Zamknij

Podsumowanie akcji "Znicz"- Jak czujny mieszkaniec Sopotu zatrzymał nietrzeźwego kierowcę?

11:23, 04.11.2019 | J.F
Skomentuj
REKLAMA

Od 31 października do 3 listopada br. sopoccy policjanci wspierani przez mundurowych z Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku brali udział w trwającej w całym kraju policyjnej akcji „Znicz”. Do działań na terenie Sopotu zaangażowanych zostało ok. 200 policjantów, których wspierali strażnicy miejscy.

Policjanci podczas trwania akcji nie odnotowali przestępstw związanych bezpośrednio z Dniem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym.

W ciągu czterech dni trwania wzmożonych działań policyjnych funkcjonariusze odnotowali 9 kolizji drogowych. Ponadto w wyniku prowadzonych kontroli stanu trzeźwości zatrzymali 8 osób w wieku 23-50 lat, które kierowały samochodem lub rowerem znajdując się pod wpływem alkoholu.

31 października policjanci zatrzymali 31-letniego gdańszczanina, który mając ponad 0,7 promila alkoholu kierował autem. Tego dnia zatrzymany został również 50-latek z Warszawy, który mając ponad 0,4 promila kierował rowerem.

Czujnością i zdecydowaną reakcją wykazał się 46-letni mieszkaniec Sopotu, który ujął nietrzeźwego kierowcę. Do zdarzenia doszło 1 listopada na ul. Broniewskiego w Sopocie. Świadek widząc, że nietrzeźwy kierowca mazdy wykonuje dziwne manewry próbując na zmianę zaparkować auto na parkingu i wycofać je, natychmiast podszedł do tego auta, wyjął kluczyk ze stacyjki i wezwał policję. Na miejscu funkcjonariusze drogówki zbadali trzeźwość 35-letniego kierowcy mazdy i ustalili, że ma on 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Samochód został odholowany na parking policyjny, a nietrzeźwego kierowcę policjanci doprowadzili do sopockiej komendy. Funkcjonariusze zatrzymali też jego prawo jazdy. Za swoje zachowanie 35-letni kierowca poniesie teraz odpowiedzialność karną.

2 listopada dzielnicowi i policjanci drogówki zatrzymali dwóch kolejnych nietrzeźwych kierujących pojazdami. 23-latek z Gdańska miał w wydychanym powietrzu ponad promil alkoholu, natomiast badanie przeprowadzone u 24-letniego sopocianina wykazało, że ma on 1,7 promila alkoholu. Także w dniu 3 listopada sopoccy funkcjonariusze udaremnili dalszą jazdę 40-letniej kobiecie, 33-latkowi z Suwałk i 50-letniemu obywatelowi Włoch, którzy będąc po użyciu alkoholu kierowali samochodami.

Podczas akcji „Znicz” policjanci drogówki wyeliminowali z dalszej jazdy również 21-latka kierującego golfem, który z prędkością 116 km/h jechał przez Sopot. Funkcjonariusze zatrzymali mu prawo jazdy, które zgodnie z przepisami straci na trzy miesiące. Młody gdańszczanin został też ukarany mandatem karnym, a na jego konto trafi 10 punktów karnych.  

Za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat, a także utrata uprawnień do kierowania. Kara aresztu lub grzywny a także utrata uprawnień do kierowania grozi za jadę samochodem w stanie po użyciu alkoholu. Podobną karą zagrożone jest kierowanie rowerem w stanie po użyciu alkoholu czy też nietrzeźwości.

inf. KM Policji w Sopocie

[ALERT]1572862880741[/ALERT]

 

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz