„Piękno zatrzymane w czasie” to tytuł wystawy, która pokazywana jest w oddziale prowincji Yunnan w Kuming chińskiego Muzeum Narodowego. Poświęcona jest ona polskiej biżuterii z bursztynem. Eksponowane są też stroje i wycinanki kaszubskie podarowane muzeum przez marszałka Mieczysława Struka. Wystawa robi furorę w chińskich mediach.
Otwarcie wystawy odbyło się 10 stycznia 2021 r. Wernisażowi towarzyszył spacer interaktywny po wystawie transmitowany on-line, prowadzony kuratorów muzeum. Tylko na żywo transmisję oglądało prawie 150 tys. osób.
Wystawę poświęconą polskiej biżuterii z bursztynem w Kuming będzie można oglądać przez dwa miesiące, do 10 marca 2021 r. Prezentowanych jest na niej ponad 800 eksponatów. Są wśród nich przeróżne okazy bursztynu, olśniewająca biżuteria i bursztynowe rzeźby oraz inkluzje z zatopionymi owadami. Podziwiać można m.in. naszyjnik o nazwie "Pawie oko" autorstwa polskiej artystki Margity, wykonany z jedwabiu i bursztynu w mocnych barwach inspirowanych strojami ludowymi Chin i prowincji Yunnan (z pracami artystki można zapoznać się na stronie internetowej https://margita.pl/). Eksponaty pochodzą z kolekcji prywatnych oraz muzeów krajowych (m.in. Muzeum Bursztynu w Gdańsku czy Muzeum Ziemi PAN).
Ekspozycja pokazuje również jak wyglądała ewolucja stylów polskiej biżuterii z bursztynem na przestrzeni ostatniego półwiecza. Uzupełniona jest też o wiedzę na temat samego surowca –bursztynu oraz jego miejsce w kulturze i tradycji Polski oraz Kaszub. Chodzi dokładnie o okres od lat 70. XX w. do dziś.
Na całość wystawy składają się trzy główne bloki tematyczne: geneza i natura bursztynu bałtyckiego, bursztyn bałtycki w historii i kulturze oraz ekspozycja biżuterii. Prezentowane są prace wielu znakomitych i znanych artystów jak Wanda i Bogdan Frydrychowicz, Mariusz Gliwiński, Leszek Górski, Iwona Tamborska, Danuta Czapnik, Paulina Binek, Jacek Baron i wielu innych. Dzieła tych twórców niejednokrotnie wygrywały prestiżowe międzynarodowe konkursy, a ich biżuterię noszą światowe gwiazdy estrady i osoby ze świata polityki. Na ekspozycji znajdują się również stroje i wycinanki kaszubskie podarowane przez marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka.
KOLIA Z BURSZTYNU / STROJE KASZUBSKIE USZYTE I RĘCZNIE HAFTOWANE PRZEZ GABRIELĘ RECĘ Z TUCHOMIA
– To dwa barwne stroje: damski z bursztynowymi koralami i strój Kaszuby. Zostały one specjalnie uszyte przez Gabrielę Recę z Pracowni Haftu Ręcznego i Renowacji Tkanin Unikatowych z Tuchomia w powiecie bytowskim – mówi Marta Chełkowska, dyrektorka Departamentu Turystyki UMWP.
Stroje sfinansował urząd marszałkowski i Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna. Kaszubskie stroje doskonale wpisują się w bursztynową wystawę. Na wystawie można też oglądać gdańską uliczkę z charakterystycznymi kamieniczkami.
Pomysłodawcą i wykonawcą wystawy „Beauty trapped in time. Piękno zatrzymane w czasie” jest mieszkający na stałe w Kunmingu Sebastian Tajl, który od wielu lat przybliża Polskę mieszkańcom Chin oraz kreuje jej pozytywny wizerunek. Skupia się zwłaszcza na polskiej kulturze i tradycji, a także na potencjale turystycznym naszego kraju.
EKSPOZYCJA BIŻUTERII Z BURSZTYNU POD SZKLANYMI KOPUŁAMI
– Muzeum Narodowe Oddział Prowincji Yunnan w mieście Kunming jest głównym muzeum prowincji posiadającym w swoich zbiorach ponad 200 tys. eksponatów, w tym ważne dla historii i kultury Chin artefakty. Możliwość organizacji wystawy w Muzeum Narodowym w Chinach to wyróżnienie. Tylko wystawy, które spełniają restrykcyjne wymogi dotyczące poziomu jakości eksponatów mogą zaistnieć w przestrzeni tego muzeum – mówi Konsulat Generalny RP w Chengdu Grzegorz Morawski.
W 2018 r. dyrektor placówki Ma Wendou wziął udział w zorganizowanej przez Instytut Adama Mickiewicza wizycie studyjnej w Polsce dyrektorów chińskich muzeów. Po tej wizycie dyrektor Ma był pod wrażeniem zbiorów polskich muzeów, co przyczyniło się do wyrażenia przez chińską placówkę kultury zgody na realizację wystawy.
Wystawa prezentowana w Muzeum Narodowym w Kunmingu jest największą tego typu ekspozycją na świecie, stanowi zakrojoną na dużą skalę i bardzo prestiżową promocję kultury Polski w Chinach.
W otwarciu wystawy udział wzięły najważniejsze media lokalne, pojawiły się też informacje w mediach ogólnochińskich. W dniu otwarcia ukazało się ponad 30 reportaży z wydarzenia i liczba ta stale rośnie. Pokazują przede wszystkim piękne eksponaty:
Pomysłodawca wystawy stara się, aby po zakończeniu w Kunmingu ekspozycja mogła zagościć w innych częściach Chin.
Pomorskie.eu
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Autor: Natalia Kłopotek-Główczewska
[ZT]7194[/ZT]
0 0
Tej ma jesma i w Chinach :O To *%#)!& belno <3
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu esopot.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz