Zamknij

„Dzień z chłopcem wyniosłym jak skała". Magiczny Sopot w powieściach Jerzego Limona

12:00, 27.09.2023 .
Skomentuj Fot. materiały prasowe Goyki 3 Art Inkubatora Fot. materiały prasowe Goyki 3 Art Inkubatora

„Dzień z chłopcem wyniosłym jak skała” to wydarzenie, na które Goyki 3 Art Inkubator zaprasza w sobotę, 30 września. Tytuł nawiązuje do opowiadania Jerzego Limona wydanego z okazji 200-lecia kurortu przez wydawnictwo Smak Słowa. W programie, od godziny 13.00, spacer śladami miejsc opisanych prze Jerzego Limona, wernisaż wystawy zdjęć z czerwcowej sopockiej Munchhauseniady, a także debata i koncert.

„Dzień z chłopcem wyniosłym jak skała” to wydarzenie, które przywoła postacie mieszkańców dawnego Sopotu, ul. Haffnera i okolic sopockiego Art Inkubatora przy ul. Goyki. Klimat Sopotu z lat 50-tych i 60-tych opisanych w powieściach Jerzego Limona przybliżą zdjęcia, fragmenty powieści, dyskusja o książkach oraz muzyka tamtych lat. To wtedy rodził się trójmiejski big-beat, a Tadeusz Mecweldowski, który podczas wydarzenia 30 września wystąpi z koncertem, był liderem zespołu „Złote struny” – jednego najpopularniejszych zespołów tamtych czasów na Wybrzeżu.

Program:

  • 13.00-13.50 – spacer po Sopocie miejscami opisanymi w powieści „Munchhauseniada” i  opowiadaniu „O chłopcu wyniosłym jak skała” z książki „Koncert Wielkiej Niedźwiedzicy". Start i zbiórka przed domem Jerzego Limona, ul. Haffnera 53 . Fragmenty powieści przeczyta Krzysztof Gordon.
  • 14.00 – wernisaż wystawy zdjęć z pochodu artystycznego pt. Munchhauseniada, przygotowanego przez Alicję Grucę z okazji umieszczenia tablicy pamiątkowej na domu rodzinnym Jerzego Limona w Sopocie 3 czerwca 2023. Zdjęcia Dawida Linkowskiego i Kacpra Ołowskiego.
  • 15.00-15.30 – przerwa na limoniadę 
  • 15.30-17.00 – Debata „Sopot i jego mieszkańcy lat 50-tych i 60-tych w powieściach Jerzego Limona". Panel z udziałem prof. Artura Blaima, prof. Ludmiły Gruszewskiej-Blaim, prof. Olgi Kubińskiej, prof. Marka Wilczyńskiego. Prowadzenie: prof. Stanisław Rosiek
  • 17.00-18.00 – Koncert Tadeusza Mecweldowskiego, przyjaciela Jerzego Limona, wokalisty i gitarzysty trójmiejskiej sceny big-beatowej, który zaśpiewa piosenki lat 60-tych, 70-tych i 80-tych.

Tytuł wydarzenia – „Dzień z chłopcem wyniosłym jak skała” – nawiązuje do opowiadania Jerzego Limona zatytułowanego „O chłopcu wyniosłym jak skała", pochodzącego z książki „Koncert Wielkiej Niedźwiedzicy". Jest to bajka i zarazem przypowiastka filozoficzna o chłopcu, który pragnął nieśmiertelności i którego czarodziej zamienił w skałę, która po wiekach kruszy się tworząc sopocką plażę. „Munchhauseniada” to z kolei debiutancka powieść Jerzego Limona o Sopocie i jego mieszkańcach lat 50-ch i 60-tych, niedawno wznowiona przez wydawnictwo Słowo, Obraz, Terytoria. 3 czerwca, pod hasłem „Munchhauseniada” w Sopocie odbył się artystyczny pochód, który był częścią uroczystości zawieszenia tablicy pamiątkowej na ścianie rodzinnego domu Jerzego Limona, przy ul. Haffnera 53.

Źródło: Urząd Miasta Sopotu

[ZT]18860[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%