Zamknij

Odsłonięcie nowego fotopomnika w Sopocie! Zobaczymy go już w sobotę

13:05, 13.09.2023 . Aktualizacja: 13:06, 13.09.2023
Skomentuj Fot. Pixabay Fot. Pixabay

Trwa 9. edycja Festiwalu Fotografii „W ramach Sopotu”. W sobotę, 16 września, o godzinie 17.00 nastąpi uroczyste odsłonięcie kolejnego sopockiego fotopomnika. Na ścianie domu przy ul. Obr. Westerplatte 28 zawiśnie zdjęcie autorstwa Zofii Rydet.

Odsłonięcie fotopomnika jest jednym z wydarzeń towarzyszących Festiwalu Fotografii W ramach Sopotu. Autorką zdjęcia, które zwiśnie na ścianie domu przy ul. Obr. Westerplatte 28, jest Zofia Rydet (1911-1997), ikona polskiej fotografii, autorka wyjątkowego projektu – Zapisu socjologicznego, nad którym pracę rozpoczęła w wieku 67 lat. W ciągu kilkunastu lat trwania projektu wykonała około 30 tys. czarno-białych fotografii, głównie na wsiach. Miejska część tego zapisu, która objęła także Trójmiasto, to głównie portrety artystów i ludzi kultury na tle wnętrz ich mieszkań, domów i pracowni. W Sopocie Rydet fotografowała artystów związanych z Państwową Wyższą Szkołą Sztuk Plastycznych (obecna ASP): artystę malarza Adama Harasa, późniejszego profesora gdańskiej ASP, cieszącego się już wówczas sławą prof. Kiejstuta Bereźnickiego, a podczas kolejnych wizyt m.in. prof. Józefę Wnukową, prof. Adama Smolanę, aktorkę Kirę Pepłowską, artystę malarza Eugeniusza Dzierżenckiego.

Zofia Rydet była wielokrotnie nagradzana i wyróżniana, a jej prace znajdują się w najważniejszych zbiorach polskich i zagranicznych, w tym w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum Fotografii w Krakowie, a także w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Centre Georges Pompidou w Paryżu, Museum of Modern Art w Kioto i National Museum of Photography, Film and Television w Bradford. Większość dorobku artystycznego Zofii Rydet jest w depozycie Fundacji im. Zofii Rydet.

Zdjęcie autorstwa Zofii Rydet jest kolejną fotografią na stałe umiejscowioną w przestrzeni miasta. Pierwszy z sopockich fotopomników, zdjęcie słonia na skwerze Kuracyjnym wykonane przez Tadeusza Rolke, został w 2018 r. umieszczony przy wejściu do PGS. Kolejne były prace: Chrisa Niedenthala, Zbigniewa i Macieja Kosycarzy, Rafała Milacha i Wojciecha Wieteski. Zdjęcia są nie tylko śladami minionych edycji festiwalu W ramach Sopotu, ale także częścią projektowanego szlaku sopockich fotopomników.

Po odsłonięciu zdjęcia Zofii Rydet na ścianie domu przy ul. Obr. Westerplatte 28 odbędzie się spotkanie z Zofią Augustyńską-Martyniak i Marią Sokół-Augustyńską z Fundacji Zofii Rydet. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.30 w Dworku Sierakowskich, gdzie w czasie trwania Festiwalu Fotografii W ramach Sopotu oglądać można wystawę zdjęć pt. „Sopoccy artyści w zapisie socjologicznym Zofii Rydet”. Festiwal Fotografii W ramach Sopotu zakończy się w niedzielę, 17 września. Przed odwiedzającymi jeszcze dwa oprowadzania kuratorskie po wystawach: w sobotę, 16 września, o godz. 15.00 po wystawie „Flores” Szymona Kobusińskiego (Państwowa Galeria Sztuki), a w niedzielę, 17 września o godz. 14.00 w Sopot Centrum oprowadzenie po wystawie Tomasza Wysockiego „Memory is not the end”.

Źródło: Urząd Miasta Sopotu

[ZT]18698[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

KK

0 0

Jedno ale.
W dworku sierakowskich to sa takie marne wydruki fot pani Rydet.
Wolalabym ogadac oryginalne fotografie. Swiatlocien , technika robienia odbitek...tego brakuje. 23:20, 17.09.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%