomie jesteś oraz ile masz lat. Czynniki te nie mają żadnego znaczenia. Nawet szarfa akrobatyczna dla dzieci technicznie nie jest tylko dla dzieci. Z powodzeniem mogą korzystać z niej dorośli, przy założeniu, że jest to produkt profesjonalny, przebadany wg konkretnych norm.
Każda szarfa gimnastyczna musi być dobrana do wysokości pomieszczenia, w którym ma zawisnąć. To niezwykle ważne, bo wpływa na wybór długości materiału i w związku z tym na komfort oraz bezpieczeństwo ćwiczeń. Kierowanie się tym czynnikiem należy więc uznać za podstawę – dopiero potem można skupić się na kolejnych etapach poszukiwań.
Jak obliczyć idealną długość szarfy? Należy skorzystać z uniwersalnego wzoru: 2 x wysokość pomieszczenia + 1 m (długość materiału, która powinna pozostać na podłodze) = minimalna długość szarfy. Z czasem być może zauważysz, że preferujesz ćwiczenia na dłuższym lub krótszym materiale, ale długość wynikająca z tego wzoru powinna być punktem wyjścia.
Wybierając szarfę akrobatyczną, warto zwrócić uwagę także na gramaturę, czyli grubość materiału, oraz rozciągliwość. Należy jednak podkreślić, że w tym przypadku intuicja może zwodzić. Wbrew pozorom to nie najgrubszy i najbardziej ciągliwy materiał będzie najlepszym wyborem. Polecane są gramatury mniejsze i stosunkowo niska rozciągliwość (ok. 10%).
Mniejsza gramatura umożliwia łatwiejsze złapanie szarfy, czyli zapewnia lepszy chwyt. W przypadku osób o drobnych dłoniach, np. dzieci lub kobiet, jest to niezwykle istotne. Natomiast jeśli chodzi o rozciągliwość, to mniejsza zapobiega “ciągnięciu” się szarfy przed wejściem na nią. Innymi słowy, jeśli szarfa jest mało ciągliwa, nie trzeba jej dodatkowo naciągać, żeby ustabilizować pozycję i nie znajdować się za nisko – kontrola nad materiałem jest dzięki temu większa.
Wybierając profesjonalny produkt, raczej nie musisz przejmować się bezpieczeństwem korzystania. Dobre, przeznaczone do aerial silks szarfy są bowiem przebadane wg normy, która określa wytrzymałość materiału, a to jest gwarancją bezpieczeństwa. Norma, którą warto mieć na uwadze to PN-EN ISO 13934.
Warto również podkreślić, że przy produktach do akrobatyki powietrznej stosuje się współczynnik bezpieczeństwa 1:12. Oznacza to, że udźwig statyczny szarfy powinien wynosić min. dwunastokrotność wagi osoby, która korzysta z materiału. Ponadto, bezpieczeństwo na co dzień zwiększa również materac gimnastyczny – to niezbędny sprzęt, o którym nie można zapomnieć.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu esopot.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz