W czasach, gdy granice – dosłownie i symbolicznie – stają się coraz bardziej nieprzekraczalne, a głos uchodźców ginie w medialnym zgiełku, sopocki Teatr Atelier stanie się przestrzenią refleksji, empatii i głębokiego poruszenia. Już 17 kwietnia, o godzinie 19:00, odbędzie się premiera wyjątkowego spektaklu „Requiem Uchodźcze”, opartego na tekstach Jarosława Mikołajewskiego.
Twórcy spektaklu – reżyser Piotr Kosewski i zespół artystyczny – oddają głos ludziom, którzy stracili nie tylko domy, ale także poczucie bezpieczeństwa, tożsamości i godności. „Requiem Uchodźcze” to nie tylko widowisko teatralne – to artystyczny apel, krzyk w imieniu tych, którzy zginęli na granicy polsko-białoruskiej, w łodziach na Morzu Śródziemnym czy w bombardowanej Palestynie.
Dzięki poetyckiej sile tekstów Jarosława Mikołajewskiego – poety, tłumacza i reportera – widzowie zostaną zabrani w podróż pełną emocji, bólu, ale i nadziei. To opowieść o tragedii, ale także o niezwykłej sile przetrwania.
Warstwę muzyczną spektaklu tworzą kompozycje Piotra Kosewskiego i Grzegorza Turnaua, w aranżacjach Anny Rocławskiej-Musiałczyk. To właśnie muzyka, spleciona z poezją, stanowi pulsującą tkankę tego poruszającego requiem. Na scenie zobaczymy znakomitych artystów: narratora Piotra Łukawskiego, wokalistów Krystynę Gedzik i Piotra Kosewskiego oraz instrumentalistów: Annę Rocławską-Musiałczyk (fortepian), Dawida Głowackiego (klarnet), Konrada Żołnierka (kontrabas) i Tomasza Koperę (perkusja).
Za wizualną oprawę spektaklu odpowiada Garry Garnowski, a jego prace – wraz z dziełami Anny Reinert-Faleńczyk – tworzą sugestywne tło, które dopełnia emocjonalną warstwę spektaklu. Reżyserią świateł zajął się Tomasz Kubiak, zaś realizacją dźwięku Karol Zbaracki.
Spektakl powstał dzięki wsparciu Miasta Sopotu oraz Województwa Pomorskiego. Bilety na premierę „Requiem Uchodźcze” dostępne są na stronie kupbilecik.pl: https://kbq.pl/161893
„Requiem Uchodźcze” to wydarzenie, które nie pozostawia widza obojętnym. W świecie pełnym obojętności i dehumanizacji, sopocka premiera przypomina, że sztuka może i powinna być głosem sumienia. Być może to właśnie teatr – poprzez emocję, słowo i muzykę – ma dziś największą moc, by przypomnieć nam, czym jest człowieczeństwo.
[ZT]31956[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz