Zamknij

Głośne czytanie z Danutą Stenką w Sopocie! Akcja „Poczytaj mi” przyciąga coraz więcej gwiazd

09:21, 14.11.2023 .
Skomentuj Mat. organizatora Mat. organizatora

Główna idea projektu to sentymentalny powrót do lat dzieciństwa, kiedy to rodzice i bliscy głośno czytali nam wybrane książki. W ramach akcji "Poczytaj mi" w Sopotoce pojawiają się znani aktorzy, którzy wraz z pracownikami biblioteki głośno odczytają fragmenty z literatury polskiej i światowej. W listopadzie specjalnym gościem wydarzenia będzie Danuta Stenka.

„Poczytaj mi. Tom II” to kontynuacja realizowanego w ubiegłym roku projektu „Poczytaj mi”. Jego nazwa pochodzi od tytułu serii książeczek dla dzieci „Poczytaj mi, mamo” ukazujących się od roku 1950 po dziś dzień.

Zeszłoroczna edycja wydarzenia

Danuta Stenka odczyta fragmenty „Nieczułości”, debiutanckiej powieści Martyny Bundy. W tym zadaniu wspomogą ją bibliotekarki Biblioteki Sopockiej. Spotkanie odbędzie się 20 listopada 2023 roku o godzinie 17:00 w Sopotece – galerii kultury multimedialnej.

„Nieczułość” to brawurowy debiut literacki nagrodzony nominacją do literackiej nagrody Nike 2018. Opowiada rozgrywające się na Kaszubach dzieje Rozeli i jej trzech córek: Gerty, Trudy i Ildy, różniących się od siebie tak, jak tylko siostry potrafią. Ani Życie, ani Wielka Historia nie oszczędza bohaterek. By ratować siebie i przetrwać, kobiety sięgają po tytułową nieczułość: każda korzysta z niej na swój własny sposób, każda płaci za to swoją cenę. Powieść jest hołdem dla kobiecej siły i solidarności i choć jest lekturą niełatwą, krzepi i koi.

Spotkanie poprowadzi Piotr Łukawski – sopocianin, aktor teatralny i filmowy. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną Wydział Aktorski we Wrocławiu. W 1999 r. otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki. W 2000 roku otrzymał II nagrodę za rolę Tota w sztuce „Rodzina Totów” i za rolę Pigwy w sztuce „Sen nocy letniej” na XVIII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Debiutował na deskach Sceny Kameralnej w Sopocie Teatru Wybrzeże, w spektaklu „Po deszczu” Sergi Belbela, w reżyserii Anny Augustynowicz. Współpracował z Teatrem Polskim we Wrocławiu, Teatrem Współczesnym we Wrocławiu, Teatrem Polskim w Poznaniu. Od 2007 roku na stałe związany z Teatrem Wybrzeże.

- Skłamałybyśmy, gdybyśmy powiedziały, że nie stresujemy się czytaniem „Nieczułości” u boku Danuty Stenki... Ale od czego są próby.  Tak się złożyło, że skład czytający będzie w stu procentach kobiecy, bo i główne bohaterki to przecież matka i jej trzy córki” – stwierdzili organizatorzy.

W projekcie uczestniczyli już aktorzy, którzy razem z pracownikami Biblioteki Sopockiej głośno czytali klasykę literatury polskiej i światowej. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Robert Więckiewicz, Katarzyna Figura, Krzysztof Gosztyła, Agnieszka Kunikowska, Leszek Lichota i Mirosław Baka, a w tym roku byli to Andrzej Seweryn oraz Dorota Kolak.  
Zeszłoroczna edycja wydarzenia
Tegoroczna edycja projektu może odbyć się dzięki dofinansowaniu ze strony miasta Sopotu oraz wsparciu finansowemu Statku Pirat.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%