Zamknij

Czym są nawozy DAP? Wyjaśniamy

14:31, 19.11.2024 artykuł partnera Aktualizacja: 14:06, 20.11.2024
Skomentuj materiały partenra materiały partenra

Istnieje wiele rodzajów nawozów stosowanych w rolnictwie – zarówno jedno-, jak i wieloskładnikowych. Na szczególną uwagę zasługują nawozy DAP, które od lat robią furorę na rynku produktów nawożących, ciesząc się doskonałą opinią wśród rolników z uwagi na efektywność, korzystną cenę oraz łatwość stosowania. Czym właściwie są nawozy DAP? Wszystko, co trzeba o nich wiedzieć, omawiamy w naszym artykule.

Rozszyfrujmy ten akronim

Na dobry początek warto wyjaśnić, co tak naprawdę oznacza akronim DAP. Jest to skrót od angielskiej nazwy „Diammonium Phosphate”, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza fosforan diamonowy.

Nawozy DAP należą do najpopularniejszych i najchętniej wybieranych, a przy tym najskuteczniejszych nawozów wieloskładnikowych używanych w rolnictwie na całym świecie. Mówimy tutaj o nawozie granulowanym, który dostarcza roślinom dwóch kluczowych makroelementów, czyli azotu (N) i fosforu (P).

Ekspert podpowiada:

DAP 18-46 jest idealny do stosowania w uprawach takich jak zboża, kukurydza, rzepak, buraki cukrowe, ziemniaki oraz rośliny strączkowe. Nawóz ten jest także polecany do stosowania w sadach i ogrodach warzywnych. Jego wszechstronność sprawia, że można go używać na różnych rodzajach gleb.” Źródło: https://polfert.com.pl/nawozy/fosforan-amonu/fosforan-amonu-dap-18-46

Niezwykle cenny nawóz roślinny

Skład nawozu DAP jednoznacznie wskazuje na to, że mamy tutaj do czynienia z produktem kompleksowo dbającym o odżywienie roślin uprawnych, a przynajmniej o zaspokojenie ich zapotrzebowania na dwa absolutnie niezbędne składniki, czyli:

  • Azot (N) – nawozy DAP zawierają przeciętnie około 18% azotu w formie amonowej (NH₄⁺), dzięki czemu ten makroelement jest łatwo przyswajany przez rośliny w różnych warunkach glebowych, co sprzyja szybkiemu wzrostowi.

  • Fosfor (P) – standardowa zawartość fosforu w nawozie DAP to około 46% w formie P₂O₅. Fosfor jest kluczowy dla rozwoju systemu korzeniowego roślin, kwitnienia i dojrzewania nasion.

W poradniku czytamy:

Regularne stosowanie nawozu DAP 18-46 pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu fosforu w glebie, a tym samym wspiera jej użyźnianie. Fosfor wpływa na strukturalną stabilność gleby, co sprzyja lepszemu rozwojowi korzeni i zatrzymywaniu wody. Ten makroelement wspomaga również rozwój systemu korzeniowego, pozwalając roślinom efektywniej pobierać wodę i składniki odżywcze z gleby. To z kolei przyczynia się do lepszego wzrostu roślin i zwiększenia plonowania.” Źródło: https://nawozowyraj.pl/nawozy,ac99/wykorzystanie-fosforanu-amonu-dap-18-46-dla-zwiekszenia-plonowania,16353

Zastosowanie nawozów DAP

Nawozy DAP, dzięki wysokiej zawartości azotu i fosforu, uchodzą za bardzo efektywne produkty zapewniające szybki i zdrowy wzrost roślin, a tym samym gwarantujące zwiększenie plonowania. Co ważne, są to nawozy o wszechstronnym przeznaczeniu, stosowane do różnych upraw, w tym zbóż, roślin strączkowych, owoców i warzyw.

Jak poprawnie stosować nawozy DAP w swoim gospodarstwie?

Kluczowe jest optymalne dawkowanie nawozu. Ponieważ mamy tutaj do czynienia z nawozem sztucznym, to szczególnego znaczenia nabiera kwestia przestrzegania zaleceń dotyczących ilości produktu na metr kwadratowy uprawy. Nadmierna ilość DAP może prowadzić do zasolenia gleby i uszkodzenia delikatnych systemów korzeniowych młodych roślin.

Porada eksperta:

Nawóz DAP najlepiej jest aplikować przed siewem lub na bardzo wczesnym etapie wzrostu roślin, aby zmaksymalizować korzyści płynące z dostępności azotu i fosforu.

Pamiętajmy o zadbaniu o bezpieczeństwo środowiska naturalnego

Stosując jakiekolwiek nawozy sztuczne, włącznie z nawozami DAP, należy mieć na uwadze szczególne potrzeby środowiska i unikać nawożenia w sposób mogący zaszkodzić czy to glebie, czy ujęciom wody.

Warto wiedzieć:

Wygodnym i szybkim sposobem na uzupełnienie niedoborów azotu, fosforu i potasu w glebie jest zastosowanie nawozu wieloskładnikowego, nazywanego nawozem NPK (od N – azot, P – fosfor i K – potas). Zawiera on odpowiednie dawki każdego z tych makroelementów (wyrażone procentowym udziałem w składzie preparatu).” Źródło: https://mindly.pl/rolnictwo,ac305/azot-fosfor-potas-trzy-kluczowe-makroelementy-jak-uzupelnic-ich-niedobory-w-glebie,18325

Nadmierne stosowanie nawozów DAP może się przyczynić m.in. do eutrofizacji wód powierzchniowych spowodowanej nadmiernym spływem fosforu.

Stąd ważne jest, aby stosować się do zalecanego dawkowania oraz nigdy nie nawozić w czasie opadów deszczu czy na zmrożoną lub pokrytą śniegiem glebę.

(współpraca )
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%