Zamknij

Zielono mi, czyli roślinne trendy oczami sopockich kwiaciarni

12:51, 29.04.2021 | Anna Nagel
Skomentuj Fot. FJOŁ, Tajemniczy Ogród
REKLAMA

Jasne wnętrze, wyglądająca z rogu palma i dumnie kwitnąca monstera. Obecnie w trendach mieszkaniowych królują zielone rośliny doniczkowe. Obserwujemy inspiracje, chwalimy się coraz to nowymi okazami w mediach społecznościowych. Które z nich są teraz najpopularniejsze? Jaki kwiat jest dobry na początek? Na te pytania odpowiedzieli reprezentanci sopockich kwiaciarni. 

Niektórzy marzą o domu pełnym roślin, jednak martwią się o „brak ręki” do ich pielęgnacji. Odpowiednia temperatura, nawodnienie i oświetlenie – to aspekty, które skutecznie odstraszają początkujących hodowców. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie kwiaty wymagają naszej stałej uwagi. 

Kwiaciarnia FJOŁ: Rośliny zielone dla początkujących to głównie sukulenty, ponieważ wymagają od nas najmniej zaangażowania i zainteresowania. Podlewa się je raz na dwa lub trzy tygodnie i one wtedy świetnie sobie rosną. Poza tym wszystkie odmiany filodendronu czy sansewie to takie kwiatki, które nie sprawią początkującemu hodowcy problemów.

Tajemniczy Ogród: Dla początkujących na pewno doskonale sprawdzi się skrzydłokwiat, ponieważ jest to roślina, której nie można zalać ani przesuszyć. Nawet jak się przesuszy, to wystarczy włożyć ją na kilka godzin do pojemnika z wodą. Polecamy też sukulenty, których nie trzeba często podlewać. W tym wypadku należy jednak uważać, żeby ich nie zalać. Bardzo dobrą rośliną jest również rypsalis, może on rosnąć w całkowitym zacienieniu, jak i w mocnym słońcu.

Fot. Pixabay

Obecnie szczególną popularnością cieszą się rośliny zielone. Serca wielu hodowców podbiła między innymi monstera, która charakteryzuje się dziurawymi liśćmi. Zdobi wnętrza nie tylko w doniczce, ale także pojawia się na grafikach, obrazach, tapetach, a nawet naczyniach. Początkujących zapewne ucieszy fakt, że monstera nie jest bardzo wymagająca. Jakie rośliny cieszą się największą popularnością w sopockich kwiaciarniach? 

FJOŁ: Na topie są teraz głównie rośliny zielone o różnym pokroju liści. Staramy się dobierać tak asortyment, żeby na wszystkie stanowiska można było sobie taką roślinkę kupić. Bardzo dużą popularnością w dalszym ciągu cieszą się monstery, filodendrony, wszystkie odmiany paproci, palmy oraz rośliny zwisające. 

Tajemniczy Ogród: Obecnie popularne są scindapsusy, sansewierie, monstery czy drzewka szczęścia, czyli krasula. Taką modną, naprawdę topową rośliną jest skrzydłokwiat, ponieważ jest bardzo niewymagający, ale również bluszcze i paprocie. 

Fot. Kwiaciarnia FJOŁ

W kwiaciarniach znajdziemy rośliny w różnych przedziałach cenowych – od małych sukulentów po nawet wieloletnie okazy. Na ich cenę wpływa między innymi wielkość, rzadkość występowania czy czas uprawy. 

FJOŁ: W tej chwili najdroższym okazem jest 50-letni sagowiec, inaczej cycas. Najtańszą opcją są takie malutkie krasulki, to też są sukulenty. Na cenę wpływa oczywiście ich wiek, ponieważ trzeba taką roślinę wcześniej uprawiać, tak jak w przypadku wspomnianego sagowca, 50 lat, żeby móc ją przekazać dalej do sprzedaży. Wpływają na to także odmiany – jeżeli jest jakaś rzadka bądź niepojawiająca się zbyt często w kwiaciarniach, to również wtedy producent winduje na niej dużą cenę – tłumaczy Paweł Biełajczuk. 

Tajemniczy ogród: Posiadamy duże okazy palm, które kosztują około 250 złotych czy kwitnący aloes w cenie 290 złotych. Kwitnie on pięknie na pomarańczowo, rzadko można na niego trafić w kwiaciarniach. Można u nas znaleźć również drzewko pomarańczowe, które kosztuje 240 złotych lub passiflorę w cenie 139 złotych. 

Rośliny są elementem, który potrafi dodać wdzięku i pasuje do każdego wnętrza. Od małych sukulentów po dużą monsterę – każdy wybór będzie prezentował się dobrze. Przed zakupem warto jednak zwrócić uwagę na wymagania rośliny. 

(Anna Nagel)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%