Zastanawiasz się, czym różni się upoważnienie od pełnomocnictwa? Które rozwiązanie warto wybrać? Odpowiedzi znajdziesz w niniejszym artykule, zapraszamy!
Zarówno upoważnienie, jak i pełnomocnictwo pozwalają na dokonywanie przez osoby trzecie pewnych czynności w naszym imieniu. Jednakże w pierwszym przypadku te czynności są mocno ograniczone w przeciwieństwie do tego, co daje pełnomocnictwo. Czym różni się upoważnienie od pełnomocnictwa? I która opcja jest lepsza?
Wszystko zależy od tego, czego potrzebujemy. Upoważnienie to nic innego jak dokument, który umożliwia na wykonanie tylko jednej, prostej czynności w imieniu danego mocodawcy. Do tych czynności zalicza się na przykład odebranie listu bądź paczki z poczty lub złożenie czy również odebranie ważnych dokumentów z urzędu. Pełnomocnictwo natomiast sprawia, że osoba trzecia – na przykład prawnik, radca prawny, adwokat - może w naszym imieniu wyrażać wolę mocodawcy. Ta druga opcja ma także większy „gatunkowy ciężar”. Dodatkowe informacje na temat tego, który dokument upoważnienia wybrać w konkretnym przypadku znajdziesz w artykule http://madrzepozyczaj.pl/upowaznienie-a-pelnomocnictwo-poznaj-roznice/. Zanim nastąpi udzielenie pełnomocnictwa, warto się z tym zapoznać. Ułatwi to proces złożenia dokumentów w sprawach cywilnych oraz pomoże uniknąć poważnych błędów. Na stronie znajdziesz porady, dzięki którym bez problemu przygotujesz dokument pełnomocnictwa ogólnego, a także dowiesz się, co dokładnie powinien zawierać dokument pełnomocnictwa.
Polskie prawo wyróżnia trzy rodzaje pełnomocnictwa. Najpopularniejsze jest pełnomocnictwo ogólne, które pozwala pełnomocnikowi podejmować między innymi czynności prawne w naszym imieniu. Pełnomocnictwo rodzajowe umożliwia wykonywanie określonych czynności w imieniu mocodawcy, natomiast trzeci typ – pełnomocnictwo szczególne – uprawnia do wykonywania konkretnej prawnej czynności, na przykład podpisania umowy. Poniżej znajdziesz informacje na temat tego, czy potrzebujesz takiego dokumentu formie aktu notarialnego.
Przygotowując pełnomocnictwo, na dokumencie należy zamieścić datę i miejsce jego sporządzenia, oznaczenie mocodawcy wraz z danymi osobowymi oraz oznaczenie pełnomocnika wraz z danymi osobowymi. Ważne jest oczywiście wskazanie zakresu umocowania, to znaczy konkretnej czynności prawnej oraz podpis mocodawcy. W przypadku danych osobowych podaje się imię, nazwisko, adres, numer PESEL, serię oraz numer dowodu osobistego. Standardowe pełnomocnictwo może zawierać także informacje na temat jego odwołalności czy zakazu powoływania kolejnych pełnomocnictw.
Dokument upoważniający wygląda z reguły podobnie. Tu również wpisujemy datę i miejscowość, następnie z lewej strony umieszczamy adres do korespondencji. Na środku tytuł („Upoważnienie”), a w dalszej części dane osoby, która upoważnia i drugiej upoważnianej. Ważne jest, by podać imię, nazwisko, PESEL i numer dowodu osobistego. W upoważnieniu należy także zaznaczyć, w jakim celu udzielamy upoważnienia. Na końcu podpis lub pieczątka, jeśli osobą upoważniającą jest firma. Wydaje się to skomplikowane, ale przy kolejnych ustanawianiu kolejnych pełnomocników łatwiej będzie można dopasować rodzaj zakres pełnomocnictwa do określonej umowy. Oczywiste jest również, że niezależnie czy chodzi o odbieranie wezwań w imieniu swojego mocodawcy z powodu innego miejsca zamieszkania, czy też o specjalnie określone czynności, musi istnieć zaufanie pomiędzy osobą upoważnioną a tą, która decyduje się na wyrażenie woli o daniu jej pełnomocnictwa.
Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj pełnomocnictwa wybierzemy. Pełnomocnictwo rodzajowe pozwala na zawieraniu umów przez osobę trzecią w imieniu mocodawcy. Pełnomocnictwo szczegółowe, związane ze ściśle określoną, jedną czynnością prawną, umożliwia – na przykład – zawieranie umowy sprzedaży. Ogólne natomiast obejmuje tylko i wyłącznie czynności zwykłego zarządu. Na przykład uprawniona osoba zajmująca się daną nieruchomością, będzie mogła dokonywać napraw, ale nie ma możliwości, by ją sprzedać w imieniu mocodawcy.
Podsumowując, pełnomocnictwo ogólne obejmuje takie czynności prawne, jak:
Szczególne pełnomocnictwo natomiast dotyczy tylko i wyłącznie ściśle określonych czynności. W treści takiego pełnomocnictwa należy umieścić dokładne wytyczne. Czasami udzielamy pełnomocnictwa w sposób nieprzemyślany. Takie działania wymagają podejmowania decyzji przemyślanych, więc w razie wątpliwości należy nie tylko sprawdzić, czy udzielono dokładnych danych tj imienia, numeru PESEL i innych rzeczy wymaganych, aby daną czynność pełnomocnik mógł wykonać, ale również sprawdzić odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat wykonywania czynności. Podobnie jest z pożyczaniem pieniędzy. Ważne jest zarówno złożenie wniosku w prawidłowy sposób, co ułatwia serwis madrzepozyczaj.pl, jak i to, aby przeczytać umowę pożyczki. Nie można dokonywać czynności tego typu bez zrozumienia, co tak naprawdę obejmuje umowa.
undefined
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz