W 2026 roku Gdynia będzie obchodzić setną rocznicę nadania praw miejskich. 10 lutego 1926 roku, na mocy rozporządzenia Rady Ministrów, wiejska gmina w powiecie wejherowskim, w województwie pomorskim, uzyskała status miasta. Akt ten zezwalał na przyjęcie przez Gdynię ustroju zgodnie z pruską ordynacją miejską.
Historia miasta zaczęła się jednak znacznie wcześniej. Niecałe 3 miesiące po uroczystych zaślubinach Polski z morzem w Pucku, władze państwowe zaczęły szukać godnego miejsca na budowę portu wojennego. Do tego zadania oddelegowano inż. Tadeusza Wendę, który podkreślił, że „(...) najdogodniejszym miejscem do budowy portu wojennego (jak również w razie potrzeby handlowego) jest Gdynia, a właściwie nizina między Gdynią a Oksywą”.
Jak się okazało, inwestycja realizowana przez inżyniera Wendę była kluczowa podczas II wojny światowej, dając impuls do walki i dalszego rozwoju miasta w duchu lokalnego patriotyzmu. Rozwój portu zwiększył napływ ludności i sprawił, że w ciągu kilkunastu lat po nadaniu praw miejskich Gdynia ze wsi rybackiej przekształciła się w miasto zamieszkane przez blisko 130 tys. osób.
Gdynia nie ucierpiała w trakcie wojny, jednak całkowitemu zniszczeniu uległy port i stocznia. Zanim przywrócono ich funkcje, mieszkańcy świadczyli w nich najrozmaitsze usługi, takie jak naprawy aut czy rur do piecyków. Pełną funkcjonalność port odzyskał w 1951 roku, gdy wypuszczono pierwszy wybudowany w stoczni statek o nazwie „Melitopol”.
Mimo perspektyw i nadziei na lepsze jutro, miasta nie ominęły kolejne historyczne przełomy. Jednym z dramatów były protesty w grudniu 1970 roku, podczas których stoczniowcy z Gdańska i Gdyni zbuntowali się przeciwko panującej komunistycznej władzy. W wyniku tych wydarzeń zginęło 45 osób, a 1165 zostało rannych.
Po trudnych wydarzeniach 27 maja 1990 roku w mieście odbyły się pierwsze wolne wybory do samorządu terytorialnego w Polsce. W ich wyniku na urząd prezydenta Gdyni została wybrana Franciszka Cegielska, która organizowała miejski Komitet Obywatelski „Solidarność”.
„Gdynianie darzyli ją szacunkiem za mądrość, uczciwość, pracowitość, odwagę i szczerość, ale też – co już nie takie oczywiste wobec polityka – serdecznymi uczuciami i zaufaniem, którymi zwykle otacza się przyjaciół czy rodzinę” – wspomina oficjalny portal miasta.
W ciągu ostatnich 30 lat Gdynia poczyniła znaczne postępy w rozwoju. Prócz prężnie działającego portu, w mieście powstał też Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, Muzeum Marynarki Wojennej czy Gdyńskie Centrum Filmowe.
Obecnie Gdynia liczy ponad 250 tys. mieszkańców i jest nowoczesnym ośrodkiem gospodarki morskiej, handlu, turystyki, nauki i kultury, aspirując do roli miejsca międzynarodowych spotkań i wymiany handlowej.
Historię Gdyni jak i innych miast można oglądać między innymi na fotografiach gromadzonych przez Polską Agencję Prasową, których wybrane kolekcje można zobaczyć w newsletterze fotograficznym PAP.
Fotobox to ekskluzywny przewodnik po unikalnych zdjęciach, inspirujących historiach i niezwykłych kolekcjach. Zapisując się na newsletter można co miesiąc otrzymywać nowe kolekcje archiwalnych fotografii, również takich, które mogą opowiadać historię Twojego miasta.
Zasoby fotograficzne Polskiej Agencji Prasowej to ponad 20 milionów zdjęć, które dokumentują ponad 100 lat historii świata, od codzienności po wielkie wydarzenia. Teraz PAP postanowiła podzielić się tym bogactwem z Tobą w naszym newsletterze.
By dołączyć do grona subskrybentów newslettera Fotobox, wypełnij krótki formularz rejestracyjny.
mc/
[ZT]31963[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz