Zamknij

Lampy i żarówki do reflektorów samochodowych - dlaczego warto i jak o nie dbać

12:09, 13.10.2022 . Aktualizacja: 13:24, 13.10.2022
Skomentuj

Oświetlenie auta z przodu jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na komfort i bezpieczeństwo jazdy, szczególnie w nocy. Odpowiednio oświetlona jezdnia to dużo krótszy czas reakcji, a co za tym idzie mniejsze ryzyko wypadku. Po zmroku na kierowców czeka więcej zagrożeń niż mogłoby się wydawać - dzikie zwierzęta, ubytki w jezdni, których można nie dostrzec, roboty drogowe, uschnięte konary drzew... można wymieniać je bez końca. Dobre oświetlenie to dużo mniejsza szansa na tragedię. 

Przeprowadzone badania niestety wskazują na to, że polscy kierowcy niechętnie dbają o jakość oświetlenia w swoich samochodach. Zapominają o utrzymaniu czystości reflektorów i nie sprawdzają ich stanu technicznego. Poniżej znajdziesz liczne porady, dzięki którym dowiesz się, jak konserwować reflektory w swoim aucie, jednocześnie zwiększając swoje bezpieczeństwo na drodze. 

Jak dbać o odpowiednie oświetlenie w swoim aucie - praktyczne porady

Sprawdzaj stan oświetlenia i reflektorów jak najczęściej

Sprawdzanie stanu technicznego reflektorów nie zajmuje długo, a ma prawdopodobnie największy wpływ na jakość oświetlenia w Twoim pojeździe. Żarówki jak i reflektory ulegają zużyciu przez wiele czynników takich jak wilgoć, zabrudzenia, temperatura, czy kurz. Same lampy są też wrażliwe na uderzenia piasku lub małych kamieni, więc warto sprawdzić je po każdej jeździe na trudniejszych drogach niż te w mieście. 

Badanie kontrolne reflektorów tylko podczas przeglądów technicznych to stanowczo za mało! Żarówki w Twoim aucie mogą być zepsute na wiele różnych sposobów, więc warto zwrócić na to uwagę częściej niż raz do roku.

Pamiętaj o czyszczeniu lamp i reflektorów samochodowych

Według przepisów ruchu drogowego, światła auta nie mogą być niczym zakryte, a więc także brudne. Każdy kierowca powinien o tym pamiętać i zabrać się za ich kompleksowe czyszczenie. Najłatwiej zrobić to wodą ze specjalnym płynem przy użyciu gąbki lub szmatki z mikrofibry. Robiąc to regularnie, z pewnością nie ulegną zniszczeniom, czyli zarysowaniom lub żółknięciu. 

Zadbaj o przezroczystość lamp

Wiekowe klosze reflektorów samochodowych mają to do siebie, że ulegają matowieniu. Takie zużycie prowadzi do rozproszenia promienia światła lampy, które przecież jest specjalnie ustawione. Co więcej, brak przejrzystości lamp sprawia, że świecą one dużo słabiej, niż powinny. 

Na zmatowiałe klosze reflektorów oczywiście też jest sposób! Świetnie sprawdzają się pasty polerskie, które mogą sprawić, że lampa będzie wyglądała jak nowa. Konieczne jest przy tym rozebranie lampy i wyczyszczenie jej również od środka. Nie jest  skomplikowane zadanie, wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami na opakowaniu pasty.

Jeśli nie masz na to czasu, równie dobrze możesz powierzyć swoje auta firmie polerskiej. Co prawda będzie się to wiązało z większymi kosztami niż własnoręczna robota, jednak zyskasz gwarancje czystych lamp na długi okres. 

Nigdy nie wymieniaj tylko żarówki tylko z jednej strony! 

Jeśli żarówka reflektora w Twoim aucie się przepali, a Ty będziesz musiał ją wymienić (dalej dowiesz się jak), zawsze rób to parami. Zamiana tylko jednej żarówki może spowodować nierównomierne oświetlenie drogi, co nie tylko jest niebezpieczne, ale także wzbudza zainteresowanie policji.  

Instrukcja wymiany żarówki w samochodzie

Wymiana klasycznej żarówki w samochodzie nie jest trudna - jeśli choć trochę lubisz majsterkować, poradzisz sobie z tym zadaniem. 

Aby wymienić żarówkę w aucie, potrzebujesz dostępu do tylnej części reflektora. Aby się do niej dostać, musisz podnieść maskę i zdjąć ochronę przeciwpyłową - to gumowa nakładka na tylnej ścianie lampy. Następnie namierz żarówkę i zdejmij z niej delikatnie elektryczne złącze, najłatwiej zrobić to lekkim machaniem na boki. Jeśli przepaliło się światło mijania, znajdź na nim metalową zawleczkę i przyciśnij jej górną część. Później musisz przekręcić żarówkę w prawo, lub wyjąć ją ze specjalnego zatrzasku. Tym właśnie sposobem możesz samodzielnie wyjąć żarówkę. Aby wstawić nową, musisz powtórzyć wszystkie działania, jednak w odwróconej kolejności. Na pewno sobie poradzisz, ale zostań jeszcze na chwilę, mamy dla Ciebie jeszcze kilka przydatnych wskazówek.  

Nigdy nie szarp, ani nie używaj zbyt dużej siły podczas wymiany żarówek. Może to uszkodzić części reflektora, lub narazić Cię na okaleczenia, lub siniaki. Ważne jest również, aby nie trzymać palcami szklanej części żarówki, bo zostawia to na niej drobne zbrudzenia, które mogą znacząco skrócić jej okres użyteczności. 

W niektórych modelach aut (szczególnie tych nowszych) wymiana żarówki jest dużo cięższa. Niekiedy konieczne jest wyjęcie całego klosza spod maski samochodu, lub nawet podłączenie auta do specjalnego komputera. Mając do czynienia z takimi rodzajami aut, najlepiej wybrać się do autoryzowanego serwisu danej marki. 

Źródła:

https://www.autoczescionline24.pl/czesci-samochodowe/zarowka-reflektora.html

https://www.auto-swiat.pl/porady/eksploatacja/czy-wymiana-zarowek-to-pikus-reflektory-lampy-ksenonowe-ledy-wymiana-zarowki-w/6r4s7gj

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%