Zamknij

Niezwykłe znalezisko w kościele pw. Gwiazdy Morza w Sopocie - Czego dotyczą tajemnicze dokumenty? [FOTO]

12:56, 22.07.2019 | J.F
REKLAMA
Skomentuj
Fotobank.PL/UMS

W sopockim kościele pod wezwaniem NMP Wniebowziętej – Gwiazda Morza odnaleziono dokumenty historyczne. W budynku kościoła prowadzone są prace w ramach projektu „Restauracja Kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej – Gwiazda Morza w Sopocie, w celu zwiększenia jego dostępności i atrakcyjności turystycznej”.

W ramach inwestycji prowadzone są prace remontowe  i  konserwatorskie w  celu utrwalenia oraz przywrócenia należytego stanu technicznego obiektu oraz detalu architektonicznego,  wykonane  zostaną roboty ziemne wokół Kościoła, a część powierzchni  obiektu  zostanie przystosowana do pełnienia nowej funkcji  –  Izby Polonii Sopockiej  oraz  wystaw czasowych. W ramach realizacji Projektu zastosowane zostaną także rozwiązania techniczne mające na celu poprawę akustyki w Kościele.

Tajemnicze znalezisko - dokumenty 

Dokumenty związane z działalnością sopockiej Polonii zostały odnalezione przez ekipę remontującą kościół. Są to materiały związane z osobą księdza Jerzego Majewskiego i działalnością Związku Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku.

Ksiądz Jerzy Majewski rozpoczął pracę w sopockiej parafii NMP Gwiazda Morza 1 października 1937 roku. Pochodził z patriotycznej rodziny z Gdańska. W czasie pracy w Sopocie udzielał się w organizacjach polonijnych działających na terenie miasta, był także kapelanem sopockiego harcerstwa. W pierwszych dniach po wybuchu II wojny światowej jego rodzinę, podobnie jak większość Polonii, dotknęły represje ze strony Niemców. Zginęli wówczas bracia księdza Jerzego (jeden z nich został rozstrzelany z innymi pocztowcami po poddaniu Poczty Polskiej w Gdańsku) i ojciec, osadzony w obozie koncentracyjnym w Oranienburgu. Ksiądz Jerzy Majewski został aresztowany w 1940 r. Przewieziono go do obozu w Stutthofie, następnie do Oranienburga a potem do Dachau, gdzie zmarł z wycieńczenia 22 sierpnia 1942 roku. Symboliczny grób sopockiego księdza postawiono po wojnie na Cmentarzu Komunalnym.

Już wkrótce poznamy szczegółowe informacje dotyczące znaleziska! 

 

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

GrabarzGrabarz

0 0

Grób jest na cmentarzu katolickim nie komunalnym 16:54, 22.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© esopot.pl | Prawa zastrzeżone